"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kripto Para Ticareti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kripto para birimlerinin yatırımcılar için heyecan verici bir pazar olduğuna şüphe yok, ancak maalesef başarı göründüğü kadar kolay değil.

Bütün ciddiyetle, kripto para ticareti yapmak riskli bir iş olabilir. Evet, doğru; bazı insanlar çok para kazandı. Ancak, bazı insanlar da büyük miktarlarda kaybetti.

Kripto Para Ticareti Nedir?

Bitcoin, 2009’da piyasaya sürülen ilk kripto para birimi oldu. Ancak, yalnızca bir para birimiyle başka hiçbir kripto para birimi alınıp satılamadı. Fikir gerçekten basit. Satın aldığınız para biriminin değerinin artması umuduyla, bir kripto para birimini diğeriyle değiştirirsiniz. Bu konsept, gerçek dünya borsalarındakiyle aynıdır.

Borsa platformları bunu yapmak için sizden ücret talep edecektir. Her işlem için normalde % 0.1 civarındadır. Kripto para ticareti bugün her gün satın alınan ve satılan milyarlarca dolar ile çok popüler.

İnsanlar ticaret yaparken bir kripto para birimi değişim platformu kullanmaları gerekir. Alıcılar ve satıcılar bu şekilde buluşabilir. Örneğin, Bitcoin varsa ve bunu Ethereum için satmak istiyorsanız, bir değişim platformu ticaret yapmak için bir Ethereum satıcısı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, deneyimli yatırımcılar doğru zamanda doğru para birimlerini seçmelerine yardımcı olmak için birçok farklı araç kullanırlar. Bu, yatırımcıların önceki fiyat eğilimlerini analiz etmelerine yardımcı olan yazılımları içerebilir.

Ancak, herkes bir şeyle başlamak zorunda. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazlasıyla ticaret yapmadığınız sürece, denemede yanlış bir şey yoktur.

Kısa Vadeli Ticaret

Kısa vadeli ticaret, bir kripto para birimi satın aldığınızda, ancak sadece kısa bir süre için tutmayı planladığınızda gerçekleşir. Bu dakikalar, saatler, günler, haftalar hatta birkaç ay olabilir.

Kısa vadeli fiyatının artacağına inandığınız için belirli bir kripto para birimi satın alabilirsiniz. Bu durumda, fiyatın tekrar düşeceğini düşünürseniz hızlı bir kar elde etmek için satarsınız.

Artıları

Kısa vadeli kripto para birimi ticaretinin ana avantajı, yüksek yüzde kazançlar elde etmek için çok iyi bir fırsat sunmasıdır. Fiyatların genellikle her gün % 1’den fazla hareket etmediği fiat para piyasalarının aksine, kripto paraların fiyatları neredeyse bir gecede iki katına çıkabilir!

Büyük ticaret hacimleri önemlidir, çünkü her zaman bir alıcı veya satıcı bulacağınız anlamına gelir. Basitçe bu kripto para birimine büyük miktarda para aktığı anlamına gelir.

Kripto para birimleri çok popüler hale geldiğine göre, ticaret için 1.500’den fazla farklı proje var. Bunun bir anlamı var. Büyük karlar kazanmak için daha fazla fırsat var. Bazı para birimleri büyük bir ticaret hacmine sahiptir.

Eksileri

Duygularınızın kontrolünü korumak çok önemlidir. Kısa vadeli ticaret yaparken öğreneceğiniz bir şey her zaman kazanmamanızdır. Fiyatlar beklediğinizden farklı hareket ettiğinde çok stresli olabilir.

Kripto para piyasaları çok değişken olduğundan, fiyatlar çok hızlı bir şekilde değişebilir. Bu, kısa vadeli kripto para ticareti yapmak istiyorsanız, piyasaları analiz etmek için çok zaman harcamanız gerektiği anlamına gelir.

Kayıpları kabul etmeyi öğrenmek, kripto para ticaretinin büyük bir parçasıdır. Hiç kimse zamanın % 100’ünde kar elde etmez.

Kısa vadeli kripto para tüccarları küçük fiyat hareketlerinde küçük kazançlar ararlar, bu nedenle oldukça iyi bir analitik kapasiteye sahip olmalıdırlar. Bu, finansal tabloları ve grafikleri okuyabilmek anlamına gelir. Yeni başlayan biriyseniz, öğrenmek biraz zaman alabilir.

Kısa vadeli ticaretin bir başka dezavantajı, iyi getirileri görmek için oldukça büyük bir yatırım yapmanız gerektiğidir. Bu, çoğu yeni başlayanın rahat hissetmeyebileceği bir şeydir.

Birçok broker, müşterilerine daha fazla miktarda işlem yapmalarını sağlayan kaldıraç sunar. Kaldıraç, normal operasyonlardan daha fazla kazanmanıza izin verir, ancak potansiyel kayıpları da artırır.

Uzun Vadeli Ticaret

HODL, bir kripto para birimini satmak yerine uzun vadede tutmak anlamına gelen argo bir kelimedir. Genel olarak, uzun vadeli kripto ticareti, bir yıl veya daha uzun süre para tutmak anlamına gelir.

Fikir, her zaman volatilite olmasına rağmen, fiyatın uzun vadede büyük miktarlarda artacağıdır.

Bunun harika bir örneği, 2011 yılında sadece 0,35 dolara mal olduğu zaman Bitcoin satın alan şanslı yatırımcılar olacaktır. 2017 sonuna kadar sürdürürlerse, madeni paralarını her biri 20.000 dolara satabilirlerdi! Bu ilk yatırımın 57.000 katından fazla olduğu anlamına gelir.

Artıları

Uzun vadeli kripto para ticaretinin ana avantajlarından biri, kolay ve biraz zaman gerektirmesidir. Karmaşık iş çizelgelerini anlamanız gerekmez, çünkü sadece para biriminizi uzun vadede tutmak istiyorsunuz.

Kripto paraların fiyatlarını sürekli kontrol etmek için zaman harcamanız gereken kısa vadeli ticaretin aksine, boş zamanlarınızda yapabilirsiniz. Oldukça basit, para biriminizi satın aldıktan sonra, beklemekten başka bir şey yapmanız gerekmez.

Uzun vadeli kripto para birimi ticaretinin bir başka iyi avantajı, başlamak için çok fazla paraya ihtiyacınız olmamasıdır. Yedeklemek için paranız olduğu sürece küçük miktarlar satın alabilir ve uzun süre büyümesine izin verebilirsiniz.

Bu aynı zamanda piyasadaki dalgalanmanın gerginliklerinden kaçınmanıza izin verir, çünkü fiyattaki kısa vadeli hareketler hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

Eksileri

Uzun vadeli kripto para birimi ticaretinin bir dezavantajı, kısa vadede hızlı kar elde etme şansınızı kaybedebilmenizdir. Bazen paralar çok hızlı bir şekilde artar, sadece tekrar düşer. Kısa vadeli yatırımcılar bunu fark edecek ve hızlı bir şekilde kar elde edebileceklerdir.

Diğer bir dezavantaj ise, piyasayı analiz etmek için zaman harcamamanızdır (kısa vadeli bir tüccar kadar), bazı kötü haberleri kaçırabilirsiniz. Kripto para biriminizin fiyatını (düzenlemeler gibi) etkileyebilecek kötü haberler yayınlanırsa, fiyat düşebilir ve bir daha asla yükselemez. Bu nedenle, bunun olmasını önlemek için kripto para haberlerinden haberdar olduğunuzdan emin olmalısınız.

Kripto Para Ticaretinden Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ticarete başlamadan önce hatırlanması gereken en önemli şey, tüm yatırımınızı kaybetme olasılığınızın olmasıdır.

Kripto para piyasası birkaç dakika veya saat içinde yüzde yüz oranında yükselebilir veya düşebilir. Borsalardan ve geleneksel para birimlerinden tamamen farklıdır ve kripto paralara yatırım yapmanın sermayenizi yüksek risk altında bıraktığını fark etmek önemlidir.

Kripto para piyasaları çok değişken ve bazı insanlar çok para kazanmış olsa da, birçok insan da çok para kaybetti. Asla kaybetmeyi göze alamayacağınız bir miktarla ticaret yapmamalısınız.

Kayıplarınızla başa çıkma şekliniz, bir tüccar olarak başarınızı belirleyecektir. Asla daha büyük miktarlarda yatırım yaparak kayıplarınızı kurtarmaya çalışmayın. Böyle durumlarda insanlar daha çok duygusal olarak yatırım yapıyor ve çoğu zaman insanların çok para kaybetmesine neden oluyor.

FUD

Hem gerçek dünyada hem de kripto ticaretinde kullanılan popüler bir terim FUD’dir. Bu Korku Belirsizliği ve Dezenformasyon anlamına gelir.

FUD, insanların veya kuruluşların, tüm paralarını (veya benzer bir şeyi) kaybedeceklerini söyleyerek bir varlığa yatırım yapmalarını sağlamaya çalıştığı zamandır. Herhangi bir sonuca varmadan önce her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız. Duyduğunuz bilgilerin doğru olup olmadığını öğrenmek için interneti kullanın.

İkna

Ticarete başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken son bir şey, başkalarının görüşlerinden asla etkilenmemenizdir. Unutmayın, ticaret kripto para birimlerinden yararlanmak isteyen tek kişi siz değilsiniz.

İzlediğiniz ve dinlediğiniz insanlara dikkat edin. Para birimlerini tanıtmak için genellikle kripto para birimi projeleri tarafından ödenir. Bu, kısa vadede fiyatı artırabilir, ancak uzun vadede azalabilir. Bu nedenle, önce her zaman kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Ne Zaman Çıkacağınızı Öğrenin

Aslında ticaret, bir ticareti ne zaman kapatacağınızı bilmeye dayanır. Bir ticarete girmek kolaydır, ne zaman çıkılacağını bilmek zordur ve bu, öğrenmenizin çoğuna odaklanmanız gereken yerdir. Bu yine iki farklı yönü içerir:

Ticaretinizi kazanan bir trendle kapatın. Karınızı kilitleyin. Kripto para birimleri, olduğundan daha hızlı hareket eder ve ticaretiniz için ödemeyi ertelemek istemezsiniz. Ayrıca çok erken varmak ve ek kar kaybetmek istemezsiniz.

Kayıplarınızı azaltın. Aynı şekilde, ticaretiniz yanlış giderse ve aynı zamanda kripto para biriminin iyileşmesi durumunda çok erken ayrılmamanız durumunda kayıplarınızı azaltmaya hazır olmak isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir