"Enter"a basıp içeriğe geçin

İşletme Sermayesi Nedir?

İşletme sermayesi, uzun vadeli borçlarla finanse edilmekte olan bir şirketin dönen varlıklarının bir bölümüdür. Dönen varlıklarla kısa vadeli borç (kısa vadeli borçlar arasındaki farklarla hesaplanmaktadır.

İşletme sermayesi genellikle şirketin yürütmüş olduğu işlerle sebebiyle senenin belirli dönemlerine göre değişiklik gösterebilir. O yüzden bir şirketin finansal konularda temel yapısını sağlamak, likiditesini ve ödeme gücünü sağlamak için kontrolleri çok büyük önem taşır.

İşletme sermayesi, şirketin yürüttüğü faaliyet nedeniyle yılın zamanına göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle, bir şirketin kısa vadede likiditesini ve ödeme gücünü ve finansal konularda temel direkleri sağlamak için kontrolü çok önemlidir.

İşletme sermayesinin ülkemizde daha yaygın bilinen adı ise döner sermayedir.

Günümüzde bir şirket için en iyi şeyin pozitif bir işletme sermayesine sahip olmasını gerektiği bilinmektedir Fakat bu aynı zamanda çok da fazla olmamalıdır. Çünkü bir süre sonra fırsat maliyetini gerektirecektir. Eğer bir şirketin oldukça büyük bir işletme sermayesi var ise yeni yatırımlarını finanse etmek amacıyla kullanabileceği karsız kaynaklara sahip olacaktır. Bir işletme sermayesinin en ideal seviyesi, şirketin faaliyet göstermekte olduğu sektör, tedarikçilere yapılan ortalama ödeme zamanı, müşterilerden gelmekte olan ortalama ödeme zamanı, ortalama ödeme süresi gibi pek çok faktöre bağlı olacaktır. Tüm bu kavramları bilmek ekonomi sektöründe size pek çok avantajlar sağlayabilir. Bilginin ne zaman işe yaracağını asla bilemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir