"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dijital Paralar ile Kripto Paralar Arasındaki Farklar

Günlük işlemlerin çoğunun nakde bağlı olduğu zamanlar artık geride kaldı. Paranın farklı sanal versiyonları ve birbirlerinden nasıl farklı oldukları hakkında bilgi sahibi olmak size fayda sağlar. Bilindiği üzere bu ödeme araçlarına ek olarak, aynı işleve sahip parayı temsil eden başka alternatifler de vardır. Mal ve hizmetlerin değişimi için bir para birimi olarak hizmet etmek gibi.

Eğer bir kredi veya banka kartı kullanıyorsanız, sanal ekstrenizde veya ATM ekranında kontrol edebileceğiniz bu numaralar geçerli parayı temsil eder, ancak fiziksel bir şey değildir. En azından siz bu parayı çekene kadar fiziksel değildirler.

Kripto para birimlerinin gelişiyle birlikte konunun ne olduğunu biraz daha iyi anlamak isteyenlerin aklına pek çok soru geldi. Bu sorulardan biri, tüm bu para türlerine atıfta bulunmak için kullanılması gereken uygun terimlerle ilgilidir.

Dijital Para

Bu terim, bir para biriminin herhangi bir dijital temsilini ifade eder. Fiziksel değişimin olmadığı bir işlem yapıldığında, bunun dijital paradan bahsettiğini bileceksiniz. Örnek olarak; kredi kartıyla ödeme yapmak, uygulama kullanarak bir bankadan diğerine transfer yapmak, vb. Paraya bozuk para veya fatura şeklinde dokunamadığınız için, değeri olmadığı anlamına gelmez.

Sanal Para Birimi

Sanal para birimi, genellikle internet üzerinden yalnızca dijital işlemler yapmak için kullanılacak olan para birimidir. İnternet sayfasının dışında bu para birimi değerini kaybeder ve onu elle tutulur bir şeye dönüştürüp gerçek dünyada bir mal veya hizmet satın almanız mümkün değildir.

Örneğin marketlerde ya da süpermarketlerde biriktirdiğiniz puanlar veya para, sanal para birimi olarak sınıflandırılabilir. Ayrıca, siz veya çocuklarınız video oyunları oynamaya alışkınsanız, içlerinde eşya satın almak için kullanılan madeni paralar olduğunu bileceklerdir. Bazı durumlarda bu parayı daha fazla oyun için takas edebilecekleri mağazalar da var.

Kripto Para Birimleri

Kripto para birimleri son yıllarda gittikçe daha fazla önem kazanıyor ve muhtemelen onlar hakkında, özellikle de en popüleri olan Bitcoin hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Pek çok farklı kripto para birimi var ve giderek daha fazla şirket kendi sürümlerini yayınlamaya karar veriyor.

Kripto para birimlerinin aynı zamanda gerçek dünyaya aktarılamayacakları, ancak yalnızca dijital işlemler için kullanıldıkları sanal para birimleriyle ortak noktaları vardır. Ancak sanal para birimlerinin aksine, bunlar mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir.

Kripto para birimlerinin bir diğer önemli özelliği de onları düzenleyen herhangi bir kuruma bağlı olmaması, bir bankadan geçme zorunluluğunun olmaması ve kullanıcılar arasında serbestçe takas edilebilmeleridir. Herhangi bir ülkeye ait de değillerdir.

Görece kısa olan bir yenilikle karşı karşıya olduğumuz için, tüm bu yeni kavramların biraz kafa karıştırıcı olması normaldir. Kullanımları genişledikçe, çok da uzak olmayan bir gelecekte tüm bunların tuhaf görünmeyi bırakacağını ve bunları günlük kullanıma dahil edebileceğimiz öngörülüyor.

Yavaş yavaş, dijital para daha fazla önem kazanıyor ve bunu günlük hayatınızda daha fazla görmeye başlayabilirsiniz. En son ne zaman bir transfer yoluyla ödeme yaptınız ya da aldınız? Dijital para, özünde olmamasına rağmen her zaman her yerde ve farklı şekillerde de dönüşmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir