"Enter"a basıp içeriğe geçin

EFT Nedir?

Bir işletme sahibi olarak, sürekli olarak diğer kişilere ve işletmelere ödeme yaparsınız. Satıcılarınıza, çalışanlarınıza, kamu hizmeti sağlayıcılarına ve daha fazlasına ödeme yapmanız gerekir.

Pek çok konuda insanlara ya da bir şekilde ödeme yapmak için kağıt kullanmak zorunda değilsiniz Bunun yerine elektronik fon transferlerini (EFT) kullanabilirsiniz.

Elektronik Fon Transferi Yani EFT Nedir?

Elektronik fon transferi parayı bir hesaptan diğerine taşır. Hesaplar aynı finans kurumunda veya iki farklı finans kurumunda olabilir. İşlem, bilgisayarlı bir ağ üzerinden elektronik olarak yapılır.

EFT işlemlerine diğer bir anlamda elektronik bankacılık da denilmektedir. Her şey kağıtsız yapılır, bu nedenle nakit veya kağıt çeklerine gerek yoktur.

Elektronik fon transferleri, Elektronik Fon Transfer Yasası (EFTA) tarafından düzenlenmektedir . Elektronik fon transferlerine ilişkin hak ve yükümlülükleri ortaya koyar.

Finansal kurumlar bağlı olduğundan, elektronik fon transferine izin verebilirsiniz ve para hesabınızdan alınır ve alıcının hesabına yatırılır. Bazı EFT işlemlerinde ücret alınabilir. Örneğin, belirli ATM işlemleri için ödeme yapmanız gerekebilir. Ancak, diğer işlemler sizin için ücretsiz olabilir.

EFT Ödeme Türleri

Doğrudan direkt olarak para yatırma, sizin adınıza çalışmakta olan kişilere elektronik olarak ödeme yapmanızı sağlamaktadır. Bordroyu çalıştırdıktan sonra, doğrudan para yatırma servis sağlayıcınıza her çalışanın banka hesabına ne kadar para yatıracağınızı söyleyeceksiniz. Daha sonra, doğrudan para yatırma sağlayıcısı bu parayı çalışanların hesaplarına ödeme günü koyacaktır. Tüm işverenler doğrudan para yatırma işlemini zorunlu hale getiremez, bu nedenle doğrudan para yatırma kanunlarına uyduğunuzdan emin olun.

Banka havaleleri finansal işlemlerde genel olarak para göndermenin en hızlı yollarından bir tanesidir. Genellikle büyük, seyrek ödemeler için kullanılırlar. Banka havalelerini, satıcılara ödeme yapmak veya bir bina ya da ekipman üzerinde büyük bir peşinat ödemek için kullanabilirsiniz.

Banka kartları EFT işlemleri yapmanızı sağlar. İşletme kartı hesabınızdan para taşımak için banka kartını kullanabilirsiniz. Çevrimiçi, şahsen veya telefonla alışveriş yapmak veya fatura ödemek için banka kartınızı kullanabilirsiniz.

Elektronik kontroller kağıt kontrollere benzer, ancak elektronik olarak kullanılır. Ödeme yapmak için banka hesap numaranızı ve yönlendirme numaranızı girmeniz gerekir.

Telefonla ödeme sistemleri, telefon üzerinden hesaplar arasında fatura ödemenize veya para aktarmanıza olanak tanır.

Kişisel internet bankacılığı, bilgisayarınız veya mobil cihazınızla bankacılık işlemleri yapmanızı sağlar. Hesaplar arasında para taşımak için bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı kullanabilirsiniz.

EFT Ödeme İşlem Süresi

Bir EFT ödemesini işlemek için gereken süre, ödeme türüne, EFT sağlayıcınıza ve ödemeyi ne zaman gönderdiğinize bağlıdır.

EFT ödemeleriniz ortalama olarak 1 ya da 4 gün boyunca sürebilir. EFT ödemeleri genellikle yalnızca iş günlerinde işleme koyulur. Ayrıca, kesinti zamanları olabilir. Örneğin, saat 21’den önce elektronik para transferi yapmanız gerekebilir. İşlemi bu saatten sonra yaparsanız, işlem bir sonraki iş gününe kadar başlamaz.

Bir EFT Ödemesini Durdurabilir Misiniz?

Normalde, bir EFT ödemesini başlattıktan sonra durduramazsınız. Bir ödemeyi durdurmanız veya paranızın iade edilmesi gerekiyorsa, bu sizinle ödediğiniz kişi arasındadır.

Ancak, planlanmış olan ve tekrar etmekte olan EFT ödemelerini durdurabilirsiniz. Kamu hizmetlerinizi her ay ödemek için planlanan ödemeleri kullanabilirsiniz. Planlanan aktarım gerçekleşmeden en az üç iş günü önce finansal kurumunuza bildirerek bu ödemeleri durdurabilirsiniz. Planlanan transferleri durdurmak için finansal kurumunuzun politikalarını izlemeniz gerekir, aksi halde işleminiz geçersiz olabilir.

EFT’yi kullanmadan önce finans kurumunuzun politikalarını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir