"Enter"a basıp içeriğe geçin

İşsizliğe Neler Sebep Olur?

İşsizlik, pazarın ne kadar verimli olduğunun bir fonksiyonudur. Tamamen tarımsal bir ekonomide, işsizlik yoktur. Çünkü herkes çalışmak zorundadır ve eğer işe yaramazlarsa yemek yemezler. Yani çocuklar dahil herkes çalışıyor. Ancak sistemler daha karmaşık hale geldikçe, sürtünme” veya piyasa verimsizlikleri için daha fazla fırsat vardır. Teorik olarak, verimli bir pazar, maliyetinden daha fazlasını üretebilen herkesi destekleyecektir. Diğer bir deyişle, birisine 10 TL ödenebilir ancak 12 TL değerinde mal üretilebilseydi, herhangi bir işletme onları işe almaktan mutluluk duyacaktır. Öte yandan, hükümet 12 TL’lik bir asgari ücret belirlerse, piyasa artık verimli değildir ve en az 14 TL değerinde mal üretemeyen bir kişi işe alınmayacaktır. İşsizliğin ilk nedeni asgari ücret yasalarıdır.

Ancak başka verimsizlikler de var. Hükümet vergi uygular, bu da iş yapma maliyetini yükseltir. Eski sistem altında çok az karlı olan marjinal işletmeler iş dışına çıkar veya bazıları çalışanlarını kovar. Hükümet işletmeleri aşırı düzenlerse, daha az verimli olacak ve çok sayıda çalışanı karşılayamayacaktır.

Dolayısıyla işsizliğin ikinci nedeni hükümet vergilendirmesi ve diğer verimsizliklerdir.

Son olarak enflasyon önemli bir nedendir. Hükümetler para bastığında, başlangıçta insanları gerçekte olduklarından daha zengin olduklarını düşünmeye ikna eder, bu yüzden uyarıcı olmadan satın almayacakları şeyleri satın alırlar.

Bu, lüks mallara olan talebi arttırır ve ekstra ücret yaratır. Bu da genel ücretleri artırır (çünkü emek için daha fazla rekabet vardır) ve bir süre herkes daha zengin hisseder. İnsanlar mutlu olur ve politikacılar yeniden seçilir.

Ama sonunda herkes daha fazla paraya sahip olmasına rağmen, parasının eskisi kadar satın almadığını fark eder. Ve böylece gerçekten eskisinden daha zengin değiller. Çünkü ekstra parayı harcadılar. Bu yüzden şimdi, fazla harcadıkları parayı telafi etmek için masrafları azaltmaları gerekiyor.

Lüks satın almayı durduruyorlar ve hatta normalde enflasyondan önce satın almaları gereken bazı ihtiyaçları azalttılar.

Bu, herkesin geri çekilmesi veya kredilerin temerrüde düşmesi ile hızlı bir şekilde yapılabilir. Ama nihayetinde aşırı borç sistemden siliniyor ve insanlar faturalarını ödüyorlar ve tekrar harcamaya başlıyorlar. Ve böylece işletmeler tekrar işe almaya başlıyorlar.

Hükümet müdahale etmek ve yardım etmek için yasalar çıkarmadıkça, bu, borcun ortadan kaldırılması sürecini yavaşlatabilir ve gerçekten de sıkıntılar daha uzun sürebilir.

Dolayısıyla işsizliğin üçüncü nedeni enflasyondur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir