"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çekirdek Enflasyon Nedir?

Çekirdek enflasyon oranı bazı zamanlarda basında dile getirilmekte ve bu durum kamuoyuna hükümetlerin gıda ve enerji fiyatlarındaki artışı takip etmeyeceği izlenimi vermektedir. Aslında bu doğru değildir. Çekirdek enflasyon oranı, genel enflasyon oranının sadece bir bileşenidir. Ekonomistler tarafından kullanılır çünkü çoğu zaman mevsimsel faktörler enflasyon oranını çarpıtır.

Örneğin bir kuraklık meyve mahsullerinin bozulmasına neden olarak meyve fiyatlarının yükselmesine neden olabilir. Ancak bu yükselişin aslında enflasyonla ilgisi yoktur (yani para arzındaki artıştan kaynaklanan fiyat enflasyonu). Bu sadece doğanın güçlerinin bir sonucudur.

Fiyat artışlarına neden olan doğa güçlerinin bir başka örneği, bir kasırganın rafinerilere veya sondaj kulelerinin kapanmasına neden olmasıdır. Bu, petrol arzında geçici bir düşüşe neden olabilir ve arzlar sıkı ise petrol fiyatlarında geçici bir artışa neden olabilir.

Ekonomistler hesaplamalardaki bu oynaklığı ortadan kaldırmak istiyorlar ve bu nedenle hesaplamadaki en uçucu iki bileşeni ortadan kaldırmak için çekirdek enflasyon oranını kullanıyorlar.

Ancak, İş İstatistikleri Bürosu’nun her ay yaklaşık 10.000 farklı öğeyi takip ettiğini ve bu bilgileri tüm Kentsel tüketiciler için TÜFE veya Tüketici Fiyat Endeksi olarak yayınladığını garanti edilebilir. Bu yaygın olarak enflasyon oranı olarak adlandırılan şeyin hesaplanmasında kullanılır.

Bu, ortalama tüketiciyle daha fazla ilgili olan sayıdır, çünkü gerçekte ne harcayabileceğinize daha çok benzer. Tahmin edebileceğiniz gibi 10.000 farklı ürün içerdiğinden, bazıları yiyecek, bazıları enerjidir. Ayrıca giyim, içecek, kira, rekreasyon, tıbbi bakım ve hatta yatak odası mobilyaları, kolej harcı, posta ücreti, telefon hizmetleri ve bilgisayar yazılımı gibi şeyler de içerir.

Açıkçası, her ay yatak odası mobilyaları ve bilgisayar yazılımı satın almayacaksınız, bu nedenle özel enflasyon oranınız hükümetler tarafından hesaplanandan biraz farklı olacaktır. Ancak rakamlar, ortalama tüketicinin bu ürünleri ne sıklıkta aldığına bağlı olarak ağırlıklandırılmaktadır. Böylece en azından herkesin ihtiyaç duyduğu iki şeyin (gıda ve enerji) dahil edildiğini ve son hesaplamada yatak odası mobilyalarından çok daha ağır olduğunu bilerek rahatlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir