"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar

Halk arasında genellikle banka kartından kredi kartı olarak bahsedilir. Ancak ikisi aynı özelliklere sahip değillerdir. Aralarında belirgin bir şekilde bariz farklar vardır. Farklılıklarını belirlemek için özelliklerini görmek çok daha faydalı olacaktır.

Ödeme Yöntemleri

Hem kredi hem de banka kartları yaygın ödeme şekilleridir. Aradaki fark, onu destekleyen finansal üründür. Yani kredi ve borç.  Banka kartıyla bir şey satın aldığınızda, ödeme kart sahibinin hesabına veya bakiyesine göre yapılır.  Satın alımlar ve dolayısıyla mevcut para limiti, özellikle kart sahibinin sahip olduğu parayı ifade eder.

Öte yandan, kredi kartı ile, kişisel bir hesaptan gelen fonlar kullanılmaz. Banka ile bir borç sözleşmesi olan bir kredi limitini kullanırsınız. Bu, harcama limiti olmadığı anlamına gelmez. Kartın kullanabileceğiniz bir kredi limiti olacaktır.  Ödeme süreleri geldiğinde, dilerseniz, ihtiyacınız olan toplam tutarı ya da asgari tutarı ödeyebilirsiniz.

Taksit Ödemeleri

Kredi kartlarına aylık olarak ödeme yapma zorunluluğunuz vardır. Harcadığınız tutarın tamamını ya da asgari tutarını ödemek zorundasınız. Ancak banka kartında sahip olduğunuz bakiyeye göre harcama yaparsınız ve herhangi bir taksit ödemesi yapmazsınız.

İlgi Alanları

Banka kartlarından farklı olarak, kredi kartlarında, diğer unsurların yanı sıra, bir satın alma işleminin tam ödemesini yapmama, para çekme, ödeme yapmama gibi durumlarda faiz uygulanır. Kredi kartları genellikle banka kartlarında o kadar sık ​​olmayan yıllık ödemelere, komisyonlara sahiptir.

Banka Kartı Özellikleri

İlk etkileşim kurduğumuz bir finansal ürün banka kartlarıdır. Avantajlarından biri, borçlanmama gibi büyük bir fırsatla, mali durumumuzun kontrolünü kolaylaştırmamıza yardımcı olmalarıdır. Bunun nedeni basitçe, çektiğimiz ya da onunla ödediğimiz paranın bir kredi değil, bütçemizden aldığı paradır. Yani gerekli miktara sahip değilsek, işlemi gerçekleştiremeyiz. Banka kartının nakite göre bir diğer avantajı ise daha güvenli ödeme yöntemi olup, hesap özeti ile harcamalarınızı takip edebilirsiniz.

Bazı banka kartları, diğerlerinin yanı sıra satın almalar için puan biriktirme gibi ödüller sağlayabilir.

Kredi Kartı Özellikleri

Kredi kartı bir ödeme yöntemi ve bir finansal araçtır. Özellikleri arasında, banka tarafından verilen bir kredi ile hizmet veya ürün satın almanıza izin vermesidir. Bu finansman, kullanımı için, üzerinde anlaşılmış olan faiz, vergi veya komisyon ödemelerine uymanızı zorunlu kılar.

Bir kredi kartına sahip olmak borç anlamına geliyor gibi görünse de aslında değildir. Bütçenizi düzenlerken, onu gelirinize göre kullanırken, ödemelerde dakik olmak, ekonominiz için mükemmel bir araç olan mevcut bir kredi seçeneğidir.

Ayrıca, yüksek maliyetli veya önemli bir harcama gerektiren alışverişler yapmak istiyorsanız, kartınızı bir promosyonla veya aylarca faizsiz kullanabilirsiniz ve bu oldukça faydalı olacaktır.

Kredi kartları bazı beklenmedik durumlar veya masraflar için çok faydalı olabilir. Hem kredi kartı hem de banka kartı, bunlardan nasıl yararlanacağınızı bilerek, kişisel ekonominize, mali durumunuzun organizasyonuna ve satın alımlarınızın seçiminde fayda sağlayacak iki üründür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir