"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kurumsal Güvenlik Nedir?

Her boyuttaki kuruluşta siber saldırı tehdidi büyük olduğundan, şirketlerin verilerini güvenli ve emniyetli tutmak için kusursuz güvenliğe sahip olmaları zorunludur. Ancak kurumsal güvenlik zorlu ve geniş bir konudur. Bilgi teknolojisi sistemlerine ve verilerine yetkisiz erişim riskini azaltmak ve ortadan kaldırmak için, tüm giriş ve bitiş noktalarını koruyan kapsamlı bir stratejiye sahip olmanız gerekir.

Kurumsal güvenlik, şirketlerin verilere, bilişim sistemlerine ve bilgilere yetkisiz erişim riskini azaltmak için üstlendiği stratejileri ve teknikleri içerir. İşletme güvenliğindeki faaliyetler, bir şirketin kurumsal risk yönetiminin kurumsallaşması, ilerlemeleri, değişimi, değerlendirilmesini ve güvenlik yöntemlerini içerir.

Kurumsal güvenlik yönetimi, bir şirketin dijital varlıklarını güvence altına almak, veri kaybını önlemek ve şirketin itibarını korumak için farklı iş birimleri, personel ve yetkililerin birlikte çalışmasını gerektirir. Kurumsal güvenlik faaliyetleri, kuruluşun uyum gereklilikleri, kültür ve yönetim stratejileri ile uyumlu olmalıdır. Kurumsal güvenlik faaliyetleri, kuruluşun işine özgü güvenlik açığı ve risk analizi testlerini içerir.

Kurumsal güvenlik aynı zamanda şirketin fiziksel varlıklarını koruyabilecek prosedürler ve stratejiler geliştirmekle ilgilidir.

İnsan Faktörü İle Başa Çıkmak

Siber saldırıları uzak tutmak için tüm teknolojik yardımlar yapılsa da, kuruluşların güvenlik sorunuyla ilgilenirken insan açısını anlamaları da çok önemlidir.

Teknoloji söz konusu olduğunda insanlar birçok engeli aştı. Bununla birlikte, insanların zaman zaman orijinal niyetin ötesine geçen teknolojiyi deneme alışkanlığı vardır. Teknoloji ile deney yapmak iyidir, ancak bu aynı zamanda güvenlik sorunlarının başladığı noktadır. Kuruluşlar teknolojiyi benimsediğinden, şirketlerin bu süreçte öne çıkan tüm tehditleri ve güvenlik açıklarını tahmin etmeleri giderek zorlaşmaktadır. Kurumsal güvenliği doğası gereği reaktif yapan budur ve bu nedenle sistemi veya varlığı korumak son derece zorlaşır.

Ayrıca güvenlik, ekonomik nedenlerden dolayı sorunlu bir konu haline gelmiştir. Bugünlerde pazar son derece doymuş ve parçalanmış hale geldi. Kurumsal güvenlik şirketleri, piyasadaki herkese neredeyse özdeş çözümler sunduğunu iddia ediyor. Buna ek olarak, alıcılar güvenlik sorunlarını ele almak yerine uyumluluk normlarını karşılamalarına yardımcı olan bir çözüm elde etmekle daha fazla ilgilenirler. Ayrıca, alıcılar etkili olmayan çözümler satın almaya hazırdır ve satıcılar ürünlerini yanılmaz gibi pazarlamaya devam ederler. Hem alıcılar hem de satıcılar, kurumsal güvenlik sorununa katkıda bulunan bir belirsizlik ortamında çalışmaktadır.

Kurumsal güvenliği daha da zorlaştıran diğer iki sorun da bulut ve nesnelerin interneti (IoT) çünkü toplam saldırı yüzeyini genişletiyor.

Şirketler Güvenliğe Stratejik Düzeyde Nasıl Yaklaşabilir?

Gerçek şu ki, kurumsal güvenlik konusunda sayısız hareketli parça vardır. Kurumsal güvenliğin zorluğu çok dinamik olduğu için, teknolojik, organizasyonel ve finansal kaynakların belirli bir stratejiye vaad edilmesi verimsiz olabilir. Piyasa güçlerini yöneten sıvı durumuna ve IT / OT altyapısındaki son gelişmelere rağmen, sabit kalan bir faktör, tüm siber saldırıların insanlar tarafından gerçekleştirilmesidir.

Saldırganların nedenleri ve metodolojilerine bakılmaksızın, endüstri rakipleri, kurumsal içericiler, organize suç sendikaları veya ulus devletler olsun, sadece insan davranışının belirlediği sınırlar dahilinde çalışabilirler.

Potansiyel içeriden gelen tehditleri etkin bir şekilde ele almak için kuruluşların her çalışan, müşteri ve yüklenici için tam görünürlüğü olmalıdır. Dış tehditleri ele almak için kuruluşlar proaktif olarak saldırganları ve onların tanınan davranış kalıplarını belirlemeye çalışmalıdır.

Kurumsal Güvenliğin Geleceği

Mobil güvenlik her zaman kurumsal güvenlikle ilgili bir sorun olmuştur ve uzun bir süre daha böyle olacaktır. Mobil cihazlar karşısında kurumsal güvenliğin geleceği, karakteristik olarak korkutucu bir senaryo sunuyor. Mobil tehditler artıyor ve işletmelerin bu gelişmeye dikkat etmeleri gerekiyor.

Ev ofis güvenliği büyük bir sorundur. Günümüzde evler daha popüler bir saldırı vektörü olacak. Bu cephedeki sorun, akıllı cihazların ve ev ofislerinin popülaritesinin artması nedeniyle artıyor. Bu cihazlar hem özel hem de ticari amaçlar için kullanıldığından, günümüzde ele alınması büyük bir zorluk olacak olan cihazları güvensiz hale getirir.

Her yeni teknolojide olduğu gibi, güvenlik ana endişe olmaya devam edecektir. 5G mobil cihazlar günümüzde yaygın olarak bulunmasa da, bu cihazların güvenliğini sağlamak zor ve pahalı olacak. Daha fazla 5G IoT cihazı, bir Wi-Fi yönlendirici olmadan doğrudan 5G ağına bağlanacağından, cihazları doğrudan saldırıya karşı daha savunmasız hale getirecektir.

IoT’de milyarlarca uç nokta var. Araçtaki güvenlik genellikle her bir uç noktanın maliyetini düşürmek ve onlara güç sağlamak için tehlikeye atılır. Sorunu daha da kötüleştiren şey, IoT cihazlarının bilgisayar korsanları tarafından kolayca kullanılabilir olmasıdır. IoT, sistemler ilkel ve saldırılara karşı savunmasız olduğu için çeşitli boşluklar sunduğundan, ihlalleri önlemek ve zayıf noktayı belirlemek için dış penetrasyon şirketlerini işe almanız önerilir.

Saldırganlar küresel düşünüyor, ancak yerel davranıyorlar. Çok fazla çalışan, işyeri güvenliğine karşı dikkatsiz bir tutum sergiliyor ve bu da saldırganın işini kolaylaştırıyor. Tehdit muhtemelen ağdan (tek bir Wi-Fi bağlantısından ödün vermek) veya kimlik avından kaynaklanıyor olabilir.

Kendi Cihazınızı Getirin (BYOD) Kurumsal Veri Güvenliğini Etkiler Mi?

Güvenlik uzmanları BYOD politikalarını benimsemeye giderek daha açık hale gelmekle birlikte, çalışanların, dizüstü bilgisayarların, tabletlerin ve kişisel telefonların veri güvenliği söz konusu olduğunda işletmeler fazla güvenmiyor. Yapılan bir araştırmada ankete katılan 400 bilişim teknolojisi uzmanından % 30’unun veri sızıntısı ve verilere yetkisiz erişim gibi güvenlik endişeleri nedeniyle BYOD’yi kucaklamakta tereddüt ettiğini ortaya koyuyor. GDPR veya Genel Veri Koruma Yönetmeliği ve diğer veri gizliliği zorunluluklarıyla, kuruluşların verilerini izlemesi ve koruması hayati önem kazanmıştır.

Kuruluşta kişisel cihazların artan bir kabulü var. Kişisel cihazları iş için kullanmak sadece birkaç yıl önce norm değildi. Çalışanlar kişisel bilgisayarlarını ve dizüstü bilgisayarlarını şirket ağlarına erişmek için kullansa da BYOD o zamanlar organizasyonlarda yaygın değildi.

Mobil tehditler artıyor, ancak güvenlik çok fazla değişmedi. Mobil cihazlar nispeten güvensiz olduğundan, suçluların hedefinin bu kadar sık ​​ve hassas olması şaşırtıcı değildir. Suçluların, kolay erişilebilen bir mobil cihazdan hem kurumsal verilere hem de kişisel verilere erişmesi zor değildir. Mobil cihaz yönetim araçları ve uzaktan silme, temel güvenlik önlemleri bu çalışmada anket yapılanların sadece % 50’si tarafından uygulanmaktadır. Ayrıca, birçok güvenlik ekibinin kişisel cihazlarda kullanılan uygulamalar hakkında net bir görünürlüğü yoktur.

Hükümetlerin mobil teknoloji kullanımı gelişiyor olsa da, birçok iletişim yolu güvensiz kalıyor, bu da tüm ekosistemi saldırılara karşı savunmasız hale getiriyor

Benzer güvenlik boşlukları özel sektörde de mevcuttur. Mobil cihazlar, kurumsal ağlara en riskli müdahale noktası olarak kabul edilir.

BYOD güvenliği için akıllı politikalar uygulayın. Çalışanlarınızın kişisel cihazları güvenli ve güvenli bir şekilde kullandığından emin olmanız gerekir. BYOD faydalı ancak riskli bir uygulamadır. Bir şirket BYOD’yi benimsemeden önce, verilerinin güvenli kalması için akıllı bir BYOD politikası oluşturmalıdır. BYOD söz konusu olduğunda, kurumsal verilerinizi güvende tutmak için yapmanız gerekenler:

Çalışanlarınızın işlerini yapmak için kişisel cihazlar kullanmaları gerekip gerekmediğini öğrenin. Ardından, çalışanlarınızı işletim sistemlerini ve güvenlik yazılımlarını düzenli olarak güncellemeleri için teşvik edin. Çalışanların kurumsal güvenlik yazılımlarını kişisel cihazlarda kullanmasını zorunlu hale getirin. Ayrıca, cihazlarını kurumsal ağa bağlıyorlarsa, şirketin güvenlik protokollerini izlemelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir