"Enter"a basıp içeriğe geçin

İşveren Markası Nedir?

Son zamanlarda şirketlerde güçlenen bir trend de işveren markalaşmasıdır. Önceleri personel seçimi tamamen işe alan şirketlere bağlıydı. Yıllar geçtikçe bu tek taraflı süreç, yeteneklerin hangi şirket için çalışmak istediklerine karar vermeleri giderek daha yaygın hale geldiğinden, değiştirildi.

İşverenler, işveren markası kavramını insan kaynakları sözlüklerine dahil etmişlerdir. Bu terimi ve firmanıza getirebileceği önemi tanımlayarak başlayalım.

İşveren markası, bir şirketin insan yeteneğinin dikkatini çekmek amacıyla organizasyon kültürünü göstermek için yürüttüğü stratejiyi ifade eder. Bugün, yetenekleri çekmek ve elde tutmak konusunda yüksek bir rekabet var. Bu nedenle başvuru sahibinde, bir şirkete katılma ya da katılmama kararının belli bir yüzdesi kalıyor. Bu, boş bir pozisyonun tek başına işgücü piyasasına teklif etmek için yeterli olmadığı anlamına gelir. Pazar için çekici olan bir değer teklifine sahip olmakla ilgilidir.

İşveren Markası Ne İçindir?

Şirketler için mevcut zorluk, yalnızca müşterilerine odaklanmak değil, insan kaynakları departmanına ve şirketin hedeflerine ulaşmaya katkıda bulunan adayların çekiciliğine daha fazla dikkat etmektir. Bu nedenle, odaklanılacak yeni bir kitle vardır. Bu da şirketin olası işbirlikçileridir. İşveren markalaması, yeni personelin çekiciliğini artırma imkanı ve aynı zamanda bu çalışanları elde tutma hedefi ile bu amaca yardımcı olur.

İşveren Markası Nasıl Uygulanır?

İşveren markasının tanımı sizin için yeniyse, bir işveren markalama stratejisine hangi unsurları dahil etmeniz gerektiğini belirlemeniz sizin için zor olabilir. Dikkate alınması gereken faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Rekabetçi maaşlar
  • Sizi şirket olarak farklı kılan ekstra avantajlar
  • Çevreye olan bağlılığınız
  • Şirket içindeki faaliyetler veya rekreasyon alanları
  • Kişisel ve iş hayatı arasındaki dengeye verdiğimiz önem
  • Sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek

Çalışma alanı: Bu unsur, şirketin ifade ettiği ve yaşadığı değerlerden bahseden faktörleri içerdiği için önemsiz değildir. Böylece profesyonel kişi, hangi ortamın geliştirileceğini belirleyebilir, bu da en yüksek alaka düzeyine sahip bir unsurdur.

Profesyonel Geliştirme: İnsanlar için mesele sadece mükemmel bir pozisyon bulmak değil, aynı zamanda şirket içinde sahip olabilecekleri büyümeyi ve eğitimlerine devam etmeleri için sağladıkları desteği de karar süreçlerinde bir avantaj veya dezavantaj olarak görürler.

Bir işveren markası stratejisi geliştirmek için, şirketinizin sahip olduğu değer önerisinin ne olduğunu belirlemek gerekir. Yanlış beklentiler ve örgütsel gerçeklik yaratırsanız size karşı oynayabileceğinden, teşvik ettiğiniz imajla uyuşmaz. Tutarlılık ve güvenilirliğe sahip olmanız gerekir. Dolayısıyla açık bir değer önerisine sahip olmanın önemi aday ile işe alım sürecinin başından şirketin bir parçası olduğu ana kadar konuşabileceğimiz bir konu.

Bu değer önerisi, müşterilerinize sunduğunuz ürün veya hizmetlerinizde yaptığınız gibi çalışır. Yalnızca işe alım sürecine uygundur. Şirketinizi diğerlerinden ayıran nedir, gelişiminizi motive etmek için size neler sunuyoruz?

İşveren markası yapmak sadece markanızı farklı kanallarda yönetme şeklimize bağlı değildir.

  • Mevcut çalışanlarımızın deneyimi
  • Eski işbirlikçilerin yorumları
  • Şirketle akraba olan veya akraba olan kişilerin aile veya arkadaşlarının görüşleri
  • Sosyal medya mesajları

Asıl önemli olan, bir belgede mükemmel bir çalışma ortamı kültürü ve vizyonu yaratmak değil, o kültürü yaşamak ve büyütmektir. Böylece bu görüşler işveren markanızı destekleyen görüşler olur. Bu, orta ile uzun vadeli bir istikrar işidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir