"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sahte Para Ekonomiye Neden Zarar Verir?

Sahte para biriminin etkileri bir ülke ekonomisine çok zararlı olabilir. Kağıt para, el değiştirmeye başlar ve yasadışı bir şekilde parasal devrenin bir parçası haline gelir. Elindeki sahte paradan umutsuzca kurtulmak, satın almak, bir kahve veya başka herhangi bir işlem için ödeme yapmak için çalışanlar var.

Bunu bir ödeme aracı olarak kullanmaya çalışanlara rağmen, sahte para tamamen yasadışıdır. Çünkü devletin yetkisiyle dolaşımda değildir.

Sahte para, uzun bir geçmiş kaydına sahip yasadışı bir faaliyettirç Sahteciliğin yasadışı bir faaliyet olmasına rağmen, çok eski zamanlardan beri yürütülmektedir. Altın ve gümüş gibi değerli metalleri daha az değerli olanlarla karıştıranlar vardı. Aslında, sahtecilik para birimi yüzyıllar boyunca süregelmiştir. 2.Dünya Savaşı’ndaki Naziler bile, toplama kamplarında köle emeği ile dolar faturalarını taklit etmeye çalıştıkları Bernhard Operasyonunu başlatmıştı.

Ancak, geniş tarihsel deneyim ve bu güne kadar yasalarla kovuşturulmaya devam eden bir faaliyetin ötesinde, sahte para biriminin ekonomi ve toplum üzerindeki sert etkilerine dikkat çekmek gerekir.

Sahte para ulusal para birimine olan güveni zedeler. O yüzden her şeyden önce, sahteciliğin bir para biriminin güveni üzerindeki sert etkisi unutulmamalıdır. Yanlış para emisyonu, paranın ana işlevlerinden ikisini etkiler. Böylece, güven eksikliği paranın bir değer deposu ve bir değişim aracı olarak rolüne zarar verir. Ayrıca, vatandaşlar yanlış para biriminde ödeme alabileceklerinden korkarlarsa ulusal para birimine güvenmeyi bırakacaklardır.

Sahte kopyaların seviyesi yeterince önemliyse, toplumdaki güvensizlik gerçekten endişe verici düzeylere ulaşabilir. Bu güvensizlik, nüfusun ödeme aracı olarak nakit kullanımını azaltmasına neden olabilir.

Enflasyon Artar

Sahte banknot üretmenin düşük maliyetine dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, yeterince düşük üretim maliyetleri ile, yanlış parayı dolaşıma sokmanın ekonomi üzerinde enflasyonist bir etkisi olabilir. Banknotların sahte olmasına rağmen, zamanında tespit edilmezlerse, dolaşımda daha fazla nakit olacak, fiyatlar yükselecek ve paranın değeri düşecektir.

Toplum Üzerindeki Zararlı Etkiler

Sahteciliğin neden olabileceği sosyal maliyetler göz ardı edilmemelidir. Böylece, sahte bir para dolaşıma başlarsa, mülkiyeti değiştirirse, son hamlesi zarara uğrayan kişi olacaktır.

Toplumda sahteciliğin yol açtığı zararla devam ederek, bu fenomenin en az ekonomik kaynaklara sahip olanları etkilediğini görüyoruz. Daha düşük gelir seviyesine sahip hane halklarının nakit ödeme yöntemi olarak kullanılması daha olasıdır. Bu nedenle, madeni para ve banknotların daha fazla kullanılmasıyla, ailelerin sahte para dolaşımının kurbanı olma olasılığı artar.

İşletmeler ayrıca sahte para biriminin neden olabileceği sıkıntılara maruz kalırlar. Bu anlamda, en savunmasız işletmeler genellikle süpermarketler, restoranlar, kafeler ve gıda mağazalarıdır. Düşük kar marjı rapor eden ürünlerle çalışan kuruluşlardan bahsediyoruz. Aslında, bu tür işlerde, sahte para alma riski, daha az ekonomik kaynaklara sahip ailelere göre daha fazladır.

Bu nedenle, sahte bir paranın yol açtığı kayıpları telafi etmek için düşük marjlarla çalışan bir kuruluş çok fazla satış yapmalıdır.

Ekonomide sahteciliğin yol açtığı ciddi hasarlar göz önüne alındığında, devlet ve para otoriteleri tarafından paranın sıkı bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu durumun dikkatini diğer suç faaliyetlerinden uzaklaştırırken devlet için ekonomik maliyetler ürettiği doğrudur.

Sahte paranın nasıl anlaşıldığını farkına varın. Gerekirse işletmenize sahte para kontrolü yapan cihazlarda edinin. Günümüzde pek çok market bu cihazı kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir