"Enter"a basıp içeriğe geçin

Depo Lojistiği Nedir?

Depo lojistiği, bir şirketin faaliyetini yürütmek için aldığı unsurlar, ürünler veya hammaddelerle ilgili her şeyi yönetmek ve planlamaktan sorumludur.

Depo lojistiği, alınan malzemelerin yerleştirilmesi ve depolanması, iyi durumda tutulması ve tüm bu unsurların depolanmasının şirketin faaliyeti üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasını sağlamak gibi görevlerle ilgilenir.

Yani, sadece depolamaya çalışmakla kalmaz, aynı zamanda depolamayı verimli hale getirmeye çalışırlar. Bu tür lojistiğin, şirketin bir deposu olması durumunda gerçekleştirileceği unutulmamalıdır.

Depo lojistiği içinde sayısız fonksiyon vardır. Öyle ki sadece bu alanda kapsamlı araştırmalar var.  Alınan siparişlerin stok yönetimi tedarik lojistiğine ait olsa da, tedarik departmanı ile depolama departmanı arasındaki iletişimin çok iyi olması gerektiğini belirtmek gerekir.

Bu böyledir çünkü depoya yerleştirme ve taşıma sürecinde ürünler kırılabilir. Depolama lojistik departmanı bunu tedarik departmanına vermelidir. Yani bir sonraki sırada bu dikkate alınacaktır. Ayrıca, stoklar yalnızca kullanılamayan öğeleri kaldırmak için güncellenmemelidir. Ayrıca, depolanan bu ürünlerin dönüştürülmesinden sorumlu çalışanlar tarafından bunların tüketimine göre güncellenmelidir.

Depo ne kadar büyük olursa, depo kaydı o kadar doğru olmalıdır. Ürünlerin bölgeler veya bölümler tarafından kaydedilmesi önemlidir. Bu ürünleri depolamak veya dönüştürmekle görevli kişiler nerede olduklarını bilirler.

Ek olarak, üretim verimliliğini artırmak için belirli elemanların yerini değiştirmek gerekebilir. Bu nedenle, bir kayıt olmadan tamamen kontrol eksikliğine yol açabilir.

Bunlara uygun olarak, depolama lojistiği departmanı farklı elemanların hangi parçalara yerleştirilmesi gerektiğini incelemelidir. Sarf malzemelerinin dahil edilmesini kolaylaştırmak sadece alanların doğru bir şekilde planlanmasıyla ilgili değildir. Elemanları üretim aşamasına taşımak için bir protokol olması tavsiye edilir.

İlgili elemanların birleştirilmesi hem depolama lojistiği hem de üretim departmanları tarafından gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, her ikisi de malzeme akışının hızlı olması için hemfikir olmalıdır.

Tüm sarf malzemeleri aynı şekilde dönüştürülemez. Mekanize araçlarda ve insanlar tarafından taşınması daha iyi olan taşıtlarda taşınabilen eşyalar olabilir. Taşıma için bir yolun veya başka bir yolun kullanılıp kullanılmayacağı, her ürünün özelliklerine ve depolanması gereken alan, alım alanı ve üretim alanı arasındaki mesafeye bağlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir