"Enter"a basıp içeriğe geçin

Net Varlıklar

Net varlıklar, bir şirketin sahip olduğu borçlar ile sahip olduğu varlıklar arasında farktan oluşur. Yani bir şirketin net varlıklarını hesaplamak için sahip olduğu tüm varlıklardan bu varlıklar tarafından oluşturulmuş borçlar iskonto edilmektedir.

Net varlıklar sayesinde borçsuz varlıklarının değerlerinin ne olduğunu bilebiliyoruz. Diğer bir deyişle net varlıklar bir şirketin değerini yansıtır.

Varlıklar, ilerleyen zamanlarda bir sağlamak maksadıyla birinin sahip olduğu ekonomik değeri olan kaynakları temsil etmektedir. Bir şirket için varlıklar, ilerleyen zamanlardaki karların elde edilmesi beklenen, edinilen varlıkları ve hakları temsil etmektedir. Hisse senedi, makine, nakit paralar varlıklardan sadece birkaçıdır.

Borçlar, gerçek ya da tüzel kişilerin ekonomik işlemlerinin bir sonucunda ödeme sözlerini yerine getirmesi zorunluluğudur. Sorumluluklar, bir şirketin finanse etmiş olduğu ve varlıklarını ödemeye hizmet etmiş olduğu borç ve yükümlülükler temsil etmektedir.

Net Varlıkların Hesaplanması

Diyelim ki bir şirketin 1000 değerinde varlıkları ve 350 değerinde de borcu bulunuyor. Böyle bir durumda net varlıklar değeri tam olarak nedir? Net varlıklar bilindiği üzere varlıklardan borçların çıkarılması ile elde edilir. Bu durumda 1000’den 350’yi çıkarmanız durumunda net varlıkları elde etmiş olursunuz. Yani bu şirketin net varlıkları 650 birim değerindedir.

Brüt varlıklar İle Net Varlıklar Arasındaki Fark Nedir?

Brüt ve net arasındaki fark, net bir miktarın, brüt miktarda bir değişiklik yapıldıktan sonra kalan nihai miktar olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir