"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fark Kontratları (CFD) Nedir?

CFD, Fark Kontratları anlamına gelir ve CFD ticareti, finansal piyasalarda temel varlık satın almanız veya satmanız gerekmeyen belirli bir spekülasyon şeklidir.

CFD’ler 1990’lı yılların başında Londra’da marjlı hisse senedi ticareti şeklinde ortaya çıktı. CFD’lerin icadı genellikle 90’lı yılların başında Trafalgar House’da ticaret yaparken bu kontratları geliştiren UBS Warburg’dan Brian Keelan ve Jon Wood’a atfedilir.

CFD’ler tanıtılmadan önce, sadece büyük sermayeli katılımcılar borsa gibi uluslararası borsalarda piyasa enstrümanları ticareti yapabilirler, çünkü bu borsalardaki ticaretin maliyeti yüz binlerce dolara ulaşabilir. CFD’nin, farklı sermaye miktarına sahip çok çeşitli insanlarla ticaret yapan piyasa araçlarına erişimi açıldı.

Başlangıçta, CFD’ler sadece hisse senedi fiyatı arasındaki farktan ibaretti. Bugün, bu tür sözleşmeler neredeyse tüm piyasa araçlarına uygulanabilir.

Halen CFD işlemlerine, hisse senedi veya para birimi satın almadan veya satmadan ticaret yapabileceğiniz endeksler, hisse senetleri, para birimleri, kripto para birimleri ve tahviller gibi pazarlarda izin verilmektedir. Bunun yerine, geleneksel ticarete kıyasla bir takım avantajlar sunan bir türev olan CFD ile işlem yapıyorsunuz.

CFD Ticareti Nasıl Çalışır?

Bir şirket hisselerinin 1.000 hissesini satın almak istediğinizi varsayalım. Bunları, toplam tutarı (hisse başına 1.000 x cari piyasa fiyatı) ve komisyon ücretini ödeyerek bir borsa komisyoncusu aracılığıyla satın alabilirsiniz. Alternatif olarak, CFD sağlayıcısı aracılığıyla, mevcut piyasa fiyatından da 1.000 hisse için CFD satın alabilirsiniz.

Bu size aynı pozu verecektir, ancak böyle bir pozisyon açmak için sadece olası başarısız sonucu ve küçük bir ücreti karşılamak için bir marj yatırmanız gerekecektir. Bir CFD brokerıyla hisse satmak da kolaydır. Sözleşme sürenizi teklif fiyatından uzun vadede değil kısa vadeye ayarlamış olursunuz. Bu nedenle CFD’ler genellikle mevcut yatırım portföylerini korumak isteyen müşteriler tarafından kullanılır.

Marj ve Kaldıraç Nedir?

CFD bir kaldıraç ürünüdür, yani pozisyonunuzu açmak için toplam değerinin sadece bir kısmını yatırmanız gerekir. Buna marj şartı denir. Kar üzerinden işlem yapmak kar potansiyelinizi artırmanıza izin verirken, toplam CFD değerine dayanan kayıplarınızı da artırır.

Başka bir deyişle, çok daha büyük bir pozisyonu yönetmek ve olası kazançlarınızı büyütmek için az miktarda para yatırabilirsiniz, ancak kayıplarınızın da büyüyeceğini unutmayın, bu nedenle risklerinizi uygun şekilde yönetmeniz gerekecektir.

Kısa ve Uzun CFD Portföyleri

Uzun veya kısa CFD’lerin elde edilmesi, varlık fiyatının yükselmesi veya düşmesi üzerine bahis yapmak anlamına gelir. Uzun veya kısa CFD arasındaki fark, işlemden elde edilen potansiyel kayıp veya kardır.

Uzun pozisyon almak, takdirini (yükselmesini) bekleyen bir menkul kıymet satın almak anlamına gelir. Buna uzun denir, çünkü piyasaların yükselmesi genellikle düşmekten daha uzun sürer. Yani, özünde, uzun sürmek sadece satın almak demektir.

Kısa bir pozisyon almak , amortismanını (düşmesini) bekleyen bir menkul kıymet satmak anlamına gelir. Kural olarak, işaretleyiciler genellikle yükseldiklerinden çok daha hızlı ve aniden düşer.

CFD Ticaretinde Maliyetler Nelerdir?

Spread: CFD’lerle işlem yaparken, spread fiyatı ile teklif fiyatı arasındaki farktır. Bir pozisyon açtığınızda, alış fiyatını ödersiniz ve piyasadan çıktığınızda teklifi ödersiniz. Bu ikisi arasındaki fark ne kadar az olursa, paranızın içinde olmanız gereken daha küçük fiyat hareketi olur.

Takas: Her işlem gününün sonunda, bir gecede taşınan herhangi bir pozisyon takas işlemine tabidir, bu takas yönünüze ve ilgili faiz oranına bağlı olarak pozitif veya negatif olabilir.

Komisyon: CFD ticareti yaparken ayrıca ücret veya komisyon ödemeniz de gerekebilir.

CFD Avantajları Nelerdir?

CFD’ler geleneksel yatırımlara esnek bir alternatif sunuyor ve bu yüzden çeşitli tüccarlarla popüler hale geldi. Yeni başlayan yatırımcılar CFD’leri başarıyla takas edebilirler, ancak önce bu konuyu araştırmalı ve paralarını riske etmeden önce riskler ve ödüller hakkında derin bilgi edinmelidirler. Uygun bir bilgi tabanı ile, tüccarlar dezavantajların etkisini azaltırken CFD’nin sunduğu avantajları maksimumda kullanabilirler.

CFD Avantajları

Hem yükselen hem de düşen piyasalarda kar etme yeteneği:

CFD ticaretinin bariz bir avantajı, trader’ların yükselen bir pazarda pozisyon açmak gibi kar elde etmenin sadece bir yolu ile sınırlı olmamasıdır. Hem yükselen hem de düşen piyasalarda alım satım yapabilmek, ticaret stratejinize büyük bir esneklik katar ve hem yukarı hem de aşağı dalgalanabilecek temel varlık fiyatlarını tahmin etmenizi sağlar.

Pozisyon Riskinden Korunma:

Yatırımcılar tarafından kullanılan risk yönetim yöntemlerinden biri riskten korunma işlemlerinden oluşmaktadır. Örneğin, borsada kayıpları biriktiren uzun bir pozisyonunuz varsa, kısa bir CFD ile ters yönde bir pozisyon açabilirsiniz. Bu bazıları için gereksiz görünebilir, ancak bu, hisse senedi pozisyonu düşmeye devam ederse, CFD ticareti size bazı kazançlar sunacak gibi kaybınızı dengelemenize yardımcı olacaktır. Böylece, riskten korunma risklerinizi sınırlamanıza ve gelecekteki kayıplardan kaçınmanıza izin verecektir.

Esnek sözleşme boyutları:

Birçok CFD yatırımcısı, farklı hesap türleri ticaret stilleriyle uyumlu olabilecek çok çeşitli pozisyon boyutları arasından seçim yapma seçeneğine sahiptir. Genel olarak, yeni başlayan trader’lara uzun vadede kar edecek başarılı bir ticaret stratejisi geliştirmek için küçük lot büyüklükleri kullanmaları önerilir. Daha deneyimli yatırımcılar alım satım seçeneklerinde sınırlı kalmamak için daha büyük riskleri tercih edebilirler.

CFD İşlemlerinin Riskleri

Diğer herhangi bir yatırım şekli gibi CFD ticareti de risk taşır. Bu yatırım türünü uygun şekilde araştırarak ve yapılandırılmış ticaret planınıza bağlı kalarak çoğunu en aza indirebilirsiniz. Ancak, riskleri tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu olmadığını hatırlamanız gerekir. Yapabileceğiniz en iyi şey olası olumsuz etkileri azaltmaktır ve bunu yapmak için aşağıdakileri aklınızda bulundurmanız gerekir.

Aşırı Kaldıraçlı Ticaret

Yeni başlayanlar için genellikle en büyük hata tek bir ticarette çok fazla risk alma kararıdır. Bu tür aşırı kaldıraç, yeni başlayan bir ticaretin CFD’lerin hızlı bir şekilde zenginleşmenin bir yolu olduğunu düşündüğü her seferinde gerçekleşir. Bu nedenle, artan kar potansiyeline sahip kaldıraçlı pozisyonlar yerleştirme fırsatı bulduklarında, bu tür tüccarların çoğu onu kötüye kullanıyor ve tamamen kırılmaya yol açabilecek önemli kayıplara maruz kalıyorlar.

İhtiyacınız olan tek şey, zarar büyüklüğünüzü sınırlamak için durdurma kayıplarını kullanmayı ve toplam hesap bakiyenizin yalnızca küçük bir miktarını riske etmeyi içeren uygun bir risk yönetimi stratejisidir. Uzun vadede kazanan bir çizgi elde etmek için her zaman makul davranmalısınız.

CFD ticareti, paralarından en iyi şekilde yararlanmak isteyen yatırımcılar için idealdir. Ancak, önemli riskler taşır ve tüm yatırımcılara uygun değildir. Kendi paranızı riske atmadan önce bir demo hesapta işlem yapmanızı önemle tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir