"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Limiti Nedir?

Finansal hizmetler kurumlarının müşterileri olarak, kişisel veya iş ekonomimizi organize etmek ve yönetmek için elimizde birçok ürün alternatifine sahibiz. Elbette, sık kullandığımız ancak farklı şüpheler yaratabilen bir terim olan kredi limitini duymuşuzdur.

Kredi limiti, bir finans kuruluşunun hesap sahibine teslim ettiği, hesabında bakiye olmaması durumunda kullanılacak olan para miktarıdır. Bu şekilde ekstra bir finansman sağlanır.

 Müşterinin parasını yatırmak için edindiği ve ATM’lerden veya şubelerden para çekme yoluyla, elektronik bankacılıkta veya çeklerle derhal elden çıkarma yetkisine sahip olduğu bir üründür.

Her zaman hesaptaki tutarın mevcut olması gerekir. Herhangi bir zamanda müşterinin hesabı sıfırlanırsa, bankacılık kurumu kredi limiti gibi ürünler sunar. Bu, sermayenin tükenmesi durumunda size açık kredi tutarını karşılar.

Kredi Limiti Nasıl Çalışır?

Hesabınızda ihtiyacınız olan para size verilir. Kullandığınız miktar masraflar, komisyonlar, faizler, sigorta ödemeleri veya diğer bazı unsurları oluşturur. İstediğiniz parayı aldıktan sonra, borcun artmasını önlemek için geri ödemelisiniz. Ödeme otomatik değildir. Bu yüzden bunu kendiniz yapmalısınız. Bu hesabınızda zaten bir bakiyeniz varsa, ödünç verilen miktarın ödemesiyle aynı olmadığı anlamına gelir. Ödemeyi yaptıktan sonra, gerekirse tekrar kullanmanız için miktar tekrar kullanılabilir. Bu anlamda kredi limitini iyi bir şekilde kullandığınızı gösterirseniz, örneğin ödemelerinize taahhütte bulunursanız, kesinlikle banka kredi limitinde bir artış düşünecektir.

Unutmayın ki kredi limiti, düzenli olarak, aldığınız gelirle ilgili olarak sahip olduğunuz borç düzeyinin bir göstergesidir.

En çok tavsiye edilen şey borçlarla ilgili taahhütlerinizin gelirinizin % 40’ını geçmemesidir. Herhangi bir finansal ürün gibi, ekonominize yardımcı olması ve ters bir etkiye neden olmaması için onu büyük bir sorumlulukla kullanmalısınız.

Öngörülemeyen bir olay durumunda bu hizmetten yararlanmayı ve yaptığınız taahhütten ve ödemeniz gereken zamandan önce ödeme yapabileceğiniz konusunda her zaman net olmayı unutmayın.

Kredi Limiti Özellikleri

  • Sermaye için anında kullanılabilirlik
  • Sadece kullanılan gün ve miktar için faiz (kuruma bağlı olarak).
  • Otomatik yenileme
  • Kredi limitinin vadesi genellikle bir kredininkinden daha kısadır
  • Faiz oranlarına gelince, genellikle daha yüksektir

Gelir ve giderlerinizi düzenli olarak izlemek, borç kapasitenizin ne olduğunu net bir şekilde bilmenize ve ona ulaşmamanıza yardımcı olacaktır. O yüzden bir finansman ürünü kullanmanız gerekiyorsa, tam olarak ekonomik durumunuzu bilin ve en iyi şekilde kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir