"Enter"a basıp içeriğe geçin

Faiz Oranı Nedir?

Bir ülkenin ekonomisindeki önemli bir kavram olan faiz oranları, tüketicilerin veya yatırımcıların kararlarını belirler. Bu yüzden anlaşılması zorunlu bir terimdir.

Faiz oranı, paranın belirli bir sürede kullanılması karşılığında ödenen fiyattır. Bir borçtan elde edilen sermaye cinsinden maliyet veya getiri yüzdesi olarak tanımlanır.

Bir şey satın aldığımızda, ne kadara mal olacağını, toplam fiyatını görürüz, oradan yapacağımız satın almanın ulaşabileceğimiz alanda olup olmadığını belirlemeye başlarız. Krediler gibi finansal hizmetler söz konusu olduğunda, toplamda ne kadar ödeyeceğimizi de merak ediyoruz. Bu ürünlerin fiyatlarını belirleyenlerden biri de diğer unsurların yanı sıra faiz oranlarıdır.

Faiz oranı çok düşük veya olumsuz olarak belirlenirse, cari tüketimi teşvik eder ve yatırımcıları yatırımlarını artırmaya motive eder. Yatırım için tasarruf gereklidir, bu nedenle faiz oranı bu şekilde belirlenirse, yatırımcılar ve tüketiciler arasında bir çatışma meydana gelir.

Faiz oranı, belirli bir zamanda para maliyetindeki artışın ne olduğunu belirler. Faiz oranlarının ne olduğunu bilmek, elde edilecek bir borcun miktarından hesaplamak ve yapacağınız yatırımların projeksiyonunu bilmek hayati önem taşımaktadır. Size belirli bir miktar para ödünç vermenin bedeli veya komisyonu olduğu için, kredi talep etmek için ödemeniz gereken fiyat anlamına gelir.

Sabit Faiz Oranı

Bu tür oran, kredinizin ömrü boyunca aynı yüzdeyi ödemeyi amaçlamaktadır. Bu, ödemelerde gecikme olmadığı sürece geçerlidir. Bu oran kararlaştırıldıktan sonra değişmez, dolayısıyla borç tamamlanıncaya kadar aynı kalacaktır.

Değişken Faiz Oranı

Bu durumda faiz oranının artabilen veya azalabilen bir düzeltmesi olacaktır. Piyasada işaretlenen ve değişiklik gösterebilen ilgi alanlarına göre çalışır.

Reel Faiz Oranı

Enflasyon olgusu ortaya çıktığında, satın alma gücü azalır, para değer kaybeder, bu yüzden yatırımlardan kazanılacak gerçek faizin ne olduğu hesaplanmalıdır.

Dolayısıyla, reel faiz oranı, enflasyon çıkarıldıktan sonra belirli bir zamanda bir kredi için ödenecek yüzde veya bir yatırım için alınan yüzde olacaktır.

Nominal Faiz

Bu tür oranlar, belirli bir süre içinde belirli bir miktar para referans alınarak hesaplanan yüzdeyi ifade eder. Kredi durumunda, finansman için alınacak faiz yüzdesidir. Yatırımlar için operasyondan sonra teklif edilen karı ifade eder. Bunlar, yılda bir defadan fazla artan oranlardır.

Faiz oranı ülkedeki paranın büyümesini ve dolayısıyla enflasyonu kontrol etmek için bir araçtır. Daha yüksek bir faiz oranının toplam talebi azalttığını, dolayısıyla insanların tasarruflarını artırarak yatırım ve tüketimi caydırdığı belirtiliyor. Bu, ekonomide mevcut olan para miktarının sınırlanmasına neden olur, dolayısıyla fiyat seviyesi düşer.

Faiz oranı düşürüldüğünde insanlar yatırım yapar ve tüketir, çünkü parayı bankada bulundurma seçeneği en iyisi değildir. Ekonomide mevcut para miktarı arttıkça fiyat seviyesinin yükselmesine neden olur.

Faiz oranının mantığını bilmek, bir ülkenin mal ve hizmetlerinin çoğunun fiyatlarının uzun bir süre boyunca düzensiz artması olarak tanımlanan enflasyon gibi bir olgu için önemlidir. Faiz oranının belirli bir süre boyunca para maliyetindeki artışı belirlediğini anlayarak, işlevi hakkında net olmak, daha iyi finansal kararlar almamıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir