"Enter"a basıp içeriğe geçin

E-Ticaret İçerik Pazarlaması Konusunda Farkındalık Yaratan İçerikler Üretmenin Yolları

E-ticaret için iyi bir içerik pazarlama stratejisinin temeli nedir? E-ticaret içerik pazarlaması için en iyi uygulamalar nelerdir? Akıllı e-ticaret pazarlamacılarının marka bilinirliğini nasıl artırdığını, dönüşümleri artırdığını ve marka topluluklarını nasıl güçlendirdiğini öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

E-ticaret içerik pazarlamasının, satın alma sürecinin başlarında müşterileri çekmek ve hedef pazarınızla marka cazibesini artırmak için değerli olduğu bir gerçektir. Geleneksel pazarlamaya göre % 62 daha ucuz ve potansiyel satış miktarının 3 katını oluşturuyor.

Ayrıca, müşterilerinizle daha derin ilişkiler kurmanıza ve web sitenizde satın alma işlemlerine yönlendirmenize olanak tanır. Dikkatinizi çekecek başka bir istatistik: içerik pazarlamasını uygulayan e-ticaret şirketleri, yapmayanlardan 6 kat daha yüksek dönüşüm oranları görüyor.

Ancak çevrimiçi olarak bulduğunuz içerik önerilerinin çoğu, işletmeler arası (B2B) sektör içindir ve B2B’den B2C’ye geçtiğinizde kurallar değişir. E-ticaret pazarına geçtiğinizde değişiklik daha da büyük olacaktır.

Sonuçta, e-ticaret alanında içerik oluşturmak zor olabilir. Peki, insanların sert bir şekilde sıkmadan okumak istedikleri bir ürüne odaklanan yeni bir blog’u nasıl yaratırsınız?

Birden Çok İçerik Türünü Kucaklayın

Yalnızca tek bir birincil içerik biçimine güvenmek akıllıca değildir. Ulaştığınız kişi sayısını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız pek akıllıca olmadığının farkına varmalısınız.

İçerik sadece blog yayınlarından daha fazlasıdır. Uzun biçimli bloglarda ve makalelerde değer olsa da, diğer içerik biçimlerini de kucaklayarak farkındalığı artırabilirsiniz. İşte e-ticaret pazarlama stratejinize dahil etmek için önde gelen bazı içerik türleri.

Video

Video pazarlama şu anda hakim durumda ama benim sözüme güvenmeyin. Snowboard Bağımlılığı, e-ticaret satışlarını bir yıldan az bir sürede bir milyona çıkarmak için bir video stratejisi uyguladı .

Şirket bunu öncelikle içerik stratejilerini Facebook ve Youtube videolarına odaklayarak ve ardından destekleyici içerik oluşturarak yaptı.

Bir süre sonra snowboard teknik özellikleri hakkında yeni içerik yazmak zor olabilir, bunun yerine ürünlerinin ne yapabileceğini ve nasıl en iyi şekilde yararlanabileceğini gösteren ilgi çekici videolar oluşturdular. Değer sergilerken cazibe oluşturmak güçlü bir içerik kombinasyonudur ve e-ticaret için içerik pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Hangi platformu seçerseniz seçin önemli mesajların en baştan, görsel ve metinsel olarak iletilmesi gerekir.

İnfografikler

Infografikler, sosyal medyada diğer içerik türlerinden 3 kat daha fazla paylaşılır, bu nedenle marka oluşturma stratejinizin bir parçası olması gerektiği açıktır.

Sorun şu ki, B2C pazarlamacıları artık diğer içerik türlerinden daha fazla infografik kullanıyor. Aslında, infografik kullanımı geçen yıl % 800 arttı. Bu, pazarın infografikler ile sular altında kaldığı anlamına gelir.

Sizinkilerin öne çıkmasını istiyorsanız, benzersiz, göz alıcı ve bilgilendirici olmaları gerektiğini unutmayın.

E-posta

E-posta pazarlaması, marka değerinizi geçmiş ve potansiyel müşterilerle ilişkilendirmenin ve paylaşmanın etkili bir yoludur.

E-postalarınızı kurşun mıknatıslarınızla ve sepet ödeme işleminizle yakalayın. Bu, terk edilmiş alışveriş sepetleri, ürün ve yükseltme önerileri hakkında e-posta hatırlatıcıları ve değiştirilmesi gereken ürünleri geri satın alma hatırlatıcıları göndermenizi sağlar.

E-postaları yalnızca satış ve promosyon pazarlaması için kullanmamanız gerektiğini belirtmek önemlidir. İşlem yapılabilir marka bilinirliği oluşturmak için e-posta kampanyalarınıza farklı türde değerli içerikler eklemeyi unutmayın.

Diğer formlar

Pazarlama stratejinizi oluşturmak ve dahil etmek için neredeyse sınırsız çeşitlilikte içerik var. Bazı ek seçenekler şunlardır:

 • Fotoğraf ve görüntüler
 • Durum çalışmaları
 • Sözlükler
 • Araştırma çalışmaları
 • Kullanıcı ipuçları, püf noktaları
 • Ayrıntılı kontrol listeleri
 • Seçilmiş içerik
 • Alıcının rehberleri

Bazı insanlar bir içerik türünü diğerlerine göre tercih ederler, ancak kendinizi çok ince yaymak ve mesajınızı seyreltmek için çok fazla çeşitlendirmek istemezsiniz. Yeni kitlelere ulaşmak, bağlanmak ve onlarla etkileşim kurmak için 2-3 ana içerik türü sunmayı hedefleyin.

Daha Kısa İçeriği Dahil Edin

B2B endüstrilerinde, uzun içerik biçimleri en çok sosyal paylaşımı alma eğilimindedir. Bu nedenle standart önerilerden biri, 2.000+ kelime uzunluğunda blog yayınları oluşturmaktır.

Ancak, e-ticaret pazarlama hunisinden bahsederken, daha kısa aslında daha iyi performans gösterir.

Araştırma şunları kanıtlıyor:

945 kelime, ilk 100 içerik parçasının ortalama uzunluğudur.

1000 kelimenin altındaki parçaların, 1000 kelimenin üzerinde olanlardan % 33 daha fazla sosyal payı vardı.

Kısa biçim e-ticaret için neden bu kadar etkilidir?

Birincil nedenlerden biri, tüketici medyası süresinin % 71’inin akıllı telefonlar olmasıdır. Aslında, mobil cihazlarda tarama yapmak için ayda ortalama 87 saat harcanmaktadır. Bu, içeriğin mobil uyumlu olması gerektiği anlamına gelir. Ve elbette, daha kısa içeriğin taranması ve daha küçük bir ekranda okunması çok daha kolaydır.

Kısa biçimli içerik, farkındalık oluşturmak ve paylaşımları aşağıdaki şekillerde tanıtmak için de harikadır:

 • Twitter gibi uzun biçimli içeriğe izin vermeyen platformlara katılmanıza olanak tanır.
 • Daha kısa içerikle kitlenin dikkatini kaybetme olasılığı daha düşüktür.
 • Kısa tanıtımlar ilgiyi çekebilir ve takabilir.

İçerik Türleri ve Pazar Segmentleri için CTA’larınızı Özelleştirin

Hedef pazarınızı kaç müşteri personeli oluşturur? Peki, içeriğinizi farklı kişilere ve kitlelere ulaşacak şekilde nasıl uyarlarsınız?

Bu soruların cevabı, harekete geçirici mesajlarınızı (CTA’lar) özelleştirmektir. Kişiselleştirilmiş CTA’lar temel olanlardan 2 kat daha fazla dönüşüm sağlar.

Farklı kitlelerinizin her biri için web sitesi harekete geçirici mesaj kopyasını özelleştirmek için Grammarly’deki hedefler gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araç ayrıca kopyanızı iletmek istediğiniz niyet ve uyandırmak istediğiniz duygu düzeyine göre uyarlamanızı sağlar.

Ayrıca, muhasebe veya finans şirketi gibi yerel bir işletme iseniz ana sayfanızda bir telefon numarası, kaydırıcı CTA ve mesaj kutusu da dahil olmak üzere birden çok harekete geçirici mesaj olması katılımı artırabilir.

Etkileşimde Bulunun

E-ticaret üzerinden mağaza içi alışverişin bir avantajı etkileşim yeteneğidir. Şahsen alışveriş, müşterilerinizin hem çalışanlarınızla hem de ürünlerinizle kişisel olarak etkileşim kurmasını sağlar. Bir e-ticaret perakendecisi olarak rekabet etmek için çok kanallı perakendecilik yoluyla kendi interaktif içeriğinize yatırım yapmalısınız.

Tüm içerik pazarlamacılarının yarısından fazlası etkileşimli içeriği stratejilerinin bir parçası olarak iyi bir sebeple kullanıyor. Tüketicilerin% 90’ı daha görsel ve etkileşimli içerik istediklerini söylüyor. İnsanların ne istediğini yayınlamak, teklifleriniz hakkında farkındalık oluşturmanıza yardımcı olur ve marka bağlılığını artırır.

Aslında, etkileşimli içerik, satış istatistiklerinde nerede olursa olsun kitlenizle bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Dönüşüm istatistiklerinin üst kısmının anketler ve kısa sınavlar gibi etkileşimli içeriğinin kullanılması, dönüşüm hunisi etkileşiminin alt kısmını artırabilir. İmza toplama, sohbet botları, satışlar ve diğer ödeme etkileşimleri.

Etkileşimli içerik, statik içerikten daha fazla öne çıkabilir ve daha akılda kalıcı olabilir. Etkileşimli video reklamlar, standart videolara kıyasla görüntüleme süresini % 47 artırdı .

Ayrıca, kupon veya indirim gibi sitenizde ödüller almak için kitlenizin etkileşime girebileceği eğlenceli bir chatbot anketi veya oyunu da oluşturabilirsiniz.

Sephora, Sephora Sanal Sanatçı uygulamasıyla artırılmış gerçekliği marka bilinirliği ve sadakati oluşturmanın bir yolu olarak kullanır. Uygulama, kullanıcıların kendilerine uygun olup olmadığını görmek için kendi resimlerine neredeyse makyaj yapmasına izin verir.

Ekleyebileceğiniz diğer etkileşimli içerik biçimleri şunlardır:

 • Web seminerleri ve diğer etkileşimli videolar
 • Kısa sınavlar ve anketler
 • Yarışmalar
 • Çalışma Kitapları
 • Hesap
 • Sanal turlar

Hikaye Anlatmaya Odaklanın

Nasıl yapılır blog yazısı B2B pazarı için denenmiş ve test edilmiş bir biçimdir, ancak e-ticaret sektöründe aynı etkiye sahip değildir. Bu tür içerik hala değerlidir, ancak bekleme seçeneğiniz olmamalıdır.

Hikaye anlatımı, farkındalık oluşturmak ve marka katılımı oluşturmak için çok daha etkilidir. Kitlenizin kendi hikayelerinde kendilerini kahraman olarak görmelerine yardımcı olur. Bunu pazarlama stratejinize dahil etmek, marka imajınızı, sadakatinizi ve cazibenizi artırabilir.

Hikaye anlatımını aşağıdaki şekillerde birleştirebilirsiniz:

 • Markanızın kendi hikayesini müşterilerinizin size daha yakın hissetmelerini sağlayacak şekilde paylaşın
 • İdeal tüketicinizin kimler olmayı seveceğine dair olağanüstü insanlar
 • Hikayenin duygusal çekirdeğine ve kitlenizin ne hissetmesini istediğinize odaklanın
 • Müşterileri kendi hareketli hikayelerini paylaşmaya, ürünlerinizi seven gerçek kişilere göstermeye teşvik edin
 • Kendi içeriğinizi öne çıkarmak yerine, başkaları için yaptığınız işi benzersiz bir şekilde vurgulayın
 • Bir yarışma aynı zamanda etkileşimi arttırmanın, insanların sizinle ilgili konuşmasını sağlamanın ve harika hikayeler toplamanın harika bir yoludur.

Son Kış Olimpiyatları sırasında, Coca-Cola tam da bunu yapmak için ‘Kok Oyunları’ yarattı. Şirket, müşterileri Coke’nin Facebook duvarında Speed ​​Sipping, Coke Curling ve Bottle Cap Hockey gibi oyunlarını paylaşmaya teşvik etti.

Sosyal Medyada Güven Oluşturacak İçerikler Kullanın

İstatistikler, tüketicilerin % 91’inin güvendikleri markalardan alışveriş yaptığını göstermektedir. Son bölümde tartışılanlar gibi kendi duygusal öykülerinizi yaratarak bunu kucaklayabilirsiniz.

İkinci ve daha uygun maliyetli bir seçenek, okuyucularınızın zaten duygusal olduğu bir nedenle bağlantılı içerik yayınlamaktır. Bu politik, ekonomik veya örgütsel bir neden olabilir.

Örneğin JetBlue, Soar with Reading kampanyasını oluşturmak için Random House ve FirstBook ile ortaklık kurd . Kampanya, düşük gelirli mahallelerdeki çocuklara ücretsiz kitaplar sunuyor.

Bu nedenden dolayı içerik oluşturmak, şirketin okuryazarlık oranlarını iyileştirmeye ve yetersiz çocukların başarılı olmasına yardımcı olan insanlarla bağlantı kurmasını sağlar. JetBlue’nun markasının bilinirliğini artırmak ve aynı zamanda kitap okuma oranlarını arttırmaya yönelik bir kampanya gibi düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir