"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kripto Para Nedir?

Şu anda kripto para birimi alanına büyük bir ilgi var. Ancak bu alan ile ilgili belirsizlik ve şüphe pek çok kişi için geçerliliği koruyor. Bitcoin, kripto para birimleri, blockchain, ICO’lar. Bunlar ne anlama geliyor? Bu yazıda, kripto para nedir ve nasıl çalıştığı hakkında kısa bir genel bakış yapacağız.

Kripto para birimi, Bitcoin gibi tüm şifreli merkezi olmayan dijital para birimlerine atıfta bulunan genel bir isimdir. Bu kripto para birimlerini oldukları gibi yapan alt yapıya blockchain denir. En basit haliyle, Blockchain herkesin işlemleri doğrulayabileceği ve erişebileceği paylaşılan bir veritabanı (defter). İşlemler 256 bit şifreleme anahtarlarıyla şifrelenmiş olduğu için son derece güvenlidir. Dolayısıyla, bir sunucuda gerçekleşen her işlemin kaydı yerine, tüm bilgiler merkezi olmayan defterde (blockchain) tutulur.

Bu defterler güncel kalmak için otomatik olarak birbirlerine karşı kontrol edilir. Master, herhangi bir zamanda en çok anlaşılan en uzun zincirdir.

Herkes (veya herhangi bir program), defteri herkese açık olduğu için defteri her zaman kontrol edebilir. Ancak, defterdeki her şey şifrelenir, bu yüzden bakmaya çalıştığınız defter yuvaları için anahtarınız yoksa, tek gördüğünüz anlamsızlık olacaktır. Sistem bu şekilde güvenli olmakla kalmayıp aynı zamanda herkese açıktır. Her şey şu an için kırılmaz bir algoritma kullanılarak şifreleniyor.

Yeni bir madeni para çıktığında genellikle satış konuşması gibi bir beyaz kağıt çıkarır. İlk Para Teklifleri (ICO’lar) kitle fonlaması için kullanılan yeni paralardır. Kripto para birimi bazı ülkelerde yasal ve vergilendirilebilir. Ancak yasal teklif değildir ve yatırım amaçlı bir gayrimenkul olarak değerlendirilir. Bununla birlikte, şimdiye kadar olan geçmişi nedeniyle, kripto para birimleri tarihsel değişiklikleri göz önünde bulundurularak yatırım yapılmalı ve kullanılmalıdır.

Kripto Paralar Güvenli midir?

Kripto paralar doğal olarak çok güvenlidir, ancak kripto para birimlerinin savunmasızlığı altta yatan teknoloji ile değil, insanlarla ve kurumlarla ilgilidir. Bilgisayar korsanları kullanıcıyı exchange’e, tipik olarak e-posta adresinize ve şifrenize açıklamayı kandırır (kimlik avı yoluyla) veya cüzdanınızdaki özel anahtara sahip olabilirler. Borsalara özgü olarak, en yaygın yol e-posta hesabınıza girip borsaya sıfırlamak için şifre istemektir.

Çok faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirilmesi bu noktada çok fazla yararınıza olacaktır. O yüzden güvenlik için bunu kesinlikle aklınızdan çıkarmamızda fayda var.

Kripto Paralar Nerede Saklanır?

Başkalarının size kripto para birimi ve özel bir anahtar vermesine izin veren genel bir anahtarı olan bir birinci taraf cüzdanı (cüzdanı para çekmek için açmak için) ile kripto paranızı saklayabilirsiniz.

Borsa durumunda, yatırımcılar hizmetlerini kullanarak dijital para alıp saklayabilirler. Bir cüzdan için, kimsenin cüzdanınıza girememesi için özel anahtarı güvende tutmaktan sorumlusunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir