"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sosyal Sorumlu Yatırım Neden Yapılır?

Sürdürülebilir kalkınmanın tüm endişelerin merkezinde olduğu bir zamanda, giderek daha fazla insan sermayelerini SRI yani sosyal sorumlu yatırımlarına yatırmayı tercih ediyor. Bu tür yatırımlar, belirli çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerini dikkate alan fonlara yapılan yatırımlarla yapılır. Ancak bu tür yatırımlar nasıl çalışır ve avantajı nedir? 

Sosyal Sorumlu Yatırım, yalnızca finansal kriterleri değil, çevresel, toplumsal ve yönetim için ESG olarak da adlandırılan kriterleri de dikkate alarak fonlara yapılan bir yatırımdır. Bu fonlar tarafından yönetilen menkul kıymetler arasında hisse senetleri ve tahvillerin yanı sıra gayrimenkul veya özel sermaye bulunmaktadır.

SRI’ye yatırım yaparak, çeşitli faaliyet sektörlerinde sürdürülebilir kalkınmaya katılan şirketlerin finansmanına aktif olarak katılacaksınız. SRI bu nedenle ekonomik performansı sosyal ve çevresel etkilerle akıllı bir şekilde birleştirir.

Nasıl Yatırım Yapılır?

Perakende yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale gelen SRI fonları genellikle bankalar, sigorta şirketleri ve yatırım danışmanları gibi çeşitli distribütörler tarafından sunulmaktadır. Ayrıca bir yönetim şirketi tarafından sunulabilir ve menkul kıymetler hesabı veya PEA gibi yatırım ürünlerinde veya hayat sigortasında bir hesap birimi olarak yer alabilirler. Böylece, SRI fon birimlerini alıp satmak, geleneksel bir yatırımda olduğu gibi çalışır.

SRI’ye yatırım yapmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz farklı fonlar arasından seçim yapmanız gerekecektir. Burada, SRI yatırım stratejisinin bir fondan diğerine değiştiğini ve bazen ilgili portföyün sadece bir kısmını ilgilendirdiğini anlamak önemlidir. Gerçekten de, fon tarafından seçilen yaklaşıma bağlı olarak, sosyal açıdan sorumlu farklı yatırım stratejileri vardır.

En yaygın yaklaşım, her sektördeki en iyi şirketleri dışlama olmaksızın seçmektir. Ancak bazı fonlar, kompozisyonlarından minimum sosyal ve çevresel kriterleri karşılamayan şirketlerin unvanlarını hariç tutar. Bu, örneğin, alkol, tütün, silah, hatta GDO’lar veya nükleer enerji üreticileri gibi bazı faaliyet sektörleriyle ilgilidir. Dışlama, uluslararası anlaşmalara ve sözleşmelere saygı gösterilmemesi veya onaylanmamasıyla ilgili olması bakımından normatif bir dışlama da olabilir.

Diğer bir yaklaşım, çevresel, sosyal ve yönetim uygulamalarını geliştirmeye teşvik etmek amacıyla hissedar haklarını kullanan şirketleri etkilemeyi içeren hissedar katılımı olabilir.

Daha sonra, iklim değişikliği, yenilenebilir enerjiler ve su sektörleri gibi sürdürülebilir kalkınmaya doğrudan bağlı faaliyet sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapmayı amaçlayan tematik yaklaşımlar da var.

Son olarak, bu fonların son yaklaşımı esas olarak ölçülebilen sosyal veya çevresel bir etki yaratma eğiliminde olan şirketlere yatırım yapmaktan ibarettir. Bu şirketler genellikle borsada işlem görmez ve bu yaklaşıma etki yatırımı denir.

Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Her şeyden önce, bu yatırımın hedefler, risk alma veya yatırım ufku açısından size uygun olacağını her zaman doğrulamalısınız. Elbette, SRI fonunun nasıl çalıştığını tam olarak anladığınızdan ve seçilen fonun kriterlerinin ve yatırım politikasının kişisel değerlerinize uygun olduğunu doğruladığınızdan emin olmalısınız.

Bu nedenle, genel koşullar, ticari belgeler veya şeffaflık kodu gibi lansmandan önce elinizdeki tüm belgelerin not edilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca, bir SRI yatırımının diğerleri gibi kolektif bir yatırım olarak kaldığını ve bu nedenle, sermaye kaybı riski ve hatta garanti edilmeyen performanslar gibi belirli riskleri içerdiğini unutmayın. Bu nedenle, bu riskleri sınırlamak için başka bir yatırım türüne ek olarak kullanabilirsiniz.

Son olarak, burada daha yüksek olabilecek yönetim maliyetleri gibi bu kolektif yatırımlar tarafından size fatura edilecek maliyetler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü yönetim maliyetlerine ek olarak ekstra finansal araştırma maliyetleri de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir