"Enter"a basıp içeriğe geçin

Monero Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son yıllarda yüzlerce kripto para biriminin piyasaya sürüldüğü ve her birinin kendi yolunda başarıya ulaştığı hiç kimse için bir sır değil. Yani, her biri belli bir özgünlük içinde başarıya ulaştı ve bazıları kamuoyunun tüm işlemleri görmesine izin vermek için, bazıları ise isteğe bağlı gizlilik sunmak veya örtük tutmak için seçenekler sundu.

Bilmeniz gereken ilk şey, öncül kullanıcılarının güvenliği, gizliliği ve izlenmesi imkansız olduğu parasal bir sistem olmasıdır. Bunu başarmak için Monero, bir kullanıcıya bağlanmasını önlemek için tüm işlemlerinin gizliliğini sağlamaktan sorumlu özel kriptografi kullanır.

MoneroNedir ve Nasıl Çalışır?

Monero ( XMR ), 2014 yılında blockchain ile oluşturulan ve bu şekilde çalışan bir kripto para birimi olarak piyasaya sürüldü. Bu blok zincirleri, söz konusu ağı oluşturan kullanıcıların tüm işlemlerinin ve faaliyetlerinin görülebildiği kamu defterleridir.

Monero blockchain durumunda, kullandıkları adresleri gizleyerek kullanıcılarının kimliğini tamamen gizlemek için yaratılmıştır. Bir işlem yaparken, gönderenlerin veya alıcıların kimliğini veya işlemin miktarını görselleştirmek mümkün olmayacaktır.

Öte yandan, bu kripto para biriminin madenciliği tamamen farklıdır ve tüm insanların eşit olduğunu ve bu nedenle aynı fırsatları hak ettiğini belirleyen eşitlikçi bir ilkeye dayanmaktadır. Bu, Monero’nun lansmanı sırasında, ana yaratıcılarının ve geliştiricilerinin, başarıyı kişisel olarak ilişkilendirmediklerini, çünkü sanal para biriminin daha da geliştirilmesine izin veren büyük bir topluluğun katkısına ve desteğine güvendiklerini açıklıyor.

Böylece madenciler, madencilik süreçlerinde, toplu veya bireysel olarak madencilik yapmalarını sağlayan bir madencilik havuzuna katılarak, yaptıkları faaliyetler için ödül kazanırlar. Buna ek olarak, işlem herhangi bir bilgisayardan ve herhangi bir işletim sisteminden (Windows, MacOS, Linux, Android veya FreeBSD) ASIC’ler (Belirli Uygulamalar için Entegre Devreler) gibi özel donanımlar kurmaya gerek kalmadan yapılabilir.

Monero Gizliliği Artırmayı Nasıl Yönetti?

İmza ve gizli adresler, Monero’nun değişmeyen gizliliğine izin veren teknolojik anahtar olmuştur.

Bu imzalar, kripto para birimini gönderen kullanıcının grubun diğer kullanıcılarına karşı anonim kalmasına izin veren işaretlerdir. Bunlar, işlemi kimin imzaladığını göstermeyen anonim dijital imzalardır.

Bu imzaları oluşturmak için Monero, gönderenin hesabındaki anahtarların bir kombinasyonunu kullanır ve onu blok zincirinin bir parçası olan diğer ortak anahtarlarla ilişkilendirerek benzersiz ve özel bir imza haline getirir. Bu işlem, gönderenin kimliğinin gizlenmesini sağlar ve karmaşık üyelerin ortaya çıkması için grubun üyelerinden biri tarafından kullanılan anahtarın belirlenmesini imkansız hale getirir.

Kendi adına, gizli adresler daha fazla gizlilik sağlamaktan sorumludur. Bunlar, gerçek adreslerini gizlemek ve ardından alıcının kimliğini gizlemek için alıcının adını taşıyan işlemlerin her biri için rastgele oluşturulur.

Ek olarak, işlem miktarını gizlemek için 2017 yılında Monero’nun özelliklerine RingCT (Ring Gizli İşlemleri) eklendi ve ağ içinde gerçekleşen her işlem için zorunlu hale geldi.

Monero ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin, piyasada yaratılan ve piyasaya sürülen ilk kripto para birimiydi. Sahte ad adresleri, yani harflerle ve sayılarla rastgele oluşturulan kombinasyonlar ile kullanıcılarının kimliğini koruyan bir protokol olarak çalışır.

Gerçek şu ki, son derece özel olmasına rağmen, tüm Bitcoin adresleri ve işlemleri blok zincirinde kayıtlı olduğundan, bunu yapmak isteyen herhangi bir kullanıcı tarafından görülebilir. Bahsedilen sahte ad adresleri bile tamamen özel değildir, çünkü herhangi bir kullanıcı tarafından yapılan işlemler aynı adrese bağlanabilir ve bu nedenle, kamu, hükümet veya herhangi bir kişi bunu izleme olanağına sahip olacaktır.

Monero’nun Bitcoin’e karşı sunduğu bir diğer avantaj, mantarlanabilirliğidir, bu da iki ünite Monero’nun karşılıklı olarak ikame edilebileceği ve ikisi arasında fark olmadığı anlamına gelir. Örneğin; aynı değere sahip olmalarına rağmen iki adet 1 liralık faturanız varsa, her biri benzersiz bir seri numarasına sahip olduğu için bu paraya çevrilemez. Aynı şey Bitcoin için de geçerli.

Öte yandan, aynı sınıf ve ağırlıktaki iki altın parçası aynı değere sahiptir ve onları ayıran herhangi bir özelliğe sahip olmadıkları için mantarlanabilirdir. Monero böyle çalışır.

Son olarak, Bitcoin işlemlerinin her birini blok zincirine kaydeder ve bu, belirli bir miktar Bitcoin’in dahil olduğu dolandırıcılık, kumar veya hırsızlığı tespit etmeye yarar. Bu durumda, yasadışı faaliyete katılan hesaplar engellenir, askıya alınır veya kapatılır.

Monero’nun işlem geçmişi ise takip edilemez. Kullanıcılarına sunduğu şey, madeni paralarının şüpheli olduğu düşünülen diğer kullanıcılar tarafından elde tutulması veya reddedilmesinin imkansız olduğu çok daha güvenli bir ağın parçası olmaktır.

Neden Monero’nun ASIC’e İhtiyacı Yok?

ASIC’in Monero için üretim maliyetleri çok yüksek olacak ve bu nedenle buna değmeyecektir. Bu yüzden buna gerçekten ihtiyaç duymadığı söyleniyor.

2017 yılının sonunda, ASIC donanımının ana üreticisi Bitmain, CryptoNight algoritmasını ayıklamak ve neyi tahmin etmek için benzer bir donanım üreteceğini açıklayan bir duyuru yaptı. Monero, bunu kullanan seçkin kripto para birimlerinden farklı olarak bazı değişiklikler yapmaya karar verdi. İlk önce algoritmasını güncellediler. İkincisi, çalışma testi protokolünü değiştirdiler.

Monero’nun bir ASIC’ye ihtiyaç duymaması, merkezsizleşmesinin temelidir. Aynı şekilde, Monero’nun blogunda belirttiği gibi, ASIC’ler sisteme dahil edildiğinde merkezileşme başlar, çünkü sadece birkaç şirket bu büyüklükte donanım oluşturabilir. Dolayısıyla, bu şirketlerden biri bir değişiklik uygulamak isterse, platform tehlikeye girebilir.

Bu nedenle asıl geliştiriciler ve Monero topluluğu, ASIC’lerin her ne pahasına olursa olsun kullanılmasını önlemek için Hash algoritmasını sürekli olarak güncelliyorlar.

Monero’nun Temel Zorlukları

Monero’nun sunduğu gizlilik, birçok yatırımcıyı çeken ana özellik oldu. Ama aynı zamanda sorunlara neden oldu.

Gizlilik ve aramaların imkansız hale getirilmesi, Monero’nun uyuşturucu ve şans oyunlarının bulunduğu pazarlardaki yasadışı faaliyetler için kullanılmasına izin verir. Aslında, Oasis ve AlphaBay gibi karanlık ağ pazarlarında, bu kripto para biriminin daha fazla kullanımı olmuştur.

Bilgisayar korsanları, bilgisayarları doğrudan etkileyen yazılımlar oluşturmaktan, Monero madenciliğinden ve Kuzey Kore’ye göndermekten sorumluydu. Bu nedenle, Monero tarafından gizliliğin ve yasaların kaçması faydalı sonuçlar doğururken, herhangi bir işlem yapmadan önce incelenmesi gereken yüksek riskler de sunar.

Monero’nun Geleceği

Hiç şüphe yok ki Monero’nun geleceği daha açık ve insan merkezli olarak tasarlandı. Bu da onu öncül olarak mahremiyete sahip olanlar için daha çekici bir kripto para birimi yapacak.

Ayrıca, Bitcoin’e dayanarak yaratılmayan birkaç madeni paradan biri olan potansiyeli sınırsızdır ve bu kadar kısa sürede büyümesi bunu kanıtlamıştır. Geleceğe yatırım yapmak isteyenler için gerçekten parlak ve çekici görünüyor.

Monero’yu Nasıl Satın Alabilirsiniz?

Monero platformu, XMR jetonlarınızı almanın en iyi yolunun ilk satın almadan önce bir Monero cüzdanı satın almanızı önerir. Bunun nedeni, platformun kendi cüzdanı ile çalışması ve bunun da birçok işletim sistemiyle uyumlu olmasıdır. Ardından, yapmak istediğiniz değişim türünü seçmeniz gerekir, yani, satın alma veya başka bir kripto para birimi yapmak için fiat para kullanırsanız.

Kripto paraların satın alınmasının veya değiştirilmesinin bir dizi zorluk içerdiğini akılda tutmak gerekir. Örneğin, piyasaya kayıt, hesabın doğrulanması veya paranızı çalan bilgisayar korsanlarıyla karşı karşıya kalma olasılığı. Buna ek olarak ve piyasanın yüksek oynaklığı nedeniyle, para kaybetme konusunda büyük riskler alıyorsunuz. En açık örneklerden biri Bitcoin ve token değerinin değer kaybı ile görülebilir.

Ancak her şey kaybolmaz ve kripto para piyasasına girişiniz düşündüğünüzden daha yakın değildir. Kripto para birimi fiyatı düşse bile para kazanmanıza izin veren bir çözüm vardır. Bir CFD (Fark Kontratı). Bunlar, uzun ve kısa pozisyonlar açmanın yanı sıra size kaldıraç sunar. Şu anda sahip olduğunuzdan önemli ölçüde daha yüksek miktarlarda yatırım yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir