"Enter"a basıp içeriğe geçin

Enflasyon Nedir?

Enflasyonu tanımlamanın basit bir yolu, mallar için ödediğiniz fiyatın artmasıdır. Ancak bu hikayenin sadece bir kısmını anlatır.

Aynı zamanda paranızın satın alma gücünde bir düşüş olarak da görülebilir.

Ama enflasyonda bundan daha fazlası var. Enflasyonun fiyat enflasyonu  ve  para enflasyonunun iki tarafı vardır.

Fiyat Enflasyonu ve Parasal Enflasyon:

Enflasyon tanımı teknik olarak, fiyat enflasyonu fiyatların yükselmesi ya da aynı ürünü satın almak için daha fazla para gerektirdiği zamandır.

Para Enflasyonu, para arzında, genellikle fiyat enflasyonu ile sonuçlanan bir artıştır. Bu, o ülkedeki tüketiciler için gizli vergi görevi görür ve fiyat enflasyonunun başlıca nedenidir.

Parasal enflasyon genel olarak hükümetin “ para basma ” olarak adlandırılır, ancak asıl süreç sadece baskı makinelerini açmaktan biraz daha karmaşıktır, ancak etkileri esasen aynıdır.

Para arzı artar, para birimi satın alma gücünü kaybeder ve mal ve hizmetlerin fiyatı artar. ABD’ninki gibi büyük bir ekonomide bu süreç genellikle 18 aydan 2 yıla kadar sürer.

Enflasyonun Sebepleri Nelerdir?

Enflasyon ve Para Arzı

Enflasyonun farklı sebepler vardır. Makroekonomik enflasyonun temel sebebi ise para arzındaki artıştan kaynaklanmaktadır. Daha fazla para daha az mal peşinde olduğundan, mevcut malların fiyatı teklif edilir. Yani sadece para arzını artırmak fiyatları artıracaktır.

Genellikle kapsam ve süre bakımından daha sınırlı olan ikincil bir neden, sel, deprem, kasırga gibi doğal bir felaket nedeniyle geçici bir mal yetersizliğidir.

Enflasyonun üçüncü bir nedeni, arzı özellikle kısıtlayan ve fiyatları yapay olarak artıran organize bir kartelin etkileri olabilir. Bu sadece kartel bir tekeli koruduğu sürece işe yarar. İktisat teorisi, eğer fiyatlar yükselirse, rakipleri işletmeye girmeye teşvik edecek ve sonunda fiyatları üretim maliyetine geri çekeceğini söyler. Ancak üreticiler birlikte toparlanırlarsa arzları kısıtlayarak fiyatları artırabilirler. OPEC, petrol fiyatlarını artırmak için petrol üretimini sınırlamayı kabul ettiği için bu durum 1970’lerde oldu. Bu tür fiyat manipülasyonunun etkinliği kartelin birliğine bağlıdır, çünkü fiyatlar yükseldikçe üretim kotalarını aldatmak için daha fazla teşvik vardır. Böylece, kartelin diğer üyeleri arzı kısıtlama maliyetini üstlenirken, birey daha yüksek bir fiyata satışların artmasından yararlanır. Böylece çoğu kartel genellikle kısa vadede başarılı olur.

Döviz kurlarının ithal edilen malların fiyatı üzerinde bazı etkileri olabilir, ancak bunlar genellikle ülkedeki para arzının bir fonksiyonudur (eğer açık piyasada dalgalanmalarına izin verilirse). Başka bir deyişle, Zimbabve veya Venezuela gibi bir ülke çok para basarsa, para birimleri diğer para birimlerine göre değer kaybedecektir. İlk başta bu bir anlam ifade etmiyor, ama şu şekilde düşünüyorlar: Bir Venezüellalı, 100 bolivar için satmaya istekli bir vazo üretiyor. Döviz kuru 1’e 1 olduğunda, vazo 100 Amerikan dolarına mal olacak. Ancak döviz kuru 100’e 1 düşerse, sadece Amerikan 1 dolara mal olacak. Sorun şu ki, Venezuela’da fiyatlar muhtemelen artacak ve bir sonraki vazonun 10.000 bolivar için satılması gerekecek.

Dolayısıyla, makroekonomik bir bakış açısından, uzun vadeli enflasyonun tek nedeni para arzında bir artıştır, çünkü diğer nedenler kendi kendini sınırlar ve sınırlı bir süredir.

Enflasyon Riski

Enflasyondaki birincil risk, paranızı tutarken satın alma gücünüzün aşınmasıdır. Başka bir deyişle, daha az satın alabilirsiniz. Bir saat çalışıyorsanız ve işçilerinizden aldığınız parayla bir ekmek kızartma makinesi satın almayı bekliyorsanız, ancak paranızın değerini korumasını beklediğiniz anda bir ekmek kızartma makinesine ihtiyacınız yoksa bu ekmek kızartma makinesini daha sonra satın alabilirsiniz. Enflasyonun birincil riski, bu dolarları ne kadar uzun süre tutarsanız, o kadar az alacaktır. Yani bir yıl sonra bir tost makinesi satın alan para şimdi bir tost makinesinin sadece % 90’ını veya bir tost makinesinin % 50’sini satın alacaktır. Enflasyon oranı ne kadar yüksek olursa satın alma gücü o kadar hızlı azalır. Ve sonuç olarak daha hızlı insanlar bu amortisman varlığını boşaltmak isterler. Şimdi ekmek kızartma makinesini almak daha iyi, şu anda ihtiyacınız olmasa bile, beklemek ve daha sonra daha fazla para harcamak zorundasınız. Bu, insanların daha hızlı ve daha hızlı para harcamalarına neden olur. İnsanların paralarını boşaltma hızına paranın hızı denir.

Enflasyon Oranı

Enflasyon oranı genellikle yıllık bazda yüzde bazında ölçülür. Diğer bir deyişle, fiyatların bir önceki yıla göre yüzde artışı. Yani bir şey bir yıl önce 1,00 TL’ye mal oluyor ve şu an 1,10 TL’ye mal oluyorsa şimdi % 10 enflasyon olur.

Enflasyon Koruması

Tipik olarak altın ve gümüş gibi değerli metaller, kolayca taşınabilir, bölünebilir ve kolayca kabul edilebilir oldukları için en iyi enflasyon riskinden korunma araçları olarak kabul edilir.

Bazen diğer mallar enflasyon riskinden korunma aracı olarak kullanılabilir. Büyük yatırımlardan korunursanız petrol enflasyon riskinden korunma aracı olarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir