"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ripple Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bitcoin hala kripto paralar ülkesinde egemen güç olmasına rağmen, tahtını almaya hazır çeşitli rakipler var. Bunun en ilgi çekici olanlarından biri, çok merkezi olmayan bir ortamda çok daha merkezi bir kripto olduğu için diğerlerinden tamamen farklı olan Ripple’dir.

Ripple Nedir?

Ripple, Ripplepay’ın daha sonraki bir yinelemesi olarak 2012’de başlatıldı. Adı kripto platformu kataloğu için kullanılan addır ve token XPR olarak adlandırılır. Tıpkı diğer kripto para birimleri gibi Ripple da çeşitli tarafların tek bir merkezi otorite yerine işlemlerin doğrulanmasında yer aldığı sayılabilir bir dağıtılmış ağ fikri üzerine inşa edilmiştir. Bu, işlem maliyetlerini Bitcoin’den çok daha düşükken, dünyadaki işlemleri kolaylaştırmanın bir yoludur . Diğer kriptoların aksine, XPR işlemleri gerçekten anlıktır ve herhangi bir onay süresi gerektirmez. Bu arada, Ripple platformu size fiat para birimlerinden altın ve hatta hava millerine kadar her şeyi değiştirme fırsatı sunuyor.

Ripple aslen tek bir şirket olan Ripple Labs tarafından bulundu ve hala büyük bir geliştirici ağı tarafından desteklenen Bitcoin’den farklı olarak destekleniyor. Ripple ağındaki birim sayısı da değiştirilemez. Bitcoin’de, bir sınır varken madeni para sayısı sürekli artıyor. Ether’de belirli bir sınır yoktur.

Ripple ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin, mallar ve hizmetler için bir ödeme yöntemi olarak tasarlanmış bir dijital para birimi iken, Ripple bir ödeme sistemi, bir değişim platformu ve bankalara ve diğer ödeme ağlarına gönderilen bir ödeme aracıdır. Buradaki fikir, gerçekte gerçek zamanlı olarak çalışacak, halihazırda bankalar tarafından kullanılan diğer sistemlere daha ucuz, daha güvenli ve daha şeffaf bir alternatif olarak işlev gören para veya altın gibi varlıkların doğrudan transferi için bir sistem sağlamaktır.

Bitcoin blok zincirine dayanırken, Ripple bunu kullanmaz. Bunun yerine, XPR adı verilen doğrulama sunucuları ve belirteçleri ağına dayanan dağıtılmış defter mutabakatı kullanır.

Görünüşe göre bankalar Ripple ile oldukça ilgileniyor ve giderek daha fazla ödeme işlemcisi ağa katılıyor. Ripple şirketler için tasarlanmıştır ve bireyler tarafından da kullanılabilse de, asıl amacı bu değildir. Platform, dünyanın her yerine mümkün olduğunca çabuk para aktarmak için tasarlanmıştır.

Ripple, kuruluşundan bu yana istikrarlı ve güvenilir olmuştur. Mevcut kapasitesi saniyede 1.500 işlem (tps) olurken, son güncelleme ağın 50.000 tps olan VISA kapasitesini karşılayacak şekilde ölçeklendirilmesini mümkün kıldı. Bu arada, Bitcoin sadece saniyede 3 ila 6 işlemi ve Ethereum, 15’i işleyebilir.

Ripple’ın jetonu XPR, Bitcoin, Ether, Litecoin ve diğer birçok kripto gibi madencilik yapılamaz. Ripple’ın başlangıcında tüm jetonlar, tıpkı bir şirketin halka açıldığında belirli sayıda hisse ihraç etmesi gibi verildi. Ripple yaratıcıları sadece 100B XPR olan bir sayı üzerinde anlaştılar ve yayınladılar.

XRP Nedir?

XPR’ye genellikle gerçek kripto para birimi denir. Çeşitli para birimleri arasında para transferi sağlamak için Ripple ağını kullanan bir belirteçtir. Günümüzde çoğu temizleme sistemi dönüşüm için temel para birimi olarak ABD doları kullanmaktadır. Bu, dönüştürme ücretlerine yol açar ve zaman alır. Bu yüzden denizaşırı banka havaleleri üç iş günü veya daha fazla sürebilir.

Bir tutarın USD yerine XPR’ye dönüştürülmesi işlem ücretlerini kaldırırken, işlem birkaç saniye içinde işlenir.

Ripple 100B XPR jetonu yayınladı ve şirket teknik olarak gelecekte daha fazla çıkmasını engelleyebilecek hiçbir şey olmamasına rağmen, bunun toplam toplam XPR sayısı olduğunu vaat ediyor. Hub ve bağlı bileşen Ripple tasarımı, XRP’yi merkezde sık sık kullanılan kilometre uçları gibi herhangi bir para birimi veya dijital kaynakla çalıştırılabilen bir araç olarak konumlandırır. Ripple, XPR aracılığıyla 3,5 saniyede bir ödemeyi temizleyebilir, kullanılabilir ve harcanabilir olmasını sağlayabilir. XPR’nin kullanımı Ripple ağından tamamen bağımsızdır, yani bankaların dolar, avro vb. aktarmak için gerçekten XPR’ye ihtiyaç duymadığı anlamına gelir. Aksi takdirde jeton satın alırken perakende yatırımcılar için bir kayıp olabilir.

Son zamanlarda Ripple, şirketin ticari işlemleri finanse etmek, müşterilerine teşvikler sunmak ve doğrulanmış yatırımcılara jeton satmak için akıllı sözleşmelerle her ay 1B XPR’yi serbest bırakmasına izin veren başka bir özellik ekledi. Kullanılmayan jetonlar emanete geri yatırılır.

Ripple’a Yatırım Yapmaya Değer mi?

Ripple, Bitcoin ve Ethereum’dan hemen sonra piyasadaki üçüncü kripto para birimidir. Ancak bu ikisinden farklı olarak, Ripple daha önce debelirtildiği gibi, sadece 100B jetonları var ve bunlar zaten yayınlandı. Bunların yaklaşık % 40’ı dolaşımda, geri kalanı ise Ripple Labs’a aittir.

Ripple yatırım yapmaya değer olsun ya da olmasın, kimse emin olamaz. Başlangıcından bu yana değeri çok arttı, ancak gelecek pek tahmin edilemez.

Ripple’ın daha fazla bankaya giriş yapabilmesi ve finans sektörünü ödeme ağıyla tamamen değiştirebilmesi durumunda fiyatı yükselebilir. Bu olmazsa ve az sayıda yatırımcı Ripple’ı desteklemeye devam ederse, büyük ölçüde düşebilir. O yüzden sizlere kesin olarak buna yatırım yapmalısınız diyen kişilere pek fazla kulak asmamanız daha yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir