"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kripto Para Teknik Analizlerini Anlamak

Eğer halihazırda alım satım yapıyorsanız, büyük olasılıkla temel analiz ve teknik analiz terimlerini duymuş olmanız gerekir. Hemen hemen tüm yatırımcılar için bu teknik analizler büyük bir öneme sahiptir.

Kripto para birimleri, henüz olgunluk çağına girmedikleri ve güçlü çevresel değişikliklere maruz kaldıkları için oldukça dalgalanan bir pazar oluştururlar.

Bu nedenle, kripto paralar satın almaya karar verirseniz, ihtiyat, pazar bilgisi ve bilgelik esastır. Yatırım yapmak istiyorsanız, şu anda öne çıkan kripto para birimleri var. Ethereum’a yatırım yapmanın  gelecek için iyi bir bahis olabileceğini göreceksininiz. Ancak yine de bu kesin değildir. Bitcoin’den sonra 2. sıradaki kripto para birimi, genişlemeye devam etmesi gereken uygulamalar sunuyor. Özellikle, geleneksel para toplama için sağlam ve basitleştirilmiş bir alternatif sunar. Bunun kanıtı, Ethereum tabanlı İlk Para Teklifleri (ICO) sayısının 2018’de patladığıdır. 

Ancak Ethereum, Bitcoin veya başka bir kripto para birimine başlamadan önce teknik analiz, pazarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Teknik Analiz Ne İşe Yarar?

Teknik analiz, piyasa göstergelerini tespit etmek ve yorumlamak için araçlar sağlar. Bu nedenle rolü, bir kripto para biriminin ne zaman alınacağını ve satılacağını az çok kesin olarak belirlemektir.

Genel olarak, fiyat gelişmeleri açısından iki tür aşama vardır: eğilim ve bekle-gör tutumu.

Eğilim, kripto para biriminin fiyatındaki dinamik bir aşamaya karşılık gelir. Bu bir yükseliş trendi olabilir. Bu durumda, kripto para biriminin fiyatı artar. Bekle ve gör tutumnda, bir fiyat istikrar aşamasına karşılık gelir. Kripto para birimi fiyatı genellikle iki paralel düz çizgi arasında dalgalanır.

Tipik bir grafiğin altında destek adı verilen bir çizgi bulunur. Adından da anlaşılacağı gibi, bu aşamada kripto para biriminin fiyatına zemin görevi görür. Üst satır dirençtir. Tavan görevi görür. Bu iki çizgi, bir kripto para biriminin fiyatını az çok uzun bir süre boyunca çerçeveleyebilir.

Genel olarak, bekle ve gör aşaması ne kadar uzun olursa, çıkışın kapsamı da o kadar büyük olur. Bir stabilizasyon aşamasından çıkmak için iki senaryo vardır. Ve durumlardan birine veya diğerlerine göre, satış veya satın alma belirtisi olacaktır.

Destek hattında bir mola olduğunda, kripto para biriminin fiyatı zeminin altına düşerse, bir satış göstergesidir. Teknik, destek hattı kesilir kesilmez satmayı planlamaktır.

Tersine, direnç kırılırsa, kripto para biriminin fiyatı tavanı aşar, o zaman bir satın alma göstergesidir. Satın almak için hemen kendinizi konumlandırmalısınız.

Bekle ve gör aşaması, giriş ve çıkış noktaları kavramını tanımlamak için en basit örnektir. Çizelge figürlerinin jargonunda,  aralık terimi altında belirtilmiştir.

Unutmayın grafist figürlerinin her birinin amacı bir giriş noktası veya bir çıkış noktası belirlemektir. Bu amaçla, çoğunluk iki çizgi içinde gelişir. Eğim (fiyat sıkıştırma), çeşitli tiplerde (azalan, artan veya simetrik) üçgenler veya kanallar olsun, acemi yatırımcılar için en önemlisi kırılma noktalarıdır.

Bunlar, bir mola ya da aşağı olup olmadığına bağlı olarak, takip etmeniz gereken eylem yolunu verecektir. Ayrıca, bu iki çizgi arasındaki fark, piyasadaki oynaklığın seviyesini değerlendirmenizi sağlar. İki çizgi arasındaki boşluk artarsa, bu kripto para biriminin oynaklığının arttığı anlamına gelir.

Analiz Süresine Bağlı Olarak Daha İyi Sonuçlar

Teknik analizin sonuçları büyük ölçüde gerçekleştirilme süresine bağlı olacaktır. Bu süre genellikle birkaç dakika ile birkaç gün arasında değişir. Burada, yatırımcının kullanılabilirliği dikkate alınır. Seçilen zaman birimi ne kadar kısa olursa, farklı kripto eğrilerine günde birkaç kez danışabilmeleri gerekir.

Ayrıca, bu değişken elde edilen sonuçların güvenilirliğini de etkiler. Çok kısa bir süre içinde yapılan teknik analizlerde yanlış sonuç veya yanlış sinyal oranı daha yüksek olacaktır. Tersine, daha uzun bir gecikme daha güvenilir sonuçlar sağlayacaktır. Ancak bu durumda, belirli bir figürün algılanması için gerekli verilere sahip olmak için daha uzun süre beklemek gerekecektir.

Örneğin, bir destek veya direnç çizgisi çizmek için en az üç temas noktası önerilir. Ve ne kadar çok olursa, o kadar iyidir. 15 dakikalık bir ölçekte yapılan bir teknik analizde, temas noktalarını bulmak daha kolay olacaktır. Ancak, aynı egzersiz birkaç saat gibi daha uzun bir süre boyunca daha az belirgin olabilir. Ancak sonuç daha keskin ve daha güvenilir olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir