"Enter"a basıp içeriğe geçin

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Baharın gelmesiyle günler uzar ve sıcaklık yükselmeye başlar. Bu da harekete geçme ve enerji tasarrufu yapma, gün ışığından daha iyi yararlanma ve evinizi rahat bir sıcaklıkta tutma zamanı demektir. Yaz mevsimine doğru geçiş yapıyoruz ve sürekli klimaların kullanılması biraz maliyetli olabilir.

Klima ve fanların ekstra masrafını telafi etmek için evde enerji tüketiminde küçük azaltmalar yapın. Onları soğutmak için daha az enerji gerektiğinden, alanların ısınmasına neden olan herhangi bir şeyden kaçının.

Kullanmadığınız zamanlarda gerekli olmayan elektrikli cihazları (şarj cihazları dahil) kapatın ve fişlerini çekin. Kapatılmalarına rağmen elektrik enerjisi tüketip ısı üretirler, algılanamaz gibi görünse de bulundukları yerin masrafına ve ısınmasına katkı sağlarlar.

Çamaşır makinesi ve kurutucu, evdeki daha fazla enerji tüketen elektrikli cihazlardan bazılarıdır. O yüzden çamaşır makinesinin daha az çalışabilmesi için tam dolu çamaşır yıkamanız önerilir. Ayrıca kurutucu kullanmak yerine sarkan giysileri kurutmayı tercih etmeniz önerilir, bu da giysilerinizin ömrünü uzatır.

Evinizdeki ampulleri, enerji tasarruflu ampullerle değiştirin. Bunlar daha az ısı üretir ve diğer ampullere göre daha az enerji tüketir.  Doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanın. Lamba ve spot ışıklarının kullanımını sınırlandırarak ısıyı ve ayrıca elektrik maliyetini azaltın.

Soğuk yiyecekler yemeyi seçin. Fırın ve ocak kullanımını mümkün olduğunca azaltın. Mikrodalga fırın, ızgaralar ve elektrikli tencere elektrik enerjisi tüketmelerine rağmen daha az ısı üretirler.

Vantilatör gibi ürünleri kullanırken dikkatli olun. Bunların ürettikleri hafif rüzgar nedeniyle insanları serinletmek olduğunu göz önünde bulundurun. Ancak mekanları soğutmazlar. Bu yüzden siz odada yokken açtırmak gereksiz bir elektrik enerjisi tüketimi demektir.

Öte yandan evinizin güneşin kuvvetli ışınlarıyla ısınması doğaldır, tabi ki ısıyı dışarıda tutmak için bundan sonra uygulamaya başlayabileceğiniz bazı önlemler vardır. Bu önlemlerden bazıları ekstra yatırım gerektirir, bu nedenle ideal olan, yüksek sıcaklıklar başlamadan önce bunu yavaş yavaş yapabilmenizdir.

Soğuk havalarda, soğuğu dışarıda tutmak için kapıları ve pencereleri izole etmek de yaygındır, ısıyı dışarıda tutmak için aynı şeyi sıcak havalarda da yapmak önemlidir.

Bu olduğunda, özellikle evde değilseniz, perdeleri ve panjurları kapatarak güneş ışığının doğrudan pencerelerden girmesini önleyin. Nötr renkli perdelerin ve arkasında plastik olanların olması da tavsiye edilir.

Bu önlemlerin faydalı olması için, klimanızın verimli çalıştığından emin olmalısınız, böylece çok fazla enerji harcamadan daha iyi soğumasını sağlamalısınız, bunun için bakımını yapmanız çok önemlidir.

Öte yandan, yenilemeniz gerekiyorsa, daha yüksek bir başlangıç ​​yatırımı gerektirmesine rağmen, uzun vadede elektrik faturalarınızın miktarını azaltacak ekolojik bir tane satın almayı düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir