"Enter"a basıp içeriğe geçin

En İyi Altcoinler Nelerdir?

Bugün bile, yatırımcıların seçebileceği 1.500’den fazla farklı dijital para birimi ile Bitcoin, hala  283 milyar dolarlık kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinin yaklaşık % 39’unu oluşturduğu tahmin ediliyor. Yıllar boyunca, Mart 2017’den önce, Bitcoin, sanal para piyasasının toplamının % 75 ila % 95’ini oluşturuyordu.

Bitcoin sınırlılığı (21 milyon jeton sınırı nedeniyle), değerlemesini diğer tüm sanal para birimlerinden daha fazla artırmada da rol oynamıştır. Yatırımcılar, Bitcoin’in piyasadaki avantajlarından ve çeşitli ticari platformlarla sayısız ortaklığından yararlandı.

Blockchain konsepti artık çoğaltıldı ve dijital borsalarda satın alınabilen ve satılabilen yüzlerce farklı altcoin’i çalıştırmak için kullanılıyor. Bitcoin tek dijital para birimi değil ve yatırım yapmanın tek yolu değil. Aslında, Bitcoin’in arkasındaki teknolojinin her zaman açık kaynak olması amaçlanmıştır.

Bu birçok yeni fırsat yaratıyor. Bitcoin’in ani fiyat artışından yararlanmamış olabilirsiniz, ancak zirveye ulaşmanın eşiğinde olabilecek başka kripto para birimleri var.

Kripto para satın almak istiyorsanız kesinlikle daha fazla araştırma yapmalısınız. Ayrıca burada belirtilen sanal para birimlerinin bazılarının satın alınmasının tam olarak kolay olmadığını da belirtmek gerekir. Çoğu durumda, muhtemelen önce Bitcoin veya Ethereum satın almanız gerekir. Tüm yatırımlarda olduğu gibi özellikle de kripto dünyasındaki yatırımlarda olduğu gibi, piyasanın oynaklığı göz önüne alındığında kaybetme konusunda kendinizi rahat hissetmediğiniz paraya yatırım yapmaktan kaçının. En iyi altcoinler konumuza şimdi ayrıntılı bir şekilde girebiliriz.

Ethereum

Ethereum, neredeyse herkes tarafından ikinci en değerli kripto para birimi olarak kabul edilir. Blockchain teknolojisinin kullanımı sayesinde dünyadaki en önemli kripto para birimi olarak kabul edilebilir.

Ethereum’un öne çıkmasına gerçekten izin veren iki faktör var. Birincisi, blockchain teknolojisi parasal ve parasal olmayan kullanımlara izin verirken, Bitcoin blok zinciri ve jetonu sadece mal ve hizmet alışverişi için bir araç olarak kullanılmalıdır. Bankalar Ethereum blok zincirini, perakendecilerin gerçek zamanlı olarak bir tedarik zincirinden geçen malları izlemek için Ethereum blok zincirini kullanabilmeleriyle işlemlerin validasyonunu ve yerleşimini kolaylaştırmak için kullanabilirler. Tüm endüstriler ve sektörler blok zincirinden faydalanmayacak olsa da, Ethereum’un temel ağı dikkat çekmek için yeterli çok yönlülük sunuyor. Aslında, dünyanın en büyük açık kaynak blok zinciri girişimi olan Enterprise Ethereum Alliance’ın şu anda 400’den fazla güçlü kuruluşu var.

İkincisi, Ethereum tarafından akıllı sözleşmelerin dahil edilmesi çok önemlidir. Akıllı sözleşmeler, yürütme için kılavuz görevi gören bir blockchain ağına entegre edilmiş protokollerdir. Bir şirketin, satışları belirli bir seviyeye ulaştığında daha fazla ürün satın almak istediğini varsayalım. Akıllı sözleşmeler siparişi yürütürken bunu yapabilir. Bu durumda, kişi veya şirket olabilecek tarafların üzerinde anlaştığı yasal bağlayıcılığı olan bir sözleşme olan bir sözleşmenin müzakeresini kolaylaştırmaya, doğrulamaya ve yürürlüğe koymaya yardımcı olurlar.

Akıllı sözleşmeler ve Ethereum blok zincirinin faydası, gelecekte bir noktada Bitcoin’in üstesinden gelmek için güçlü bir argüman veriyor.

Litecoin

Çoğu sanal para, altta yatan blockchain teknolojisiyle bir ilgisi vardır. Bununla birlikte,  Litecoin  kendi oyununda Bitcoin’i bir değişim aracı olarak aşmayı hedefliyor.

Litecoin, rakiplerinden önemli ölçüde daha hızlı doğrulama ve yerleşim süreleri sunar. Litecoin mümkün olduğunca fazla tüccar ile ortak olmayı hedefliyor ve toplam günlük işlemler açısından Bitcoin’in arkasındaki boşluğu azaltmak için iyi bir iş çıkardı denilebilir.

Ama Litecoin de mükemmel değil. Kurucusu Charlie Lee, Litecoin’in gelişimini teşvik etmek ve yeni yatırımcıların kaydını kolaylaştırmak için tam zamanlı çalışıyor. Bunu yaparken bazı problemler yaşadılar. Örneğin Lee, Litecoin’den bağımsız olarak geliştirilmesine rağmen Litecoin’i desteklemek için özel olarak tasarlanmış bir ödeme platformu olan LitePay’ın geliştirilmesini ve piyasaya sürülmesini bekledi. Ancak LitePay tanıtımı ise hiçbir zaman başlamadı. Sonuç olarak, LitePay CEO’su Kenneth Asare, Litecoin’e platformda çalışmayı bırakma ve şirketi satma niyetini açıklamıştı.

Ripple

XRP olarak da bilinen Ripple, 2017 sonunda değerdeki bir artışın onu piyasa değeri ile üçüncü en değerli kripto para birimine dönüştürdükten sonra Bitcoin’in en son rakibi haline gelmiştir. Oldukça merkezi olmayan Bitcoin’in aksine, Ripple finansal kurumlarla bağlantılıdır. Meşru bankaların dünya çapında para transferi yapmaları 2012 yılında başlatıldı. Bunu elde etmek diğer kripto para birimlerinden daha zordur, çünkü bunu elde etmek için Bitcoin veya Ethereum ile ödeme yapmanız gerekir.

Monero

Monero , dünyanın en önemli sanal jetonu olarak Bitcoin’i tahttan çıkarma fırsatına sahip başka bir kripto para birimi alternatifidir. Önemli fark, Monero’nun gizliliğe odaklanmasıdır.

Monero, geleneksel bankacılık ağlarından kaçınmak isteyen insanlara daha fazla hitap etmektedir. Bu özelliği uzun vadede piyasa değerlerini artırmak için yeterli olabilir.

Bir mahremiyetin kripto para birimi, işlemin anonimlik beklentisini tamamen destekleyen sanal bir simgedir. Aslında, Blockchain ağlarının çoğu düşündüğünüz kadar özel değildir. Blockchain analizi genellikle fonların gönderenini ve alıcısını ortaya çıkarabilir. Monero gibi gizlilik para birimlerinde, fonların gönderenini ve alıcısını gizlemek ve ne kadar para gönderildiğini maskelemek için koruma sağlanır. Özellikle Monero ile ilgili olarak, bu halka imzalarıyla yapılır. Asla gerçek gönderenin kim olduğu bilinemez ve uyarılması gereken tek kişi fonların alıcısıdır.

Bitcoin Cash

Bu alternatif Bitcoin’den çok farklı değildir. Bitcoin’in piyasa değeri yükseldiğinde, herkes aynı zamanda yatırım yapmak istedi ve yatırım yapmaya başladı. Madenciler zamanında yeterli blok ekleyemediği için bu işlemlerde bir gecikme yarattı. Bitcoin Cash , sorunu çözmek için Ağustos 2017’de orijinal para biriminden ayrıldı. Sert çatal olarak bilinen Bitcoin Cash, Bitcoin ile aynı şekilde çalışır, ancak işlemlerin hızlandırılmasına ve oranların düşük kalmasına yardımcı olmak için bloklarının 1 MB’den 2 MB’ye çıkarılması dışında. Ancak, Bitcoin düştüğü için, Bitcoin Cash fiyatı  da aynı eğilimi izledi.

Stellar

Bitcoin’i değiştirme fırsatına sahip başka bir kripto para birimi, hem blockchain hem de Lumens para birimi için bir isim yapan Stellar’dır.

Stellar’ın blok zinciri iki yönden saygı görür. İlk olarak, gerçekten hızlıdır. Çoğu işlem iki ila beş saniye içinde doğrulanabilir ve çözülebilir. Gerçek zamanlı bir işlem kadar etkileyici olmasa da, ödemelerin geleneksel bankacılık ağlarında yapılabileceği beş iş gününden çok daha hızlıdır. İkincisi, Ethereum gibi Stellar, şirketlerin iş ihtiyaçlarını karşılamak için yasal olarak bağlayıcı sözleşmeleri özelleştirmelerine izin veren akıllı sözleşmelerin kullanımını içerir.

Lumens para birimi, ödemelerin kapatılmasını hızlandırmak için Güney Pasifik’teki bir düzine büyük bankadaki bir IBM blockchain projesinde kullanılıyor. Bu ortaklık açıklanmadan önce Stellar ve ICICI Bank of India, o ülkedeki işlem işleme hızlarını artırmak için blockchain çözümleri oluşturmak amacıyla birlikte çalıştılar. Hindistan nüfusunun en etkili bankacılığa sahip olmadığı düşünüldüğünde, blockchain, bu gibi gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde özellikle önemli bir rol oynayabilir.

VeChain Thor

VeChain Thor, Bitcoin’i dünyanın en değerli dijital para birimi olarak ortadan kaldırmanın en olası alternatifi olabilir.

VeChain Thor, öncelikle tedarik zincirinin lojistiğine odaklanan bir hizmet olarak bir blockchain şirketidir. Gelişmiş akıllı çiplerle birlikte VeChain Thor, ürünleri gerçek zamanlı olarak izlemek, sahte ürünleri tedarik zincirlerinden uzak tutmak ve perakendecilerin ve toptancıların ürünlerin çeşitli kalite kontrolünde nasıl yapıldığına bir göz atmalarına izin vermek için temelde blockchain ve Nesnelerin İnterneti’ni kullanır.

İlk olarak, perakendecilerin ürünleri gerçek zamanlı olarak izlemesine izin vermek için küresel güvence hizmeti DNV GL ile ortaklık kurdu. Ancak en önemlisi ise Şubat ayı sonlarında Alman otomotiv devi BMW’nin de katılacağının açıklanmasıydı. Özellikle VeChain Thor ve değiştirilemeyen blockchain, BMW’nin otomobil parçaları tedarik zincirini izlemesine yardımcı olacak.

Ayrıca VeChain Thor, CDRP’yi onaylayan ilk dijital para birimiydi. CDRP, piyasa sahipleri için ciddi ve muhtemel tehditleri olan bir stres testi görevi görür. VeChain Thor’un bu tehditlere verdiği yanıtların, jeton sahiplerinin varlıklarını korumak için yeterli olduğu belirlenmiştir.

DASH

Başlangıçta Xcoin ve daha sonra Darkcoin olarak adlandırılan Dash, 2014’te resmen başlatılan çoğunluktan daha fazlasına sahipti. Hızla popülerlik kazandı ve o zamandan beri sahibinin gizliliğini savunması sayesinde PrivateSend işlevine sahipti. PrivateSend, resmi bir sigorta görevi görerek Dash işlemlerinin daha da gizlenmesini mümkün kılar ve bu nedenle sahipler için ek bir gizlilik katmanı sağlar.

Görünüşe göre her hafta kripto para biriminde meydana gelen yeni gelişmelere rağmen, bu sanal para birimlerinin veya hatta Bitcoin’in uzun vadede hayatta kalmak ve gelişmek için gerekenlere sahip olduğuna dair hala bir garanti yok. Ülkeye göre değişen parçalanmış düzenleme ve yatırımcıların varlığa gerçekten önemli bir katılımının olmaması, yani temel blok zinciri, kripto paraların satın alınmasını basit bir bahis haline getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir