"Enter"a basıp içeriğe geçin

Negatif Oranlar Ortaya Yeni Riskler Çıkarıyor Mu?

Son yıllarda negatif oranlar oldukça popüler geldi. Ekonomistlerin son yıllarda hakkında çok fazla konuştuğu negatif oranlar hakkında detayları öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Günümüzde bütün oranlar negatif değildir. Sadece egemen tahviller gibi belirli olan bir dizi alt piyasada negatiftir. Arz ve sermaye talebi arasındaki denge bazı borç verenlerin negatif bir oranı kabul etmeye istekli oldukları manasına gelmektedir.

Bunlar ile birlikte düzenleme finansal kurumların daha çok likiditeye sahip olmaları gerektiği manasına gelir. Para politikaları ile ilgili açıklamalar, merkez bankalarının enflasyon hedeflerine ulaşmak için almış olduğu tedbirlerden daha düşük oranlara dayanır.

Negatif Oranların Oluşturabileceği Riskler

Faiz oranlarındaki düşüşü finansman maliyetlere aktaramayacak finansal aracılar da marjlarını arttırmak için çok daha fazla risk almaya teşvik edilebilir.

Başka bir risk ise işletmelerin oranlar düşmesi ile birlikte daha çok borç almaları için teşvik edilmeleriyle bağlantılı olabilmektedir. Bu durum da finansal istikrarı etkileyebilir. Çok daha yüksek miktardaki borçlar sebebiyle oranlardaki değişim daha büyük etkisi vardır. Yaşanacak olan bir kriz durumunda ise sermayenin geri ödenmesi oldukça zorlaşabilir.

Makro ihtiyati politikalar, finansal kurumları düzenlemekte olan mikro ihtiyati politikayı tamamlayıcı özelliktedir. 2008 yılında yaşanmış olan krizi makroekonomik dengesizlikleri uyarmadığından dolayı bireysel banka düzenlemelerinin yetersiz olacağını göstermiştir.

Makro ihtiyati politikalar çoğunlukla sistemik olan krizler ile ilgilenir ve kişisel denetimi tamamlar. Bu konuda iki çeşit araç bulunur. Bunlar dayanıklılık araçları ve önleyici araçlardır.

Makro ihtiyati politika araçları özellikle son yıllarda kısmen de olsa bazı ülkelerde uygulanmıştır. Ayrıca bu araçların çoğu banka sektörüne odaklanmakla birlikte, ekonomi diğer aktörlerle finanse edilmektedir. Makro ihtiyati politika henüz diğerleri üzerinde geliştirilmemiştir. Tüm bu sebeplerden ötürü makro ihtiyati politika düzenlemelerin ilerleyen yıllarda çok daha fazla düzenlenmesi gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir