"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ekonomik Durgunluk Nedir?

Zaman içindeki ekonomik faaliyet, iç ya da dış etkenler nedeniyle belirli dalgalanmalara maruz kalabilir. Ekonomik döngüleri incelerken, tespit edilmesi çok zor olan bir şey durgunluk aşamasının başlangıcı ve biten dönemdir. Bu nedenle etkisi o kadar ciddi olabilir ki, ne kadar uzun sürerse ekonominin her bir sektöründe daha fazla belirsizliğe neden olur. Bununla birlikte, bir durgunluğun başlangıcının klasik bir döngünün maksimum noktasında başladığını ve en alt noktasında sona erdiğini göz önünde bulundurmalıyız. O yüzden bu kavram, yazarlar arasında birçok formaliteyi gerektirdiğinden anlaşılması biraz karmaşık hale gelir. Bütün ekonomiyi kapsayan, birkaç aydan da uzun süren ve normalde GSYİH, gelir, istihdam, endüstriyel üretim, perakende ve toptan satışlarda önemli bir düşüş görülür.

Ancak, bu bileşenlerin her biri önemli bir rol oynamaktadır. Potansiyelin altına düştüğünde, orta vadede tüketimin nasıl azalacağını, yabancı yatırımı ve dolayısıyla iç piyasayı nasıl etkileyebileceğini algılayabileceğiz. Göstergenin büyümesinin sabit fiyatlarla ölçüldüğü unutulmamalıdır ki bu, fiyat değişimini ortadan kaldırarak bir ayarlama yaptığı anlamına gelir.

Büyük ölçekli ve kalkınmaya sahip ekonomiler için, durgunluk, bir ülkenin ihracat ve ithalatını etkileme ve ticaret dengesinde dengesizlikler ortaya çıkarma noktasına kadar yayılma olasılığının yüksek olduğu bir bulaşma tehlikesi anlamına gelir.

Bu Koşullar Altında Hangi Önlemler Geçerlidir?

Birincisi, ekonomi bir bütün olarak düşüş yaşadığında, her ülkenin merkez bankası tarafından uygulanan para politikası, bu yavaşlama aşamasının, uzlaştırıcı bir politika altında ve harcamaları teşvik etmek için genişletici bir maliye politikası ile birlikte ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir