"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tasarrufun Önemi

Tasarruf, ileride kullanılmak üzere biriktirilen para olarak tanımlanır. Kişisel finansta tasarruf, gelirinizin bir kısmını daha sonra kullanmak üzere biriktirmek anlamına gelir. Genel olarak, bu tasarruflar acil durumlar, eğitim veya sağlık planları için kullanılır. Bununla birlikte, tasarrufun sahip olması gereken en arzu edilen kullanım, ona yatırım yapmak ve böylece paranızı büyütmektir.

Herkesin tasarruf etme imkanının olmadığı bir gerçektir. Bunu yapmamalarının en büyük nedeni de gelir düşüklüğü ya da ilgisizliktir. Tasarrufla ilgisi olmayan bir grup insanın içindeyseniz veya kazandığınızla bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız, bu kavramları yıkmak ve daha iyi yönetmeyi öğrenmek için finansal eğitim açısından bilebileceğimiz seçenekler vardır.

Bir miktar belirleyin, 10 TL veya 100 TL olması fark etmez. Sizin için daha kolaysa, maaşınızın bir yüzdesini belirleyin. Önerilen şey yüzde 10 ya da yüzde 15’tir. Tasarrufun, aylık veya iki haftalık ödemenizden arta kalanları biriktirmek olmadığını anlamanız önerilir. İdeal olanı, sabit bir miktar olmasıdır.

Markete gittiğinizde, fazla harcamadan kaçınmak için ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini yapın, fiyatları karşılaştırın ve bir bütçe yapın.

Bazen gelirimizin biriktirmek için yeterli olmadığını hissederiz, farkına varmadan önemsiz görünen küçük harcamalar yaparız. Ancak bunlar eklendiğinde hatırı sayılır bir miktar eder. En çok tavsiye edilen şey birikimlerinizi tanınmış ve yetkili finans kurumlarına yatırmanızdır. Tasarruflarınız korunuyor. Tasarruf, kişisel mali durumumuz için temel bir parçadır. Bununla başlamayı düşünüyorsanız, bu paradan tasarruf etme amacı konusunda net olmanıza yardımcı olacak hedefler koymak yararlı olacaktır.

Tasarruf edeceğiniz para açısından hedeflerinize ulaşabilmeniz için, mali durumunuz konusunda gerçekçi olmanız ve ulaşılması imkansız olan çok yüksek beklentiler belirlememeniz gerekir. Gerçek hedefler belirleyerek, ona ulaşmak daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir