"Enter"a basıp içeriğe geçin

E-Posta Pazarlaması, Sosyal Medya Çalışmalarıyla Nasıl Birleştirilir?

Sosyal medya ve e-posta, işinizde bağımsız stratejiler olarak kullanılabilir. Ancak, bunları sosyal medya ve e-posta pazarlama entegrasyonu ile birlikte kullanmak, kampanyalarınızın erişimini genişletmekten endüstri sapmalarını tanımaya ve listenizde daha fazla abone kazanmanıza yarar.

E-posta pazarlama ve sosyal medya el ele gider. Pazarlamacılar, etkili bir pazarlama stratejisinin e-posta pazarlamasına karşı sosyal medya olmadığını anlamalıdır. Bunun yerine pazarlamacılar sosyal medyayı e-posta stratejileri ile birleştirmelidir .

E-posta pazarlaması müşteri kazanımı ve potansiyel satış kampanyaları söz konusu olduğunda değerli bir araçtır. Ancak, pazarlama fırsatlarını yeniden keşfetmek ve işinizi yeni boyutlara taşımak istiyorsanız, sosyal medyayı e-posta kampanyalarınıza dahil etmeyi düşünmelisiniz.

Sosyal Medya ve E-posta Pazarlama Entegrasyonunun Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya ve e-posta pazarlama entegrasyonunun markanıza faydalı olmasının altı nedeni:

1. Pazarlama metriklerini geliştirin

Sosyal medya pazarlamasının ilkelerini e-postalarınıza uygulamak, okuyucularınızın e-postayı daha kolay bir şekilde paylaşmasını sağlar ve daha iyi açılma ve tıklama alma olasılığını artırır. Bu da, e-posta pazarlama kampanyalarınızın dönüşüm oranını artırır.

2. Listenizden daha fazla abone alın

İnsanlar e-postalarınız hakkında konuşursa veya sosyal medyada yayınlarsa, markanız için ağızdan ağıza reklamı artıracaktır. Daha fazla kişi e-postalarınızı öğrenme şansına sahip olacak ve böylece e-posta abonelik listenizi büyütme şansınız daha yüksek olacaktır .

3. Seçkin etkileyicileri tanır

E-posta servis sağlayıcılarından alınan bilgilere dayanarak, tutarlı e-posta açıcılarını ve dönüşümlerini belirleyebilirsiniz. Bu veriler, bu abonelerin gücünü kullanmak ve kendilerini özel hissettirmek için özel e-posta kampanyaları göndermek için kullanılabilir.

4. Abone etkileşimi için yeni bir platform sunmak

Farklı platformların kullanılması, potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve onlarla etkileşimde bulunmak için yeni fırsatlar sunar. Abonelerin sosyal medyada aktif olduğunuzu bilmesini sağlayın ve en son güncellemeler, indirim teklifleri ve ürün lansmanları ile bağlantıda kalmak için sizi takip etmelerini isteyin.

5. E-posta abonelerinize seçenekler sunun

E-postayı tek pazarlama kanalı olarak kullanmamalısınız. Abonelerinizin e-posta yerine sosyal medyada daha aktif olmaları mümkündür. Sizinle etkileşim kurmak için en rahat kullandıkları platformu seçmelerine izin verin.

6. Mesajınızın potansiyel erişimini artırın

Sosyal medyayı e-postalarınıza entegre ettiğinizde, farklı pazarlama kanallarında e-postanızın erişimini iyileştirirsiniz.

Sosyal medya ve e-posta pazarlama entegrasyonunun avantajlarını tartıştıktan sonra, bunu nasıl doğru yapabileceğinizi daha derinlemesine inceleyelim.

Sosyal Medyayı E-posta Pazarlama Stratejinize Nasıl Entegre Edersiniz?

1. Abonelerinizin listesini sosyal ağlara yükleyin

Abone listenizi Facebook, Twitter veya LinkedIn gibi sosyal ağlara yükleyerek bir yüz ve adı bir e-posta adresiyle ilişkilendirebilirsiniz.

Tercihleri ​​ve gereksinimleri hakkında net bir fikir edinmek için abonelerinizi sosyal ağlarda takip etmeye başlamak iyi bir fikirdir. Ayrıca, sosyal medya içeriğiniz yeterince ilgi çekiyorsa, yeni takipçileri çekeceğinizden ve kalite beklentileriyle iletişim kurduğunuzdan emin olabilirsiniz.

2. Sosyal medya takipçilerinizi e-posta listenize abone olmaya davet edin

Haber akışı algoritmaları gelişmeye devam ettikçe , sosyal medyada potansiyel müşterilere ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak giderek zorlaşıyor. Sonuç olarak, zaman zaman takipçilerini kaybedebilir ve daha sonra onlarla tekrar bağlantı kurmak için mücadele edebilirsiniz.

Sosyal medya işletme sayfanızın, örneğin bir virüs veya hata nedeniyle kapanması da olabilir. Çok sık olmasa da, büyük, dikkatlice büyütülmüş kitlenizi bir saniyede kaybedebilirsiniz. Bu senaryoda, sizi sosyal olarak takip eden tüm insanlarla nasıl iletişim kurarsınız?

Güvenli tarafta kalmak için, sosyal medya takipçilerinizi her zaman e-posta aboneleriniz olmaya davet etmelisiniz.

Sosyal medya takipçilerinizi e-posta abonesi olmaya teşvik etmek, sosyal medya topluluğunuzla olan ilişkinizi güçlendirecektir. Büyük ölçüde e-posta, bireysel aboneler için özel olarak hazırlanmış daha kişiselleştirilmiş iletişim tasarlamanızı sağlar.

Ayrıca, e-postanın sosyal medya pazarlamasına kıyasla daha yüksek bir müşteri, yaşam boyu değeri vardır. Bu nedenle, her iki dünyanın en iyisini elde etmek istiyorsanız, sosyal medya ve e-posta pazarlama entegrasyonunu düşünmelisiniz .

3. Teşvik temelli tavsiye pazarlama stratejisinden yararlanın

Ödül tabanlı pazarlama, potansiyel müşterileri çekmek için her zaman daha iyi çalışır. E-posta abonelerinizi arkadaşlarınızın veya ailenizin Facebook sayfanızı beğenmesini sağlamaya ikna edin ve heyecan verici teşvikler ve indirimler kazanmak için sizi Twitter veya LinkedIn’de takip etsinler.

4. Facebook’ta bir e-posta kayıt formu yerleştirin

Facebook size bir e-posta kayıt formu yerleştirme olanağı sağlar, böylece Facebook hayranlarınızın e-posta listenizin bir parçası olmasını sağlayabilirsiniz.

5. E-postalarınıza canlı sosyal medya feed’i ekleyin

Sosyal medya ve e-postaları entegre etmenin en etkili yollarından biri, e-postalarınıza canlı bir sosyal medya feed’i eklemektir. Nasıl olduğunu merak ediyor musunuz? Twitter ve Instagram canlı yayınlarını e-postalarınıza kolayca dahil etmenizi sağlayan Zapier gibi üçüncü taraf yazılım araçlarına göz atın.

E-postalara canlı Twitter yayını eklemek, seçilen bir Twitter tanıtıcısından en son tweetleri kolayca bulmanızı sağlar.

Tweet gönderildiğinde feed otomatik olarak güncellenir. Örneğin, Salı akşamı bir e-posta gönderilirse, canlı Twitter yayını o sırada yayınlanan en son tweet’i getirir. Bu nedenle, bir abone e-postayı Cumartesi günü açarsa, e-postadaki en son tweet’i (o gün itibarıyla) görebilir.

Feed’i tıkladığınızda abone, ilgili Twitter hesabına yönlendirilir; bu, Twitter profilinizde daha fazla organik takipçi ve etkileşim elde etmenin harika bir yoludur.

Benzer şekilde, Instagram hesabınıza abone çekmek için e-postanıza canlı Instagram özet akışını da ekleyebilirsiniz.

Instagram canlı yayın çözümü ile Instagram hesabınızın görünürlüğünü artırabilirsiniz. Son Instagram yayınlarınızı sergilemek için 3 × 3 veya 4 × 4 resim ızgarası eklemek mümkündür. Canlı Twitter yayını durumunda olduğu gibi Instagram yayını da abonelerin açık zamanlarına göre e-postada güncellenir.

6. VIP e-posta aboneleri için özel bir sosyal topluluk oluşturun

Kayıp Korkusu veya FOMO, işinize gerçekten fayda sağlayabilecek bir insan içgüdüsüdür. Bir Facebook grubu gibi özel bir sosyal topluluk oluşturarak, insanın münhasırlık arzusundan faydalanabilirsiniz.

Böyle bir özel topluluk pratikte nasıl çalışır?

Yalnızca arkadaşlarının e-posta listenize abone olmalarını sağlayan abonelerin Facebook grubuna erişimi vardır.

Bu fikrin bir başka heyecan verici yönü de, yüksek ve anlamlı katılımla bir VIP topluluğu oluşturabilmenizdir. Bunun nedeni, kapalı grupların daha az spam içeriğe ve insanların katılmak istediği daha alakalı sohbetlere sahip olma eğilimindedir.

7. Aktif e-posta abonelerinizi sosyal medya reklamları aracılığıyla yeniden hedefleyin

Çok kanallı bir pazarlama stratejisi sağlamanın en akıllıca yollarından biri, potansiyel müşterilerin niyetini ve ilgisini hedefli reklamlarla eşleştirmektir.

E-postalarınızı tıklayan aboneler hakkındaki bilgileri kullanabilir ve sosyal medya reklamları aracılığıyla yeniden hedefleyebilirsiniz. Bunu yaparak, nitelikli potansiyel müşterilere ulaşabileceksiniz, bu da stratejinizi çok daha uygun maliyetli hale getiriyor.

9. E-posta listesi oluşturmak için sosyal medya hediyeleri düzenleyin

Hepimiz hediyeleri ve ücretsiz hediyeleri seviyoruz  ve aboneleriniz de farklı değiller. Bir yarışma veya hediye düzenlemek, sosyal medya takipçilerinizi e-posta abonelerine dönüştürmek için mükemmel bir yöntemdir.

Yarışmalar düzenlerken, katılımcıların adlarını ve e-posta adreslerini ve ayrıca promosyon e-postaları almalarını isteyebilirsiniz.

10. Özel e-posta veya sosyal medya kampanyalarından yardım alın

Markanız için hiçbir şey işe yaramazsa, özel kampanyalar kurtarmaya gelebilir.

Yeterli sosyal medya takipçiniz yoksa, abonelerden sayfanızı beğenmelerini isteyen e-postalar gönderin veya sizi Twitter ve Instagram’da takip etmelerini isteyin.

Öte yandan, e-posta listeniz yetersizse, takipçileri e-postalarınıza kaydolmaya çağıran sosyal medya yayınları oluşturabilirsiniz. Takipçilerinizi ve abonelerinizi aynı anda büyütmek için bu stratejilerin her ikisini de aynı anda kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir