"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ekonomik Kaynaklar Nelerdir?

Dört temel ekonomik kaynak türü vardır : Arazi, Emek, Sermaye, Girişimcilik

Ekonomik Kaynaklar

Arazi

Toprak, altın, demir, gümüş, petrol vb. tüm doğal fiziksel kaynakları içeren ekonomik bir kaynaktır. Bazı ülkeler çok zengin doğal kaynaklara sahiptir ve bu kaynakları kullanarak ekonomilerini zirveye çıkarırlar.

Norveç ve İngiltere’de Kuzey Denizi’nin petrol ve gaz gelişimi veya ABD ve Kanada’daki geniş tarım arazilerinin çok yüksek verimliliği gibi. Japonya gibi bazı gelişmiş ülkelerin ekonomik kaynakları daha küçüktür. Japonya dünyanın ikinci büyük ekonomisidir ancak ithal petrole bağımlıdır.

Emek

Üretim veya üretim sürecindeki insan girdisi emek olarak bilinir. İşçilerin farklı çalışma kapasiteleri vardır. Her işçinin çalışma kapasitesi kendi eğitim, öğretim ve iş deneyimine dayanmaktadır.

Bu iş kapasitesi, iş gücünün boyutu ve kalitesi açısından önemlidir. Ekonomik büyümeyi başarmak için işgücünün niteliği ve büyüklüğündeki artış çok önemlidir.

Sermaye

Ekonomide sermaye, sermaye mallarına yatırım anlamına gelen bir terimdir. Bu, gelecekte diğer mal ve hizmetleri üretmek için kullanılabilir.

Sermayenin faktörleri şunlardır:

Sabit Sermaye: Yeni teknolojileri, fabrikaları, binaları, makineleri ve diğer ekipmanları içerir.

İşletme Sermayesi: Mamul veya bileşenlerin  ya da yarı mamul veya bileşen stokudur. Bu mallar veya bileşenler yakın gelecekte kullanılacaktır.

Sermaye Verimliliği: Sermaye inşası, makine veya teknolojinin yeni özellikleri, emeğin verimliliğini artırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeni tarım yöntemleri gibi, tarım sektörünün verimliliğini artırmaya ve bu sektörde insanları işe çıkmaya motive eden daha değerli işler vermeye yardımcı olur.

Altyapı: Tüm ekonomik sistemi korumak için kullanılan bir sermaye stoğudur. Yollar, demiryolu hatları, havaalanları vb.

Girişimcilik

Girişimci  yapmak kar amacıyla, piyasaya ürün tedarik isteyen kişi veya bireydir.  Girişimciler genellikle kendi sermayelerini işlerine yatırırlar. Bu finansal sermaye genellikle tasarruflarına dayanır ve yatırımlarıyla bağlantılı riskler alırlar. Bu risk alma, işletmenin karı ile ödüllendirilebilir. Girişimcilik bu sebepten ötürü oldukça önemli bir ekonomik kaynaktır.

Girişimciliğin faktörleri şunlardır:

  • Gelir
  • Servet
  • Emek ve Ücretleri
  • Sermaye ve Faiz
  • Kar ve İşletmesi
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir