"Enter"a basıp içeriğe geçin

Finansal Araç Nedir?

Finansal araç, iki taraf arasında gerçekleştirilmiş olan bir sözleşmedir ve bu iki taraftan biri için bir finansal varlık ve diğeri için bir finansal sorumluluk doğurur.

Sözleşme, ürünün ya da finansal aracın alım ve satımına dayanır. Finansal aracı satan alan kısmın bir finansal varlığı olacaktır. O yüzden finansal aracı satan kısım aynı zamanda finansal borcu da üstlenmiş olan kısımdır. Diğer yandan finansal varlık alıcıya ilerleyen zamanlarda satıcıdan gelir elde etme şansını verir. Aynı şekilde finansal borç bu gelirin finansal aracın satıcısına ödenmesini de gerektirmektedir.

Böyle bir sözleşme ekonominin büyümesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Satıcı için finansman kaynakları ve alıcıya yatırımları için de bir geri dönüş kaynağıdır.

Günümüzde en çok bilinen finansal araçlar arasında devlet tahvili gibi sabit gelirli araçlar yer alır.

Finansal Aracın Özellikleri

Finansal araçları onları tanımlamaya yarayan bazı özelliklere sahiplerdir. Bunlar arasında likitide, karlılık ve risk yer almaktadır.

Likitide Finansal bir varlığın olabilecek en kısa sür içinde ve değerinde kayıp yaşamadan paraya dönüşme yeteneğidir.

Karlılık: Finansal varlık alımı kendi içinde bir risk taşır. Bu konuda risk dikkate alınması gerek önemli bir durumdur. O yüzden kişi ne kadar çok risk alırsa kar da aynı oranda artar.

Risk: Satıcının ödeme sorumluluğunu yerine getirmesi için vermiş olduğu garantileri ve sözleşme süresini belirler. Olgunlaşma ile risk de artış gösterir. Aynı şekilde satıcının daha küçük garantileri de varlığın alıcısı için çok daha büyük bir risk anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir