"Enter"a basıp içeriğe geçin

Gayrimenkul Nedir?

Gayrimenkul, bir kişinin ya da topluluğun gayrimenkul varlıklarına sahip olmasıdır. Böylece onun üzerinde hak sahibi olurlar ve ekonomik olarak yarar sağlama hakkı elde etmiş olur.

Gayrimenkul varlıkların resmin olarak korunması, toplanması ve özel mülkiyet kavramı özellikle batılı ülkelerinde hakim olan kapitalist ekonomik modelle de yakından ilişkilidir.

Gayrimenkul konusunu kapsamakta olan ve destekleyen pek çok kamu kurumu bulunur. Böylece gayrimenkul sahipleri istediklerini elde etmek amacıyla güvenceye ve yeteri kadar garantiye sahiptirler.

Bir kişinin gayrimenkul sahibi olması bununla birlikte bir takım hak  ya da avantajlara da sahip olduğunu garanti eder.

Böylece bu sayede mülkü birincil ya da ikinci konut olarak kullanabilirsiniz. Gayrimenkul üzerinden kira ile gelir elde etme hakkınız vardır. Kar amacı olmayan kurumlara geçici olarak bağışlarda bulunmanız mümkündür. Mevzuatlara göre mülkünüz ticari faaliyetlerinizi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Direkt olarak gelir elde etmek için gayrimenkulu da kullanabilirsiniz.

Bu sektörünün ortaya çıkması ve konut piyasasındaki spekülasyon piyasası ve alım-satımlaın büyümesiyle gayrimenkul de bu noktaya doğru kayma eğilimi yaşamıştır.

Yüksek ölçüde ipotek ekonomisindeki ağırlıktan dolayı emlak faktörü büyük şirketlerin yatırım alanının yanı sıra hayat şekilleri için temel unsurlardan bir tanesi haline gelmiştir.

Günümüzde gayrimenkul ödeme biçimi, yatırım şekli ve bir iş modeli olarak kullanım şekilleri gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Ayrıca gayrimenkulün bir iş modeli olarak veya bir yatırım ve ödeme şekli olarak kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir