"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ekonomide Ürün Nedir?

Ekonomi için bir ürün, bir şirket içindeki üretim sürecinden elde edilen sonuç olarak tanımlanır. Bu nedenle, üretilen her şey üretim sürecinden kaynaklanan bir üründür. Ekonomik açıdan bakıldığında, ürün pazarda değiş tokuş edilen her şeydir.

Bu sebepten dolayı hem şirketin envanteri olan mallar ya da halihazırda tüketicilerin elinde olan ürünlerdir. Aynı zamanda, bir yatırımın tahvil olarak üretebileceği yüzde getirisi gibi gelirin elde edilebileceği her şey ekonomi için bir ürün olarak kabul edilir.

Ekonomide Ürün Çeşitleri

Ekonomide ürünler tüketici ürünleri ve yatırım ürünleri olarak sınıflandırılabilir.

Tüketici Ürünleri

Tüketici ürünleri, tüketicinin ihtiyacını karşılamak amacıyla üretilen ürünlerdir. Bunun dışında herhangi bir üretim sürecinin en önemli amacı tüketimdir. Bu nedenle üretim ve tüketim arasında doğrudan bir ilişki sürdürülmektedir.

Yani, daha önce üretilmemiş olanları tüketemezsiniz ve nihayetinde tüketilmeyecek mal üretmek için kıt kaynaklar üretilmez veya harcanmaz.

Gerçekte üretim, insanların günlük yaşamlarında ortaya çıkan ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanması için tüketicilerin yaşamlarını kolaylaştıran ürünler üretmeyi amaçlamaktadır. İşte bu yüzden fonksiyonel, çekici, piyasaya kolayca tanıtılabilen ve iyi fiyatlarla elde edilebilen ürünler üretilmektedir.

Her şeyden önce, tüketici ürünleri ekonomik mallardır çünkü sınırlıdırlar, bu da üretim süreçlerinde kıt kaynakların kullanıldığını, bu yüzden detaylandırma sürecinin bir maliyeti olduğunu gösterir.  Öte yandan, bazı ürünler aralarında araba, diş fırçası veya bilgisayar gibi maddi veya somut bir kıvama sahiptir.

Aynı şekilde, hizmet dediğimiz maddi olmayan tüketici ürünleri de vardır. Ancak bunlar arasında belirtilebilecek tıbbi, eğitimsel veya yasal danışmanlık hizmetleri gibi bir ihtiyacı da çözmektedir. Aynı zamanda üretilmeleri de gerekir. Emek ve sermaye kullandığından üretim faktörlerinin ayrıntılı olarak kullanılması gerektiği anlamına gelir. Benzer şekilde, bu ürünleri elde etmek için bir bedel ödenmeli ve bu fiyat arz ve talep süreçlerinin birbiriyle ilişkisi ile belirlenmelidir.

Farklı üreticiler tarafından üretilmesinin yanı sıra, pazardaki pazarlama sürecinde rekabet yaratıyor ve nihayetinde hangi ürünlerin talep ve tercihlerine göre talep edileceğini belirleyen tüketici oluyor.

Yatırım Ürünü

Öte yandan, bir yatırım ürünü, diğer malları üretmek veya servet üretmek için kullanılan herhangi bir mal veya hizmettir. Çünkü bu ürünler gelir veya kira üretir.

Elbette bu, ekonomide üretilen tüm ürünlerin tüketim amaçlı olmadığını, ancak diğer tüketici ürünlerinin üretim seviyesini artırmayı veya farklı ürünler üretmeyi amaçlayan başka ürünler olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

Örneğin çeliğin araba üretmek için kullanılabilecek bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Bu araç bir ailenin kişisel kullanımı içinse, bu yatırım ürünü daha fazla miktarda tüketim malları üretmeyi amaçlamaktadır.

Eğer çelik, tarımsal işleri daha verimli hale getirmek için kullanılacak bir traktör yapmak için kullanılıyorsa, yatırım ürünü üretim işini daha verimli hale getirmek için kullanılacağından yeni bir sermaye varlığı yaratmaya hizmet ediyor.

Ayrıca, geri dönüş üretmek için finansal piyasaya belirli bir miktar para yatırıldığında yatırım ürünleri olarak da düşünülebilir.

Bu ürünler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

Hisse Senedi Ürünleri

Ürün hisse senetleri her zaman değişen olduğu için adından da anlaşılacağı gibi, farklı bir performans sergiler. Bu durumda borsadan satın alınan hisselerin performansından söz edebiliriz.

Kuşkusuz, hisselerin performansı belirsizdir, çünkü olumlu veya olumsuz bir etkisi olabilecek birçok değişkenden etkilenebilir. Bu nedenle bu yatırım ürünü daha yüksek bir getiri sağlayabilmesine rağmen riskli olabilir.

Sabit Getirili Ürünler

Sabit gelirli ürünlere gelince, yatırımcı bu tür bir yatırım almaya karar verdiği andan itibaren, satın alma işleminden elde edeceği getiriyi kesin olarak bilir. Bu nedenle daha az risk arz eden ancak daha düşük getiri sağlayan ürünlerdir.

Hibrit Ürünler

Sabit gelir getirilerini ve değişken gelirleri karıştıran ürünlerdir. En yaygın örnekler dönüştürülebilir tahviller ve imtiyazlı hisselerdir.

Yapılandırılmış Ürünler

Son olarak, yapılandırılmış ürünler birkaç yatırım ürünü birleştirildiğinde ortaya çıkar. Bu nedenle kullanımı oldukça karmaşıktır. O yüzden bu tür bir ürüne yatırım yapan kişinin nasıl çalıştığını açıkça bilmesi veya tavsiyeye sahip olması uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir