"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ethereum Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ethereum sadece bir statüko değiştirici değil, aynı zamanda yeni uygulamaların hızlı bir şekilde geliştirilmesini ve dağıtılmasını sağlar. Esasen, Ethereum düzinelerce yeni son derece yenilikçi kripto para birimi oluşturulmasını sağlıyor.

Ethereum Nedir?

Ethereum’un ne olduğunu, ne yaptığını ve toplumumuzu nasıl etkileyebileceğini tam olarak anlamak için, öncelikle en önemli özelliklerini ve standart yaklaşımdan nasıl farklı oldukları öğrenilmelidir.

Yeni başlayanlar için, Ethereum merkezi olmayan bir sistemdir, yani herhangi bir hükümet otoritesi tarafından düzenlenmemektedir. Çevrimiçi hizmetlerin, işletmelerin ve şirketlerin ezici çoğunluğu merkezi hükümet sistemine dayanmaktadır. Bu yaklaşım yüzyıllardır uygulanmaktadır ve tarihin dezavantajlarını birçok kez göstermesine rağmen, tarafların birbirlerine güvenmediği durumlarda dahi hala gereklidir.

Bu tür merkezi yaklaşım, tek bir varlığın tam kontrolü anlamına gelir, ancak bu tek birlik başarısız olabilir. Bu yüzden bu sistemi temel alan uygulamalar ve sunucular hacker saldırılarına ve hatta elektrik kesintilerine karşı son derece savunmasızdır. Ayrıca, sosyal ağların ve diğer çevrimiçi hizmetlerin çoğunluğu, en azından bir dereceye kadar kullanıcının kişisel bilgilerini gerektirir ve bu mevcut bilgiler de sonrasında sunucularında saklanır. Bu tür kişisel bilgiler şirket, güvenilir olmayan çalışanları veya bilgisayar korsanları tarafından buradan kolayca çalınabilir.

Merkezi olmayan bir sistem olarak, Ethereum tamamen özerktir ve kimse tarafından düzenlenmez. Bu nedenle, platform dünya çapında milyonlarca gönüllü bilgisayarla çalıştığından başarısız olmak için merkezi bir nokta yoktur, bu yüzden bağlantı kesilemez. Ayrıca, kullanıcı kişisel bilgileri bilgisayarlarında depolanırken, uygulamalar, video vb. içerik, App Store veya YouTube gibi barındırma sağlayıcılarının kurallarına uymaya gerek kalmadan içerik oluşturucularının tam kontrolünü sağlar.

İkinci olarak, Bitcoin ve Ethereum her zaman birbirleriyle karşılaştırılırken, bu iki projenin ve hedeflerinin kesinlikle farklı olduğunu anlamak önemlidir.

Ethereum ve Bitcoin

Bitcoin, evrensel bir merkezi olmayan para birimi oluşturmak için tek bir hedefle 2009 yılında ilk kripto para birimi olarak piyasaya sürüldü. Bu para birimi herhangi bir aracı finans kurumu gerektirmez, ancak yine de güvenli ve geçerli işlemleri garanti eder. Bu, blockchain adı verilen devrim niteliğinde bir teknoloji sayesinde mümkün oldu.

Blockchain, kayıtları sürekli olarak kaydeden ve doğrulayan dijital bir defterdir. Bitcoin işlemlerini izlemek ve doğrulamak için kullanılır. Küresel iletişim düğümleri ağı blok zincirini koruduğundan pratik olarak bozulmaz. Ağa yeni bloklar eklendikçe sürekli olarak doğrulanırlar.

Bitcoin’e benzer şekilde, Ethereum dağıtılmış bir kamu blockchain ağıdır. Ethereum ve Bitcoin kullanıcılar arasında çıkarılabilen veya değiştirilebilen kripto para birimleriyken, ikisi arasında birçok önemli fark var.

Örneğin Bitcoin, dijital para biriminin sahipliğini izlemek için blockchain kullanıyor, bu da onu son derece etkili bir noktaya elektronik nakit sistemi haline getiriyor. Diğer yandan Ethereum, bir uygulamanın programlama kodunu yürütmeye odaklanır. Bitcoin, erişilebilecek maksimum 21 milyon Bitcoin sınırına sahipken, potansiyel Eter tedariki neredeyse sonsuz olabilir. Buna ek olarak, Bitcoin’in ortalama blok madenciliği süresi 10 dakikadır, Ethereum’un hedefi 12 saniyeyi aşmamaktır, bu da daha hızlı onay anlamına gelir.

Kendi internet tarayıcısı, kodlama dili ve ödeme sistemi ile eksiksiz bir ağdır. En önemli şey, kullanıcıların Ethereum Blockchain’de merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına izin vermesidir.

Bu uygulamalar tamamen yeni fikirler veya mevcut kavramların merkezi olmayan revizyonları olabilir. Bu esas olarak üçüncü bir tarafın katılımıyla ilgili aracı ve tüm masrafları ortadan kaldırır. Örneğin, kullanıcıların beğenilerinden” gelen ve en sevdiğiniz müzisyenin Facebook’ta yayınlarını paylaşan tek kazanç, sayfanıza yerleştirilen bir reklamdan üretilir ve doğrudan Facebook’a gider. Sosyal ağın Ethereum versiyonunda, hem sanatçılar hem de halk olumlu iletişim ve desteklerinden ötürü ödüller alacaktır. Benzer şekilde, Kickstarter’in merkezi olmayan bir versiyonunda, şirkete katkınız için sadece bir cihaz almazsınız, şirketin gelecekteki kazançlarının bir kısmını alırsınız.

Özetle Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve uygulamasını sağlayan Blockchain’e dayanan dağıtılmış, halka açık, açık kaynaklı bir yazılım platformudur.

Ethereum ademi merkeziyetçi bir sistemdir, yani eşler arası bir yaklaşım kullanır. Her bir bireysel etkileşim, herhangi bir düzenleyici otoritenin müdahalesi olmadan, yalnızca kendisine katılan kullanıcılar arasında gerçekleşir ve kabul edilir.

Akıllı Sözleşme Nedir?

Bu konsensüs kuralları ve ağın diğer birçok yönü, akıllı sözleşmeler tarafından belirlenir. Akıllı sözleşme, bir ağdaki işlemleri ve diğer belirli eylemleri otomatik olarak gerçekleştirmek için tasarlanmış bir bilgisayar kodunu tanımlamak için kullanılan ve yalnızca güvenilir olması gerekmeyen parçalar içeren bir terimdir. Her iki tarafın da uyması gereken şartlar sözleşmede önceden programlanmıştır. Bu terimlerin tamamlanması, bir işlemi veya başka herhangi bir işlemi tetikler. Akıllı sözleşmeler blok zincirinde yürütüldüğünden, sansür, kesinti, sahtekarlık veya üçüncü taraf müdahalesi olasılığı olmadan tam olarak programlandığı gibi yürütülür. Birçok kişi akıllı sözleşmelerin gelecek olduğuna ve sonunda diğer tüm sözleşme anlaşmalarının yerini alacağına inanıyor.

Ethereum Sanal Makinesi (EVM)

Ethereum’un ana yeniliği olan Ethereum Sanal Makinesi (EVM), Ethereum ağında çalışan eksiksiz bir Turing yazılımıdır. Ethereum sanal makinesi, Ethereum’a dayanan akıllı sözleşmeler için bir çalışma ortamı olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Blockchain uygulama oluşturma sürecini hiç olmadığı kadar kolay ve verimli hale getirir. Her yeni uygulama için tamamen orijinal bir blok zinciri oluşturmak yerine, Ethereum, potansiyel olarak binlerce farklı uygulamanın, tek bir platformda geliştirilmesine izin verir.

Ethereum sanal makinesi ana ağın geri kalanından tamamen izole olduğundan mükemmel bir test ortamıdır. Akıllı bir sözleşme oluşturmak isteyen herhangi bir şirket, blok zincirinin ana operasyonlarını etkilemeden EVM’yi kullanarak bunu yapabilir. Buna ek olarak, EVM de daha büyük, daha iyi ve daha sağlam akıllı sözleşmeler oluşturmak için bir öğrenme ortamı olarak görülebilir.

Ethereum Bir Kripto Para Birimi Midir?

Ethereum’a daha detaylı bir şekilde bakarsak aslında merkezi olmayan bir uygulama mağazası olarak hareket etmeyi amaçlayan bir yazılım platformu demek çok daha mantıklı olacaktır. Bunun gibi bir sistemin, bir uygulamayı veya programı çalıştırmak için gereken hesaplama kaynaklarını ödemek için bir para birimine ihtiyacı vardır. İşte bu noktada Ether devreye giriyor.

Eter (ETH) aktif bir dijital operatördür ve ödemeyi işlemek için üçüncü bir taraf gerektirmez. Bununla birlikte, sadece dijital bir para birimi olarak değil, aynı zamanda ağdaki merkezi olmayan uygulamalar için bir tür yakıt görevi görür. Eğer bir kişi Ethereum içerisinde yer almakta olan uygulamalardan birini değiştirmek isterse, ağın bu farklılığı işleyebilmesi için bunun karşılığında işlem ücreti ödemesi gerekmektedir.

İşlem ücretleri, bir işlemin gerektirdiği enerji miktarına göre otomatik olarak hesaplanır. Gereken enerji miktarı, gereken bilgi işlem gücü miktarına ve çalışması için geçen süreye göre hesaplanır.

Ethereum’u Kim Oluşturdu?

Proje ilk olarak 2014 yılının Ocak ayında Vitalik Buterin ve ekibiyle birlikte kamuoyuna duyuruldu.  Vitalik Buterin bununla birlikte aynı zamanda kripto para birimini Miami’deki bir konferansı sırasında kamuoyuna sundu.

 Ethereum Nasıl Çalışır?

Ethereum Bitcoin protokolüne ve Blockchain tasarımına dayanmaktadır, ancak para sistemi olmayan uygulamaların onunla uyumlu olabileceği şekilde ayarlanmıştır. İşlem geçmişine ek olarak, Ethereum ağındaki her düğümün, ağdaki her akıllı sözleşmenin en son durumunu veya mevcut bilgilerini, her kullanıcının bakiyesini ve tüm akıllı sözleşme kodunu ve depolandığı yeri indirmesi gerekir.

Her Ethereum bölümü milyonlarca işlemden oluşur. Bu işlemler bloklar oluşturmak üzere gruplandırılır ve her blok önceki bloklarıyla birlikte zincirlenir. Ancak işlem deftere eklenmeden önce, madencilik adı verilen bir süreçten geçerek doğrulanması gerekir.

Madencilik, bir grup düğümün, esasen matematiksel bir muamele olan bir iş kanıtı meydan okumasını tamamlamak için bilgi işlem gücünü uyguladığı bir süreçtir. Bilgisayarınız ne kadar güçlü olursa, bulmacayı o kadar hızlı çözebilirsiniz. Bu muammanın cevabı kendi başına bir çalışma kanıtıdır ve bir ablukanın geçerliliğini garanti eder.

Dünyanın dört bir yanından birçok madenci, bir blok oluşturmak ve doğrulamak için birbirleriyle rekabet eder, çünkü bir madenci her blok denediğinde, Ether’den (ETH) yeni jetonlar üretilir ve o madenciye verilir. Madenciler, yalnızca işlemleri ve ağ içindeki diğer işlemleri onaylamak ve doğrulamakla kalmaz. Aynı zamanda ağın para biriminde yeni jetonlar oluşturdukları için Ethereum ağının bir omurgasıdır.

Ethereum Ne İçin Kullanılabilir?

İlk olarak Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve dağıtmasına izin verir. Ayrıca, herhangi bir merkezi hizmet Ethereum platformu kullanılarak dağıtılabilir. Ethereum platformunun uygulama oluşturma potansiyeli, içerik oluşturucuların yaratıcılığından başka bir şeyle sınırlı değildir.

Merkezi olmayan uygulamalar şirketler ve kitleleri arasındaki ilişkiyi tamamen değiştirme potansiyeline sahiptir. Şu anda, yalnızca bir saklama hizmeti ve kullanıcıların mal ve hizmet alışverişi için bir platform sağlaması nedeniyle komisyon talep eden birçok hizmet vardır. Öte yandan, Ethereum Blockchain, müşterilerin satın aldıkları ürünün kökenlerini takip etmelerine izin verirken, akıllı sözleşmelerin uygulanması, herhangi bir aracı olmadan her iki taraf için güvenli ve hızlı bir değişimi garanti edebilir.

Temel olarak, Ethereum’un Blockchain’i temel ilkelerini (güven, şeffaflık, güvenlik ve verimlilik) herhangi bir hizmete, işletmeye veya sektöre getirebilir.

Ethereum, tamamen şeffaf bir şekilde ve herhangi bir müdahaleden bağımsız olarak, böyle bir lider olmadan çalışan Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar (DAO’lar) oluşturmak için de kullanılabilir. DAO’lar programlama kodu ve Blockchain’de yazılmış bir dizi akıllı sözleşme ile yürütülür. Bir kişinin veya bir grup insanın bir kuruluşu tam ve merkezi olarak kontrol etme ihtiyacını ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

DAO’lar jeton satın alan kişilere aittir. Ancak, satın alınan jetonların miktarı hisse ve sahiplik ile aynı değildir. Tokenler, insanlara oy hakkı tanıyan katkılardır.

Ethereum’un Avantajları

Ethereum platformu, birlikte çalıştığı Blockchain teknolojisinin tüm özelliklerinden yararlanır. Üçüncü taraf müdahalelerine karşı tamamen bağışıktır, yani ağa dağıtılan tüm merkezi olmayan uygulamalar ve DAO’lar hiç kimse tarafından kontrol edilemez.

Herhangi bir Blockchain ağı bir konsensüs prensibi etrafında oluşturulur, yani sistemdeki tüm düğümlerin içinde gerçekleşen her değişiklik üzerinde anlaşması gerekir. Bu, dolandırıcılık, yolsuzluk olasılığını ortadan kaldırır ve ağı dokunulmaz kılar.

Tüm platform ademi merkeziyetçi, yani tek bir olası başarısızlık noktası olmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle, tüm uygulamalar her zaman çevrimiçi kalacaktır ve hiçbir zaman kapatılmayacaktır. Ayrıca, merkezi olmayan doğa ve kriptografik güvenlik, Ethereum ağını olası saldırı saldırılarına ve hileli faaliyetlere karşı iyi bir şekilde korumaktadır.

Ethereum’un Dezavantajları

Akıllı sözleşmeler, ağı hatasız hale getirmek için tasarlanmış olsa da, yalnızca kodlarını yazan kişiler kadar iyi olabilirler. Her zaman insan hatası için yer vardır ve koddaki herhangi bir hata kullanılabilir. Bu olursa, bilgisayar korsanlarının saldırısını durdurmanın veya bu hatayı sömürmenin doğrudan bir yolu yoktur. Bunu yapmanın tek yolu fikir birliğine ulaşmak ve temel bir kodu yeniden yazmaktır. Bununla birlikte, bu tamamen Blockchain’in özüne aykırıdır, çünkü değişmez bir defter olması gerekiyordu.

Eter (ETH) Nasıl Alınır?

Ether’i satın almanın en yaygın ve belki de en uygun yolu onu bir borsadan satın almaktır. Tek yapmanız gereken, Ether satan ve kendi bölgenizde faaliyet gösteren bir değişim bulmak, bir hesap oluşturmak ve banka hesabınızı, banka havalenizi veya bazı durumlarda kredi kartınızı Ether jetonları satın almak için kullanmaktır. Bunlar, Ethereum’un yerli Mist tarayıcısı veya diğer özel hizmetler tarafından sağlanabilen bir cüzdanda saklanmalıdır.

Bir borsada kripto para birimi satın almak, hesap doğrulama süreci, komisyonlar vb. gibi bazı komplikasyonlara yol açabilir. Ayrıca, doğrudan Ether alıp satarak kazanmak için toplam maliyet için satın almanız gerekecektir. Şu anda sınırlı paranız varsa iyi bir gelir elde etmenize izin vermez. Buna ek olarak, büyük cüzdan hackleme vakaları vardır, bu durumda geri alma olasılığı olmadan tüm yatırımlarınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Eter elde etmenin bir başka yolu onları madencilik yapmaktır. Ethereum madenciliği, iş kanıtı içerir. Bu, madencilerin, ağ içindeki bir eylem bloğunu mühürlemek ve onaylamak için karmaşık matematik problemlerini çözmeye hesaplama güçlerine katkıda bulunduğu anlamına gelir. Bu görevi başarıyla tamamlayan madenciler, mayınladıkları her blok için bir ödül alırlar.

Madencilik

Bugüne kadar, Ethereum madenciliği çok daha karmaşık hale geldi ve ekran kartı fiyatları hala yüksekken, algılanabilir bir gelir elde etmek için pahalı ekipman gerektiriyor.

Başka bir deyişle, Ether’in ve diğer kriptoların fiziksel mülkiyeti belirli karmaşıklıkları ve riskleri taşır ve bunu neden tam olarak yaptığınızdan emin değilseniz herhangi bir kripto para birimi satın almanızı önermiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir