"Enter"a basıp içeriğe geçin

Veri İhlallerinin Yaygın Nedenleri Nelerdir? Veri İhlalleri Nasıl Önlenir?

Veri ihlali, her boyuttaki işletme için geniş kapsamlı sonuçlara yol açabilir. Veri ihlalleri sadece şirketinizin itibarını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda önemli maddi kayıplara da neden olabilir. Düzenleyici para cezaları, iyileştirme maliyetleri ve iş fırsatlarının kaybolması ile veri ihlalleri, ele alınması maliyetli bir iş olabilir.

Bu nedenle işletmeler bugünlerde özel içeriklerini, müşteri bilgilerini, finansal verilerini, araştırmalarını, kurumsal eğitim materyallerini ve diğer önemli bilgileri uzlaşmaktan korumak için içerik güvenliğine güvenmektedir .

Ancak bir işletme sahibi olarak veri ihlallerinin yaygın nedenlerini ve bunları önlemek için atabileceğiniz adımları bilmek önemlidir.

Veri ihlalinin Yaygın Nedenleri

Genellikle sadece dış bilgisayar korsanlarının veri ihlaline neden olduğu varsayılır. Ancak durum her zaman böyle değildir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı veri ihlali oluşabilir:

İstenmeyen Bir Şekilde İçeriden Öğrenme: Bir çalışan meslektaşının bilgisayarını kullanır ve uygun yetkilendirme ve izin olmadan dosyaları okursa, bu bir tür veri ihlalidir. Bu durumda, kullanıcının amacı kötü amaçlı değildir ve çalışan bilgileri paylaşmaz veya aktarmaz, ancak yine de bir ihlaldir.

Kasıtlı Bir Şekilde İçeriden Öğrenme: Bilgiye kötü amaçlarla paylaşmak veya kullanmak amacıyla erişilirse, bu kasıtlı bir veri ihlalidir. Kişi bilgilere erişim yetkisine ve iznine sahip olabilir, ancak şirkete veya bireye zarar vermek için kullanmayı planlıyor ise kötü amaçlı ve ciddi bir veri ihlaline yol açabilir.

Çalınan Veya Kaybolan Aygıtlar: Şifrelenmemiş veya düzgün kilitlenmemiş bir aygıt (dizüstü bilgisayar veya sabit sürücü) çalınır veya kaybolursa, veri ihlaline neden olabilir. Bir bilgisayar korsanı veya kötü niyetli bir kullanıcı bu tür aygıtları ele geçirirse bilgileri kötüye kullanabilir.

Bilgisayar Korsanları Veya Kötü Niyetli Hackerlar: İnsanlar bir şirketten veya bir bireyin hassas bilgilerini çalmak için kasıtlı olarak çeşitli yöntemler kullandıklarında, bu bir veri ihlalidir.

Veri İhlallerini Önleme

Veri ihlalleri arttıkça, nasıl önleneceğini bilmek önemlidir. Veri ihlallerini önlemenin bazı etkili yolları şunlardır :

Varlık Envanterine Odaklanma: Kuruluşunuzun güvenliğini artırmak istiyorsanız, ağınızda ve fiziksel altyapınızda hangi yazılım ve donanım varlıklarını kullandığınızı net bir şekilde anlamanız gerekir. Varlıklarınızın karşılaşabileceği tehditler ve güvenlik açıkları hakkında bilgi sahibi olmanız için kategoriler ve derecelendirmeler hazırlamak amacıyla bir varlık envanteri de kullanabilirsiniz. Tehditlerin ve güvenlik açıklarının farkında olduğunuzda, altyapınızı olası saldırılar için daha iyi hazırlayabilirsiniz.

Veri ihlallerini gidermeniz gerekiyorsa, uç nokta korumasına odaklanmanız gerekir. Sadece bir antivirüs ile büyük veri ihlallerini önleyemezsiniz. Yalnızca virüsten koruma yazılımına güvenmek, masaüstü ve dizüstü bilgisayar gibi uç noktalarınızı savunmasız bırakabilir. Güvenlik açığı bulunan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, düzgün bir şekilde güvenlik altına alınmazsa büyük veri ihlallerine neden olabilir.

Veri kaybını ve sızıntıyı önlemek için şifreleme kullanabilirsiniz. Şifreleme ayrıca tüm uç noktalarınızda, sunucularınızda ve ağlarınızda birleştirilmiş veri koruma politikalarını uygulamanıza yardımcı olur.

Bir güvenlik açığı değerlendirmesi yapın veya daha iyisi bir güvenlik açığı ve uyumluluk yönetimi aracı kullanın. Fiziksel ve sanal ortamınızdaki boşlukları ve zayıflıkları belirlemek istiyorsanız, bir güvenlik açığı ve uyumluluk yönetimi aracı kullanmanız gerekir veya en azından bir güvenlik açığını tamamlamanız gerekir. Güvenlik açığı ve uyumluluk yönetimi altyapınızı izleyebilir ve bilişim teknolojileri güvenliğinizi en iyi durumda tutabilirsiniz.

Bir güvenlik açığı ve uyumluluk yönetimi aracı kullandığınızda, güvenlik tehditlerini ve iyileştirilmesi gereken şeyleri anlamanıza olanak tanır. Ayrıca, güvenlik açıklarını ele almak ve uygun önlemleri almak için bir eylem planı hazırlamanızı sağlar.

Güvenlikle İlgili Düzenli Denetimleri Tamamlayın: Uyumluluk veya yönetişimdeki olası boşlukları belirlemek istiyorsanız, düzenli denetimleri tamamladığınızdan emin olmanız gerekir. Düzenli denetimler, güvenlik duruşunuzu doğrulamanıza yardımcı olur. Güvenlik denetimi, tehditlere karşı hazırlıklı olmanıza karşı güvenlik politikalarınızın kapsamlı bir değerlendirmesidir. Güvenlik denetimi, kuruluşunuzdaki bilgi güvenliğini nasıl ele aldığınızı size bildirir.

Güvenlik denetimi için bu şartları yerine getirmeniz gerekebilir:

  • Kuruluşunuzun belgelenmiş güvenlik politikaları ve etkinliği.
  • Kuruluşunuzun yönetim süreci, yükseltme profilleri ve olay ve ihlal durumunda izlediğiniz prosedürler.
  • Kuruluşunuzda bulunan ağ güvenlik mekanizmaları – IDS / IPS, ERP, yeni nesil güvenlik duvarları, vb.
  • Kuruluşunuzun güvenlik ve günlük izleme ayarları.
  • Kuruluşunuzun şifreleme ve şifre politikaları.
  • Kuruluşunuzun olağanüstü durum kurtarma planı ve iş sürekliliği yol haritası.

Güvenlik denetimi, uygulamalarınızı güvenlik kusurları açısından test edip etmediğinizi ve bilişim teknolojileri ortamı için bir değişiklik yönetimi sürecinizin olup olmadığını da ortaya çıkarır. Ayrıca dosyalarınızı ve medyanızı nasıl yedeklediğinizi ve bunlara kimlerin erişebileceğini de öğrenirsiniz. Ayrıca geri yükleme prosedürü testinize de ışık tutar.

Bunlar ile birlikte denetim günlüklerinizi gözden geçirip gözden geçirmediğinizi ve denetlendiklerinde denetlenip denetlenmediğinizi de öğrenirsiniz.

Çalışanlarınızın veri gizliliği ve güvenlik konularında eğitimli ve eğitimli olmasını sağlayın. Güvenlik politikası denetimlerini tamamladıktan sonra, veri gizliliği ve güvenlik sorunlarıyla ilgilenen bir çalışan politikası uygulayabilirsiniz. Ancak kuruluşunuzdaki herkesin sorumluluklarının bilincinde olması için çalışanlarınıza düzenli eğitim vermeniz önemlidir. Çalışanlarınızı aşağıdaki noktalarda eğittiğinizden emin olun:

  • İşyerindeki bilgisayarlar ve diğer cihazlar için benzersiz şifreler oluşturmanın ve kullanmanın önemi.
  • Kimlik avı saldırısını tanıma ve bunlardan kaçınma.
  • Kuruluşunuzdan ayrılanlar için, çalışanlarınız, satıcılarınız veya yüklenicileriniz için belgelenmiş sistem.
  • Herhangi bir verinin anında bildirilmesi ve ihlal edilmesi.

Ayrıca, çalışanlarınızın verileri nasıl alması ve göndermesi gerektiği konusunda bir politikanız olduğundan emin olmanız gerekir. Bir kişiyi bilgi güvenliği konularında düzenli eğitim yapmak üzere belirlemek, sürekli eğitim ve öğretimin tutarlı olmasını sağlamak için iyi bir yoldur.

Bu tür önlemler alındığında, kuruluşunuzdaki büyük (ve önemsiz) veri ihlallerini önlemek mümkündür. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, şirket bilgilerinizi güvende tutmak istiyorsanız, bir içerik güvenliği çözümü uygulamanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir