"Enter"a basıp içeriğe geçin

İkili Opsiyonlar ve CFD Arasında Fark Nedir?

Fark kontratları (CFD) ve ikili opsiyonlar, online yatırımcılar için mevcut en popüler ticaret araçlarından bazılarıdır. Birçok pazarlamacı bu araçların nasıl farklı olduğunu ve hangilerinin daha iyi kazanacağını merak ediyor.

Bunu anlamak için, iki ticaret platformunu ayrıntılı olarak analiz etmeli ve tam olarak ne olduğunu görmek için yan yana koymalıyız.

CFD ve İkili Opsiyonlar Nelerdir?

CFD’ler (Fark Kontratları)

CFD fark için sözleşme ya da kontrat anlamına gelir. Kısacası, bir CFD, sizinle bir broker arasında, sözleşmenin yapıldığı andaki bir varlığın fiyatı (altın, EUR / USD, Microsoft hisseleri, vb.) arasındaki farkı ödemek için yapılan bir sözleşmedir. Sözleşmeyi feshetmeye karar verdiğinde fiyatı, yani işlemi kapatın.

Bu, gerçek varlığa sahip olmadığınız anlamına gelir, ancak anlaşma sona erdiğinde aranızdaki farkı çözmek için sahibiyle bir sözleşme yaparsınız. Bu, hisselerin kısmi mülkiyeti, onlara teklif etmeyen varlıklarda kısa hisseler ve çok daha fazlası gibi birçok fırsata kapı açar.

İkili Opsiyonlar

İkili opsiyonlar genel olarak evet veya hayır yatırımları olarak gösterilirler. Bir varlığın sabit bir fiyatın üzerinde olacağına inanıyorsanız, bir evet öngörür ve ikili opsiyon satın alırsınız. Bir varlığın sabit bir fiyatın altına düşeceğine inanıyorsanız, hayır öngörüyorsunuz ve ikili seçeneği satıyorsunuz demektir.

Bu sözleşmeler her zaman 0 veya 100 dolar ile kapanır. Kazanır ya da kaybedersiniz. Fiyatın hareketini doğru bir şekilde tahmin ederse, operasyonun kazanan tarafındadır ve sözleşmenin diğer tarafındaki yanlış tahmin edilen kişi kaybeden taraftadır. Karlarınız veya kayıplarınız tek bir sözleşmede 100 doları geçemez, bu da riske maruz kalmanızın sınırlı olduğu anlamına gelir.

Potansiyel karı artırmak için birden fazla sözleşme müzakere edebilirsiniz. Ancak aynı zamanda olası kayıpların büyüklüğü de aynı oranda artacaktır.

Ticaret için bir varlık veya piyasaya karar verin:

Seçeneğin kapanması için bir son kullanma tarihi veya saati belirleyin. Pek çok işlem platformu, sıralamayı son kullanma tarihine göre sıralar. Böylece önümüzdeki saatlerde veya günlerde sona eren sözleşmeleri görebilirsiniz. Ekonomik olaylarla bağlantılı olanlar hariç, çoğu sözleşmenin işlem haftası sonunda süresi dolacaktır.

Egzersiz fiyatı aslında kumdaki bir çizgidir. Sözleşme sona erdiğinde varlığın grev fiyatının üzerinde olacağına inanıyorsanız, ikili seçeneği satın alın. Varlığın grev fiyatının altında olacağına inanıyorsanız, ikili seçeneği satın.

CFD ve İkili Opsiyonlar Arasındaki Benzerlikler

Türevler: Varlıkta işlem yapmak için dayanak varlığa sahip olmak gerekli değildir.

Kısa İşlem Dönemleri: Hem ikili opsiyonlar hem de CFD’ler için trader’lar, ticari hedeflerine bağlı olarak bir saatten bir haftaya kadar işlem dönemleri seçebilirler.

Fiyatların Hareketini Tahmin Etmek: Her iki ticaret aracı da dayanak varlıkların piyasa fiyatları hakkında tahminler yapmayı içerir.

CFD ve İkili Opsiyonlar Arasındaki Farklar

CFD ve ikili opsiyonlar bazı benzerlikleri olmasına rağmen, bu iki ticaret enstrümanı da oldukça farklıdır. Temel farklar şunlardır:

Risk seviyesi

İkili opsiyon alım-satımında, operatör genellikle dayanak varlığın fiyatının hareketine bağlı olarak oluşacak olası zarar veya kazancın farkındadır. Ancak, CFD operasyonları ile piyasa fiyatlarının dalgalanmasıyla ne kazanabileceğinizi veya kaybedebileceğinizi önceden belirlemek mümkün değildir. Çünkü CFD işlemleri dayanak varlığın giriş ve çıkış fiyatları arasındaki farkın müzakere edilmesini içerir.

Gelişmiş yatırımcılar CFD ticareti yaparak daha fazla temettü kazanabilir. Bununla birlikte, CFD ticaretindeki risk seviyesi ikili opsiyon ticaretinden önemli ölçüde yüksektir.

Yatırım Tutarı

CFD işlemleri, ikili opsiyon işlemlerinden farklı olarak, yaptığınız her işlem için komisyon ve ücretlerin ödenmesini içerir. Çünkü CFD’ler borçlanmış para ile finanse edilmektedir. Bu nedenle tüccarlar çok sayıda dayanak varlık ile daha düşük bir fiyattan ticaret yapabilirler. Her komisyoncunun kendi komisyon yapısı vardır.

İkili opsiyon ticareti söz konusu olduğunda, yatırımcıların ilk yatırıma ek olarak ücret veya komisyon ödemeleri gerekmez. Operasyon parasız bitse bile, yani kaybetseniz bile ücret ödenmez. Aslında, birçok ikili opsiyon brokeri para borsalarının % 10 ila 15’i arasında bir getiri sunar.

CFD yatırımcıları geri ödemeler yerine kendi zararlarını durdurarak kendilerini kayıplara karşı koruyabilirler. Kayıpların durdurulması ancak kayıplar çok yakında olduğunda uygulanabilir.

Ticareti Gerçekleştirilebilen Duran Varlıklar Aralığı

CFD ticareti, tahvilleri, para birimlerini, endeksleri vb. içeren çok daha geniş bir taban kümesine erişmenizi sağlar. Aksine, ikili opsiyon ticareti bir dayanak varlığın varlığını gerektirir. Bu para birimi ve ortalama endeks ikili opsiyonlar kullanılarak müzakere edilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir