"Enter"a basıp içeriğe geçin

Emeklilik İçin Nasıl Tasarruf Yapılır?

Emekliliğin önemli bir konu olduğu gibi, kişilere çok uzak görünebilecek bir konu olduğu da oldukça açıktır. Ancak yine de önemlidir. 20’li, 30’lu, hatta 40’lı yaşlarınızdaysanız, her zaman başka sorumluluklarımız veya yükümlülüklerimiz olduğunu görebiliriz ve emekliliğe fazla önem vermeyiz. Sonuçta insan beyni uzak geleceğe değil şimdiye öncelik vererek çalışır. Bu nedenle, geleceği planlamak için daha da çok gereklidir.

Emeklilik Tasarruflarınız İçin En Kısa Zamanda Başlayın

Üniversiteden yeni çıktığınızı ve şimdi işe gitme zamanının geldiğini hayal edin. Gelir almaya başlıyorsunuz ve tabii ki faturalarınızı ödemeye başlamalısınız. Kira, hizmetler, belki öğrenci krediniz varsa, ödemeniz gerekiyor. Zaman geçtikçe, tasarruf etmek isteyeceğiniz yeni hedefler ortaya çıkıyor.

Seyahat etmek, eğitime devam etmek, mülk satın almak, evlenmek, çocuk sahibi olmak. Kısacası hayatınızın aşamasına göre değişen taahhütler. Bunların hepsi normal ama başta da bahsettiğimiz gibi gelecekteki kendinizi de unutmamalısınız.

Emekliliğiniz İçin Tasarruf Etmeye Erken Başlayın

Emekliliğinizi şimdi planlamanız çok önemli. Unutmayın, bunu hayatta ne kadar erken yaparsanız, birikimlerinizi biriktirmek ve büyütmek için o kadar çok zamanınız olacaktır. Doğal olarak, 20’li yaşlarınızdaysanız ve hala diğer insanlara karşı büyük yükümlülükleriniz yoksa emekliliğinize katkıda bulunmak için daha fazla özgürlüğünüz vardır.

İhtiyaçlarınıza Göre En İyi Tasarruf Yöntemini Seçin

Bazı kurumlar kişilerin aylık gelirlerinin en az yüzde on ile onbeşini emeklilik birikimleri için kullanmasını öneriyor. Bunları aylar ve yıllar ile çarptığınız ortaya gerçekten de iyi bir sonuç çıkıyor.

Ve başta da bahsettiğimiz gibi, zaman geçtikçe yeni sorumluluklar ve yükümlülükler edinirsiniz, kimsenin sizi kendiniz gibi desteklemeyeceğini unutmayın. Gelecekteki siz için taahhütte bulunun ve aylık olarak tasarruf etmeyi bırakmayın. Bir zorunluluk olarak görülse bile, gelecekteki siz size çok teşekkür edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir