"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yüksek Enflasyon Nedir?

Yüksek enflasyon, genellikle para arzındaki hızlı bir artıştan kaynaklanan son derece hızlı bir enflasyon dönemidir. Genellikle fiat para biriminin sınırsız baskısı nedeniyle ortaya çıkar.

Enflasyonun, normal enflasyondan yüksek enflasyona dönüştüğü kesin bir yüzde yoktur. Yani, % 9,9’luk enflasyonun sıradan olduğunu ancak % 10’unun enflasyonun aşırı enflasyon olduğunu söyleyemezsiniz. Genellikle yüksek enflasyonda giderek kötüleşir. Her ay, eğri hiperbolik olana kadar enflasyon oranı yükseliyor.

Örneğin Almanya’da fiyatlar  1914 ve 1919 arasında sadece 5 yılda iki katına çıktı, ama sonra işler gerçekten kötüye gitti. Dolayısıyla, 5 yıldaki ikiye katlama sadece bir başlangıçtı ve eğer sona ermiş olsaydı, yüksek enflasyon olarak bile düşünülmemiş olabilir.

Ancak devam ettikçe, işler kötüleşti, diş hekimleri ve doktorlar para istemeyi bıraktı. Bunun yerine tereyağı veya yumurta ile ödeme istedi. Fiyatlar sadece günden güne değil, saatte hatta dakikaya göre arttı. Sabah kahvenizi bir kafede yediyseniz ve bir yerine iki fincan içmeyi tercih ettiyseniz, her iki bardağı aynı anda sipariş etmek daha ucuzdu.

Yüksek enflasyon dönemlerinde insanlar paranın yarın daha az değerinde olacağını bilirler. Böylece sahip oldukları parayı ellerine alabilecekleri herhangi bir fiziksel malla değiştirirler. Sonuçta, bir kalıp sabun yarın yine de bir kalıp sabun olacak, ancak satın almak için daha fazla ödemeniz gerekebilir.

Yüksek Enflasyon Yasadışılığa Yol Açıyor

Çoğu yüksek enflasyon durumunda güvenilir bir değişim sisteminin olmaması, toplumda bir kırılma yaratır.

Almanya gibi yasalara uyan bir ülke küçük hırsızlıkların peşine düştü. Bakır borular ve pirinç armatürler güvenli değildi. Benzin arabalardan sifonlandı. İnsanlar ihtiyaç duymadıkları şeyleri aldılar ve takas etmek için kullandılar. Bir gömlek için bir çift ayakkabı, kahve için biraz çanak çömlek.

Yüksek Enflasyon Örnekleri

Avusturya 1914-1923 :  Bir sene içindeki enflasyon % 1426’ya ulaştı ve genel olarak tüketici fiyat endeksi 11.836 kat arttı.

Macaristan 1919-1924:  Enflasyon 1922 senesinde ayda % 98’e ulaştı

Zimbabve 1998-2008 yüksek enflasyonun genel etkisi 1 = 10 üzeri 25 idi. Nihai sonuç, para biriminin ve sadece işlem gören yabancı para birimlerinin tamamen ortadan kaldırılmasıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir