"Enter"a basıp içeriğe geçin

Altcoin Nedir?

Altcoinin ne olduğunu anlamak için öncelikli olarak Bitcoin mantığını tam olarak anlamamız gerekiyor. Bitcoin, güvenlik açısından gelişmiş, şifrelenmiş bir kod dizininden meydana gelen sanal para birimidir. Ortaya ilk çıkan ve bütün sanal paraların abisi rolünü üstlenen Bitcoin, ortaya çıkışından bu yana birçok insan tarafından kullanılmış veya araştırılmıştır. Artan talep ile birlikte Bitcoin madenciliğinde şifre çözme işlemi oldukça zor hale gelmiş ve madencilik sırasında kod dizinini daha hızlı çözebilecek donanımlar ortaya atılmıştır. Fakat bu donanımların maliyeti nedeniyle birçok insan artık Bitcoin madenciliğinden aldığı payla geri çekilmiştir. Bütün bu sürecin sonrasında ise insanlara farklı sanal paralar sunarak piyasayı yeniden canlandırmak adına Altcoinler ortaya çıkarılmıştır.

Altcoinler, farklı bir şifreleme yöntemi ve algoritmayla birlikte kullanıcılara sunulan ve Bitcoine göre şifre çözüm hızları değişim gösteren sanal para birimleridir. Aslında sanal para olmaları nedeniyle şifrelenme şekilleri Bitcoinden çok da uzak değildir. Bitcoinin ardından ortaya çıkan bu sanal para birimleri günümüzde 200’ü aşmış ve ciddi derecede ilgi odağı haline gelmiştir.

Altcoinler her ne kadar bazı konularda sizin adınıza oldukça yararlı olsa da, bazı dezavantajlarla karşılaşmanızda çok olasıdır. Örneğin, piyasada bulunan her Altcoini üyesi olduğunuz Exchange sitelerinde bulamayabilirsiniz. Bunun en temel nedeni; Altcoinlerin tümünün henüz piyasada kendine yeterince yer edinememiş olmasıdır. Piyasada kendine yer edinen ve insanlar tarafından çokça tercih edilen sanal paralar, genel olarak bütün Exchange sitelerinde yer almaktadır. Bitcoin ile takas edebileceğiniz ve site üzerinde aktif olarak al sat yapabileceğiniz kripto paraların sayısı yaklaşık olarak 160 civarındadır.

Altcoin Algoritmaları

Alcoinlerin ortaya çıkış mantığının farklı algoritmalar beraberinde şifrelenmeleri olduğunu söylemiştik. Her ne kadar piyasada 200’den fazla Altcoine rastlasak da bütün bu Altcoinlerin ortaya çıkarılması için belli başlı algoritmalar kullanılmıştır. Aşağıda bulunan bu algoritmaları ve açıklamalarını birlikte inceleyelim.

Keccak Algoritması – Bu algoritmanın karşımıza çıkışı ilk olarak Maxcoin ile gerçekleşmiştir. Sanal para madenciliği için CPU veya GPU kullananlara ciddi derecede avantaj sağlayan Maxcoin, kısa süre içerisinde ünlenerek algoritma çeşidini de piyasaya kazandıran bir Altcoin olmuştur.

Sha-256 Algoritması – Bu algoritma Bitcoinin şifreleme şekliyle aynıdır. Altcoin olarak pek fazla kullanılmasa da Bitcoin algoritması olduğu için tercih edilen en değerli algoritmalardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Scrypt Algoritması – Bu algoritma çeşidi piyasaya açıldığında Litecoin adı verilen kripto paranın içeriğinde bulunuyordu. İlerleyen zamanlarda Litecoin de Bitcoin gibi başını alıp yürüdü ve oldukça önemli bir popülerlik elde etti. Elde edilen bu popülerlik günümüzde Litecoini şifrelenmiş en büyük ikinci sanal para haline getirdi. Sonucunda ise Scrypt algoritması popülaritesini artıran diğer bir algoritma çeşidi olarak karşımıza çıktı.

Quark Algoritması – Bu algoritma çeşidinde asıl amaç verimi işlemciden almaktır. Bitcoinin ortaya çıkışından sonra kullanılan CPU mining sistemleri bir süre sonunda verimliliğini yitirdi ve yerini farklı donanımlara bıraktı. Fakat elinde ciddi derecede güçlü CPU bulunan kişiler bu pazardan pek de kopmak istemedi. Sonrasında ise ortaya Quark algoritması ile çalışan sanal paralar çıktı ve bu sanal paralar için CPU kullanımı yeniden popülerleşti.

Ipo + Shares Algoritması – Bu algoritmanın diğerlerinden tamamen farklı bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ripple sanal coini ile ortaya çıkan bu algoritmanın mantığı aslında çok zor değil. Bilgisayarınızdan göndereceğinin Shares ortalamasına göre Ripple kazanabilirsiniz. Bu algoritmada Ipo, coinlerin şifrelenme türünün adı olarak karşımıza çıkarken, Shares ise madencilik sırasında bilgisayar ortamına gönderdiğiniz sinyaller olarak nitelendirilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir