"Enter"a basıp içeriğe geçin

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Oluşturmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Bir girişimci olarak, e-ticarete girmek, bir işi büyütmek ve karı artırmak için önemli bir adımdır. Bir işe yeni başlayanlar için, e-ticaret potansiyel olarak karlı bir şirketin temeli olabilir. Hangisi olursanız olun, e-ticaretin yalnızca ürünlerinizi çevrimiçi hale getirmek ve en iyisini ummakla ilgili olmadığını bilin.

E-ticaretin bir işletmeyi nasıl etkileyebileceğini anlamak, onu başarılı kılmak için çok önemlidir.

Günümüzde E-Ticaret Nedir?

E-ticaret artık gelişmiş ülkelerdeki iş dünyasında her yerde bulunur. Ancak gelişmekte olan ülkeler henüz benimsenmesini tam olarak yakalamamıştır. Bununla birlikte, e-ticaret Asya’da, özellikle Çin’de büyük bir şekilde büyümeye başladığında işler çok daha net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Mobil ticaret bugünlerde e-ticarette hemen hemen en önemli şey haline geldi. Ancak, birçok işletme mobil kullanıcı tabanından en iyi şekilde yararlanabilmek için m-ticarete dönüşmüyor. E-ticaret pazarının her zamankinden daha rekabetçi hale gelmesiyle, işletmeler avantaj elde etmek için yeni yollar bulmaya devam ettikçe, bu durum değişebilir.

Abonelik tabanlı iş modellerinde de bir gelecek var. Şu anda, çeşitli şeyler için aylık abonelikler sunan bir dizi çevrimiçi hizmet var. Bu iş modelinin önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi bekleniyor.

1. Ürün Fiyatlandırmasının Düzenlenmesi

Müşterilerin markaları karşılaştırması doğaldır. Girişimcilerin de, rakiplerinin malları için ne kadar ücret aldıklarının farkında olması bekleniyor.

Pazara ve fiyatlandırılan ürün türüne bağlı olarak, çekicilik ve kazançta tatlı bir nokta elde etmek için çeşitli fiyatlandırma stratejileri kullanılmaktadır. Örneğin, en yaygın fiyatlandırma stratejilerinden biri temelde toptan satış fiyatının iki katına çıkan kilit taşı fiyatlandırmasıdır.

Bu genellikle işe yarar, ancak fiyatın doğru olması, çok yüksek veya çok düşük olmaması için ek faktörleri göz önünde bulundurun. Ayrıca indirimli fiyatlandırma, psikolojik fiyatlandırma, rekabetçi fiyatlandırma, değere dayalı fiyatlandırma vb. de vardır.

2. Yüksek Kaliteli Ürünler

Uzun zamandır insanlar, e-ticaret sitelerinden gelen ürünlerin fiziksel mağazalardan alınan ürünlerle karşılaştırıldığında daha düşük kalitede olduğu fikrine sahiptiler. Bu efsanenin çoğu artık bu günlerde mevcut olmasa da, müşterileri ürünlerinizin alışveriş merkezlerinde ve diğer mağazalarda bulunanlarla karşılaştırılabilir kalitede olduğuna ikna etmek için yapılması gereken çok şey var.

Ürünlerinizi, tanınmış ve güvenilir yüksek kaliteli mal tedarikçilerinden de temin ettiğinizden emin olun.

Standartlarınız standartlar arasında tutarlı bir şekilde korunmalıdır. Bir subpar ürününü bir müşteriye gönderirseniz, yerinde bir iade / değiştirme politikası olsa bile kesinlikle işinize bir darbe olacaktır. Genel müşteri memnuniyeti işletmenin hayatta kalması için çok önemlidir ve kötü ürün kalitesi işinizi bozabilir.

Sistem geri bildirimini girişteki değişikliklere karşı şeffaf tutun ve mümkün olan en kısa sürede düzeltici önlem alın. Her zaman iyileştirmenin başka yolları olduğu için bu sürekli işleyen bir süreçtir.

3. Mağaza Erişilebilirliğini Artırma

E-ticaret web sitenizin (çevrimiçi mağaza) tasarımı her tür müşteriyi barındırmalıdır. Çevrimiçi mağaza, onlarla iletişim kurmak ve işlem yapmak için ana aracınızdır.

Erişilebilirlik, işletmenizin her türlü müşteriye ulaşabilmesi için çok önemlidir. Örneğin, farklı kültürlerden insanlar, engelliler vb. çevrimiçi mağazanızı başka dillere ayarlayabilmeniz, kitlenizin önemli bir parçası oldukları sürece potansiyel olarak müşteri tabanınızı genişletebilir. Yüksek kontrastlı görsel tema ve metin için daha büyük yazı tipi boyutu kullanarak renk körlüğü ve görme bozukluğu gibi görme engelli kişiler için de erişilebilir kılabilirsiniz.

Duyarlı tasarım kullanma ve resimlerinizi daha hızlı yüklenebilmeleri için optimize etme gibi çevrimiçi mağazanın mobil cihazlar tarafından daha iyi görüntülenmesini sağlamak için yapabileceğiniz şeyler de vardır. Web sitenizin erişilebilirliğini ne kadar geliştirirseniz, potansiyel olarak daha fazla kişi mağazanızı görüntüleyebilir.

4. Güvenilir ve İyi Bir İlk İzlenim Yaratmak

Kullanıcılar bir web sitesini beğenip beğenmediklerini bir bakışta biliyorlar ve bu ilk izlenim genellikle oldukça kısa sürüyor. Çevrimiçi mağazanıza daha fazla müşteri kazandırmak için iyi bir ilk izlenim edinmek zorunludur. İnsanları içeri girmeye ve e-ticaret web sitenizi kullanmaya ikna etmek için mümkün olan en iyi, göz alıcı tasarımı yapın.

5. Gönderilerinizin Güvenliğini Sağlama

Hem girişimciler hem de tüketiciler için e-ticaretin ana endişelerinden biri güvenlik konusudur. Kişisel ve finansal bilgiler çevrimiçi olarak ele alındığında, e-ticaret web sitelerinin güvenliği tehlikeye girer ve müşteri verileri kötü amaçlar için çalınır. Bu, özellikle her gün çevrimiçi olarak girilen kredi kartı bilgileri için geçerlidir.

Müşterilerinizin çevrimiçi alışveriş deneyimini güvence altına almak için SSL’den yararlanın. SSL, işlemlerin ve verilerin şifrelenmesini sağlar, böylece tehlikeye atılma şansları daha az olur. İki faktörlü kimlik doğrulama, çevrimiçi mağazanızı daha da güvenli hale getirmenin de iyi bir yoludur ve diğer doğrulama yöntemlerini (müşterileriniz için çok zorlaştırmadan) eklemek de yardımcı olacaktır.

6. Ticaretten Yararlanma

Mobil E-ticaret İş Stratejisi

Mobil kullanıcı tabanı son birkaç yılda katlanarak büyüdü, böylece çevrimiçi mağazaların mobil ticarete hazır hale gelmesi ihtiyacı bu noktada neredeyse zorunlu hale geldi. Çevrimiçi mağazanız mobil cihazlar için optimize edilmemişse, çok fazla işi kaçırıyorsunuz demektir.

Bir çevrimiçi mağazayı m-ticaret için optimize eden şeylerden bazıları, kullanımı kolay navigasyon menüleri, sağlam mobil arama özellikleri ve kolay mobil ödeme ve tasarımdır. Bunu yapmak için bir mobil uygulamanız olması gerekmez, yalnızca web sitenizi mümkünse mobil cihazlar için optimize edin.

E-ticarete girmek istiyorsanız, kesinlikle bundan daha iyi bir zaman yok. Çeşitli ürün ve hizmetlerden faydalanmak için e-ticaretin kullanımına daha fazla aşina olan bir kamuoyu ile, hem girişimciler hem de tüketiciler için e-ticaret yoluyla daha şaşırtıcı şeyler görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir